RAČUNALNIŠKO

Hekerji vdrli v FBI

Objavljeno 21. januar 2012 14.42 | Posodobljeno 21. januar 2012 14.42 | Piše: Ba. P.

Hekerji so se maščevali preiskovalnemu uradu in pravosodnemu ministrstvu.

Prvi med hekerji, Kim Schmitz, je že padel v roke policistov. Foto: S. N.

WASHINGTON – Potem ko so ameriške oblasti v četrtek zaprle stran megaupload.com, enega največjih spletnih mest za menjavo datotek, in je bila proti odgovornim celo podana obtožnica, so se računalniški hekerji grobo lotili FBI in pravosodnega ministrstva, obenem pa so zadali še nekaj udarcev glasbenim in filmskim društvom ter drugim ustanovam po državi. Niz maščevalnih napadov je po podatkih skupine, ki si je nadela skrivnostno ime Anonymous, do zdaj prizadel najmanj šest spletnih mest. Nekaj jih še vedno ne deluje, vladnima stranema pa je uspelo ponovno vzpostaviti stik s svetom.

Proti Megauploadu in tam zaposlenim je bila podana obtožnica zaradi kršenja zakona o piratstvu. Organi pregona so na lovu za sedmimi pirati. Na Novi Zelandiji pa so že padle glave najtežjih kriminalcev s področja kršenja avtorskih pravic v ZDA: Kima Schmitza in Mathiasa Ortmanna s še dvema pomočnikoma, Bramom van der Kolkom in Finnom Batatom. Še trije obtoženi, Nemec, Slovak in Estonec, so na begu, poroča BBC. Novozelandski policisti so jim zaplenili okoli osem milijonov dolarjev in luksuzne predmete, med njimi rolls-roycea phantom drophead coupe. FBI se je s tamkajšnjimi možmi v modrem povezal že lani in jim pomagal pri iskanju. Ujeto četverico so že postavili pred sodišče, do ponedeljka, ko bo roka pravice odločala o varščini, pa bodo ostali za tesno zaprtimi vrati rešetk. »Akcija proti kršenju avtorskih pravic in intelektualni kraji je ena največjih v zgodovini ZDA,« so dogodke komentirale ameriške oblasti. Le dan pred tem pa so velika množica Američanov ter zatemnjeni spletni strani Wikipedie in Googla nasprotovali predlogu zakonov, o katerih menijo, da so hud udarec za svobodo na spletu, saj menijo, da s tem ogrožajo sam splet.

Spletna stran megaupload.com ima registriranih kar 150 milijonov uporabnikov in okoli 50 milijonov zadetkov vsak dan. Po zapisu iz obtožnice naj bi lastnike avtorskih pravic oškodovali za pol milijarde dolarjev in pri tem zaslužili 175 milijonov.

Deli s prijatelji