GROZLJIVKA NA LETALIŠČU

Izstopili iz taksija in začeli pokol

Objavljeno 30. junij 2016 17.51 | Posodobljeno 30. junij 2016 17.51 | Piše: E. B.

V Istanbulu je v torek zvečer umrlo najmanj 41 ljudi, 239 je ranjenih. Slovenski telovadci so se nastopu v Turčiji zaradi varnosti odpovedali.

Orožje enega od napadalcev: teroristi so najprej streljali na potnike, potem so se razstrelili. Foto: reuters.

ISTANBUL – Terorizem kljub vsem prizadevanjem zahoda ne jenja, tokrat so neusmiljeno udarili na turškem letališču Atatürk, kjer je po zadnjih podatkih umrlo 41 ljudi, 239 pa je ranjenih. Po nekaterih ocenah naj bi bilo smrtnih žrtev celo petdeset.

Kot je pokazala preiskava, so se v poznih torkovih urah trije napadalci (po prvih poročanjih naj bi bili štirje) pripeljali s taksijem do letališča, vstopili in začeli streljati na množico potnikov s polavtomatskimi puškami. Trojica naj bi se potem postavila ob vhodna vrata in se razstrelila ter z eksplozivom pokončala in ranila še več ljudi ter povzročila neznansko razdejanje in paniko na izjemno prometnem letališču. Policija, vojska in reševalci so v nekaj minutah preplavili prizadeto območje in ga obkolili, pri prevozu poškodovanih v okoliške bolnišnice so pomagali celo taksisti; letala, ki so ravno takrat pristala na stezah, so obstala, potniki pa so morali počakati nekaj ur, da so se lahko izkrcali. Vsi poleti so bili za nekaj ur odpovedani, prihajajoča letala so morala pristati na bližnjih letališčih, dokler niso oblasti potrdile, da napadalci ne ogrožajo več območja. »Napad je znova jasno pokazal, da je terorizem globalna nevarnost,« je po napadu povedal turški premier Binali Yildirim in izrazil prepričanje, da v ozadju znova stoji Isis, čeprav (do konca naše redakcije) odgovornosti ni prevzel še nihče. Po poročanju tujih agencij naj bi bili napadi letališč značilni za Islamsko državo, ne pa za kurdske skrajneže, ki so v zadnjih mesecih večkrat udarili v Turčiji, a so njihove tarče običajno uradne in vladne ustanove. Še pristavimo, Turčija velja za enega od glavnih koridorjev, po katerem islamski borci iz Evrope potujejo v Sirijo in Irak.

Ranjena
aktivirala bombi

Kot pišejo tuji mediji, so policija in varnostniki na letališču že med napadom poskušali ustaviti napadalce, preden bi se ti razstrelili, eden od mož postave se je celo z golimi rokami lotil enega od brutalnežev in ga podrl na tla, a je teroristu kljub temu uspelo sprožiti razstrelivo, poročajo priče. Dva terorista so policisti ustrelili, a jima je ranjenima uspelo aktivirati bombi. Ubitih in ranjenih je bilo največ turških državljanov; med tujimi žrtvami naj bi bilo pet iz Savdske Arabije, dva iz Iraka in po en iz Tunizije, Uzbekistana, Irana, Ukrajine, Jordanije in s Kitajske. Slovencev med žrtvami ni bilo, naši potniki, ki so pristali na Atatürku kmalu po napadu, so vsi na varnem. Turško letališče sicer obratuje, a ni polno funkcionalno, številni poleti so preusmerjeni, urnik spremenjen, zato zunanja ministrstva po svetu svojim državljanom svetujejo, naj pred morebitnim potovanjem v Istanbul preverijo nove informacije. Potovanja v Turčijo sicer ne odsvetuje nihče, potniki družbe Turkish Airlines pa imajo tudi možnost zamenjati vozovnice za poznejši datum. Pot v Turčijo so odpovedali slovenski telovadci, ki bi morali konec tedna tekmovati na svetovnem pokalu v športni gimnastiki v Mersinu, vendar so se po terorističnem napadu odločili, da raje ostanejo v domovini.

»Bombe, ki so eksplodirale v Istanbulu, bi lahko odjeknile na katerem koli letališču v katerem koli mestu,« je dejal turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, nekoč župan največjega turškega mesta, in znova pozval vse države k skupnemu boju proti terorizmu. Dodal je še, da tragedija, ki se je zgodila v muslimanskem svetem mesecu ramazanu, dokazuje, da terorizem udari ne glede na vero in vrednote. Napad je obsodil slovenski premier Miro Cerar ter izrekel vso podporo in solidarnost turškemu ljudstvu kot tudi vsem, ki so bili s tem »gnusnim zločinom« neposredno prizadeti. Pozval je še k povezanosti in enotnosti v Evropi in tudi širše pri prizadevanjih za preprečevanje takšnih varnostnih groženj in napadov. Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je izrazil sožalje žrtvam in njihovim družinam ter podporo ZDA Turčiji ter obsodil napad in pristavil, da je letališče Atatürk tako kot bruseljsko simbol mednarodne povezanosti. 

Deli s prijatelji