RDEČI PETELIN

Hrvaška letovišča pustošijo požari

Objavljeno 23. julij 2015 12.57 | Posodobljeno 23. julij 2015 12.58 | Piše: E. B.

Pekel v Dalmaciji, zlasti na Korčuli, Pelješcu in Mljetu.

SMOKVICA, TRSTENIK – Korčula in Pelješac sta v plamenih, tako bo še prihodnje dni, poročajo hrvaški mediji. Priljubljeni turistični destinaciji se od konca minulega tedna spopadata z ognjenimi zublji, ki so sicer pod nadzorom, a delo več kot tristo že pošteno izčrpanih gasilcev in petdeset pripadnikov vojske, ki jim od danes pomagajo tudi kanaderji, še zdaleč ni končano.

Na terenu so vse razpoložljive ekipe, v kraju Pijavičino na polotoku so evakuirali petdeset prebivalcev, nekaj jih je moralo zapustiti tudi bližnji Trstenik; mnogo krajev je brez električne energije, saj so zagoreli daljnovodi, brez elektrike je zahodni del otoka Mljet. Uničeni so številni gospodarski objekti, vinogradi (tudi posestvo znamenite vinarske družine Grgić) in nasadi oljk ter več sto hektarjev gozda, poginilo je več glav živine. Na Korčuli je najhuje v Brni in Smokvici, a imajo tam gasilci zaradi rahlo ugodnejših vremenskih razmer več sreče pri zamejitvi požara; na Pelješcu jim namreč delo pošteno ovira spreminjanje smeri vetra, zaradi katerega zublji zajemajo vedno nove površine. Pihanje naj bi se sinoči umirilo, danes naj bi štirje kanaderji ogenj uspešno zamejili. Turisti na Korčuli in Pelješcu niso v nevarnosti, še poudarjajo tamkajšnje oblasti, ki pa tako domačine kot obiskovalce pozivajo k varčnosti z električno energijo in pametnemu ravnanju v tako negotovih razmerah, ki jih je začinil še vročinski val z izjemno visokimi temperaturami, zaradi katerega je ob hrvaški obali še vedno razglašen rdeči alarm.

Na opustošeni Pelješac je prispel tudi politični vrh: premier Zoran Milanović in notranji ter obrambni minister, Ranko Ostojić in Ante Kotromanović, trojica je poudarila, da je najpomembneje preprečiti človeške žrtve; ljudje naj vsekakor zavarujejo svojo lastnino, a bo država zanesljivo pomagala tistim, ki so ostali brez strehe nad glavo in drugega premoženja, je še pojasnil premier. Hrvaški mediji poročajo še o požarih v Istri: silovito je zagorelo blizu Pazina, kjer je uničenih okoli 25 hektarjev gozda in nizkega rastlinja, zublji pa so zajeli tudi okolico Vodnjana in goro Učko nad Reko.

O katastrofah prav tako poročajo iz Bosne in Hercegovine ter Srbije, kjer je v zadnjem tednu izbruhnilo več sto požarov, na pomoč je ravno tako že priskočila vojska. V Srbiji sta dva človeka umrla, osem ljudi je ranjenih, oblasti pa ocenjujejo, da je nesrečo največkrat povzročila človeška malomarnost. 

Deli s prijatelji