AFERA

Končno se razpleta klobčič 40-letne pedofilije

Objavljeno 30. oktober 2012 21.00 | Posodobljeno 30. oktober 2012 21.00 | Piše: E. B.

Gary Glitter, eden glavnih akterjev spolne afere na BBC, je v primežu policije.

Gary Glitter je znova v primežu policije. Propadli glasbenik je od 2008 vpisan v register spolnih zločincev. Glitter velja za utemeljitelja glam rocka.

Po številnih kritikah na račun vodstva BBC, da tudi po razkritju nepopisnega pedofilskega škandala ne sodeluje v preiskavah, ter učinkovitosti Scotland Yarda in metropolitanske policije se je vendarle začela serija težko pričakovanih aretacij. Gary Glitter, 68-letni že obsojeni glasbenik, se bo vendarle zagovarjal zaradi nepredstavljivih nagnusnih dejanj, s katerimi naj bi v več desetletjih prijateljevanja z danes pokojnim Jimmyjem Savilom in drugimi znanimi osebnostmi za vedno zaznamoval več kot tristo otrok, tudi bolnih in prizadetih.

Priljubljena voditelja, navzven dobrodelneža in duhoviteža, naj bi namreč v prostorih studia in garderobah medijskega velikana BBC spolno zlorabljala mladoletna dekleta, običajno tista z razvojnimi ali duševnimi motnjami, ki so gostovala v slovitih oddajah, Top of the Pops in Jimmy'll Fix It, hrbet pa naj bi jima ščitili delodajalci, osebje v studiih in številni drugi zvezdniki, organizirano – s podkupninami in grožnjami zaposlenim – pa naj bi se spravljala tudi na nemočne v različnih varstvenih ustanovah in bolnišnicah, vse pod pretvezo, da sta na humanitarni misiji. »Šla sem mimo Jimmyjeve garderobe, v njegovem naročju je sedela štirinajstletnica iz moje šole. Njegova roka je bila v njenih spodnjicah. Upirala se mu je, on pa ji je govoril, naj se le sprosti, da bo vse v redu. V istem prostoru je Gary posiljeval trinajstletnico iz moje šole,« je v šokantnem dokumentarcu z ITV pred tedni povedala Karin Ward, tudi sama večkrat žrtev izprijencev, in sprožila val priznanj, vprašanj, besa pa tudi dvomov in ugibanj o teorijah zarot. A ta so kaj kmalu potihnila, potem ko so izjave številnih drugih žrtev, ki so se po Karinini izpovedi kar vrstile, potrdili tudi ustrahovani nekdanji zaposleni v bolnišnicah, kamor naj bi Savile in Glitter prinašala denar in dobro voljo.

Klobčič štiridesetletne afere, ki je dodobra stresla temelje BBC, se je začel v zadnjih tednih naglo razpletati, v središču pa je zdaj Glitter, rojen Paul Gadd, ki so ga aretirali v zgodnjih nedeljskih urah in odpeljali na zaslišanje. Po desetih urah zasliševanja in po plačilu varščine so ga izpustili, iz njegovega doma pa odnesli več zaseženih predmetov in napovedali nadaljnje preiskave. Aretacije, kot je pricurljalo iz metropolitanske policije in Scotland Yarda, se ta teden obetajo še številnim drugim upokojenim zvezdnikom in zaposlenim iz slovite medijske hiše. Glasbenik in eden od utemeljiteljev glam rocka je žel v svoji karieri izjemne uspehe: v sedemdesetih je prodal okoli osemnajst milijonov plošč, slava pa mu je pozneje uničila družino ter ga pahnila v bankrot, alkohol in mamila ter, kot kaže, izprijene vode. Kljub temu je ohranjal priljubljenost z bleščečimi medijskimi nastopi in svojo pisano pojavo, dokler se ni njegov dvomljivi sloves začel potrjevati. Leta 1999 so namreč na njegovem zaseženem računalniku odkrili kopico pornografskega gradiva, Savile pa se je takrat odločno postavil na njegovo stran, češ da njegov prijatelj že ni kriminalec, če si pač tu pa tam ogleda kakšen umazan filmček! Glitter, javno omadeževan, se je potem na začetku novega tisočletja preselil v Španijo in nato na Kubo. Dom si je ustvaril še v jugovzhodni Aziji, kjer pa so znova razkrinkali njegovo nedopustno in podlo početje: zaradi spolnih zlorab dveh enajstletnic je v Vietnamu sedel skoraj tri leta, Tajska in Hongkong sta ga razglasila za persono non grato, 2008. pa so ga izgnali v domovino, kjer so ga vpisali v register spolnih zločincev in mu prepovedali potovanja v tujino. Zadnja leta se je moral redno javljati policiji in jo seznanjati s svojimi dejavnostmi.

A Savile, ki je umrl prav na včerajšnji dan pred letom dni zaradi zapletov ob pljučnici, ga tokrat ne bo mogel zagovarjati, prav tako so pokojni številni drugi, ki bi utegnili razjasniti razmere, ki so pred leti vladale v očitno razuzdani medijski hiši. Pokojen je tudi, denimo, John Peel, sloviti radijski didžej, ki naj bi se ravno tako polaščal nemočnih in zlorabljal svoj položaj, petnajstletna dijakinja pa naj bi celo zanosila z njim, kot je prišlo na plan ob izbruhu afere.

Posmrtni obračuni

Kakšna usoda bo doletela Garyja Glitterja in preostale še žive izprijence – načrtovanih aretacij naj bi bilo za zdaj dvanajst –, bo gotovo znano prav v kratkem, posledice ostudnega ravnanja Jimmyja Savila pa pošteno čutijo njegovo sorodstvo in zakoniti dediči. Jimmyjev nagrobni kamen so že odstranili »zaradi spoštovanja javnega mnenja« in seveda strahu pred grafiti ter oskrunjenjem, ki pa so že doleteli njegove številne spomenike in plošče po Angliji in Škotskem ter njegov nekdanji dom. Z vseh ustanov, bolnišnici, dvoran, šol in univerz, ki jih je zvezdnik finančno podpiral, umikajo njegovo ime in podobo, nova imena pa iščejo tudi za številne sklade in organizacije, ki jih je ustanovil in s katerimi je očaral celo nekdanjo premierko Margaret Thatcher. Ni še znano, kakšna usoda bo doletela številne laskave nazive, ki jih je prejel, na primer sir, kajti posthumni odvzem po protokolu ni predviden.

 

Deli s prijatelji