NALEZLJIVA BOLEZEN

Izginila je epruveta
 smrtonosnega virusa

Objavljeno 26. marec 2013 21.15 | Posodobljeno 26. marec 2013 21.15 | Piše: E. B.

Iz teksaškega laboratorija izginila epruvetka z venezuelskim virusom guanarito.

Fotografija je simbolična.

GALVESTON – Iz laboratorija raziskovalnega centra univerze v Teksasu je izginila epruvetka s smrtonosnim virusom guanarito. Virus, ki lahko povzroči venezuelsko hemoragično mrzlico, je bil skrbno shranjen v zaklenjenem zamrzovalniku, med internim pregledom pa so zaposleni ugotovili, da je izginila ena od petih stekleničk.

Vsaka epruvetka vsebuje za manj kot četrtino čajne žličke virusa nalezljive bolezni, so pojasnili iz ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni ter pomirili javnost, da se virus lahko prenaša le prek stika z venezuelskimi podganami, saj ni dokaza, da bi guanarito lahko preživel tudi v ameriških glodavcih ali se prenašal s človeka na človeka. Povrhu so skoraj trdno prepričani, da so pogrešano stekleničko po nesreči uničili med čiščenjem laboratorija, saj v raziskovalni ustanovi niso opazili nikakršnih znakov vloma, ravno tako nimajo razloga, da bi preiskovali zaposlene in jih sumili morebitne zarote. Kljub temu je iz ameriške vlade pricurljalo, da je guanarito, ki so ga v Venezueli odkrili 1989., lahka tarča za teroriste, ki bi smrtonosno snov utegnili uporabiti kot orožje, zato oblasti izginotje epruvetke obravnavajo kot resno grožnjo.

Bolezen se pokaže najmanj štiri tedne po okužbi

Hemoragično mrzlico povzročijo virusi, ki jih v okolje s slino, krvjo in iztrebki izločajo glodavci. Človek se najpogosteje okuži zaradi vdihavanja prahu, ki je okužen z izločki glodavcev, lahko pa tudi zaradi uživanja okužene hrane ali vode ter pri stiku s kužnino neposredno prek kože. Bolezen se pokaže najmanj štiri tedne po okužbi, in sicer z mrzlico, vročino, glavobolom, bruhanjem, krvavitvami v sluznico ustne votline in veznico ter iz nosu, mogoča sta otrpel tilnik in prehodna odpoved ledvic, lahko so prizadeti tudi drugi organi. Pri venezuelski različici smrt nastopi pri tridesetih odstotkih obolelih.

Deli s prijatelji