POŽAR

Gorela najvišja stavba, v skladišču 17 mrtvih

Objavljeno 04. april 2012 12.46 | Posodobljeno 03. april 2012 21.42 | Piše: V. J.

Nedograjena najvišja zgradba v Evropi je gorela kot bakla.

Stolpnica v plamenih (foto: Reuters).

MOSKVA – Črni torek, ko se je v ruski prestolnici na dveh koncih razdivjal rdeči petelin, še dolgo ne bo pozabljen. Pol ure pred polnočjo je nebo kot ogromna bakla razsvetlil silovit ogenj, ki je zaplapolal vrh še nedograjene stolpnice 2,5 kilometra zahodno od Kremlja. S 93 nadstropji in 360 metri višine naj bi postala najvišja zgradba v vsej Evropi. Gradbeniki so prispeli na 250 metrov in prav tam, na vrhu gradnje, je vzplamtelo. Domnevajo, da so močni reflektorji, ki razsvetljujejo gradbišče, vneli plastične folije, ker so se jih dotikale. Ogenj so po večurnem boju pogasili s helikopterji. Mrtvih na srečo ni bilo.

Usodna morda pečica

V zgodnjih jutranjih urah je požar izbruhnil tudi v nekem skladišču v moskovskem predmestju Kahalovski. V ognju je po zadnjih podatkih zgorelo kar sedemnajst priseljencev iz nekdanjih sovjetskih republik v srednji Aziji, je dejal tiskovni predstavnik oblasti Sergej Vlasov. Iz katerih držav, moskovska služba za izredne razmere še ni povedala. Bili so fizični delavci, morda gradbinci, kakršni množično prihajajo s trebuhom za kruhom v bleščečo metropolo, če bi še njim padla kakšna drobtina z bogataških miz. Gasilci so za gašenje porabili dve uri. Vzroke, zakaj je zagorelo, še ugotavljajo.

Ugibajo pa, da morda zaradi že razmajane električne pečice, ki je nesrečniki, preden so legli spat, niso ugasnili. Prostor naj bi bil skladiščni, vse prej kot primeren za prenočevanje, menda pri tržnici, in ko je zagorelo, so bili kot v kletki.

Sergej Gorbunov, gasilski načelnik jugovzhodnega moskovskega območja, je rekel, da delavci skozi kovinska vrata niso mogli zbežati na prosto. Zakaj ne, ni dal nobenega pojasnila. Poraja se domneva, ali jih ni morda nekdo preprosto zaklenil z zunanje strani v prostor, ključ pa odnesel s seboj. Mafijske manire, pač.

Iz pristojnih služb so že sporočili, da so delavci živeli v zelo skromnih razmerah. Zunaj je še vedno precej mrzlo, nočne temperature so pod lediščem. Pojasnila, kako je mogoče, da so delavci živeli v tako neprimernih okoliščinah, je zahteval celo neki minister. Resnici na ljubo to v Moskvi – kot tudi v drugih svetovnih metropolah ne – ni nič izjemnega. Za stanovanjske standarde tujih delavcev so pretežno mafijske združbe, ki jih novačijo z obljubljanjem sanjskih zaslužkov, povsem brezbrižne.

Deli s prijatelji