JUNAKA

FOTO: Slovenca pomagala ujetim pod plazom

Objavljeno 13. julij 2012 20.40 | Posodobljeno 13. julij 2012 20.40 | Piše: U. P.

Tragedija bi lahko bila še hujša, saj so na začetku pogrešali še štiri ljudi, za katere so bili prepričani, da so umrli v ledeni pasti.

 

 

CHAMONIX – Pod snežnim plazom na pobočju masiva Mont Blanc so v četrtek umrli po trije Angleži in Nemci, dva Španca in Švicar, še najmanj devet pa je ranjenih. Med prvimi sta bila na kraju nesreče slovenska poklicna gorska vodnika Klemen Gričar in Miha Habjan (v domovino se bo vrnil jutri), ki sta proti Mont Blancu peljala skupino iz Anglije. Domači reševalci in alpinisti v zadnjem času ne pomnijo tako smrtonosne nesreče, kot se je zgodila v četrtek pred 5.25, ko so zatulili alarmi. Na pomoč je poklical eden od tistih, ki je preživel plaz na gori Maudit, ki predstavlja eno od poti na najvišjo goro Evrope. Priče so ga opisale kot ogromno ledeno in snežno gmoto, ki se je odtrgala z gore in devet planincev pokopala pod seboj. Med njimi je bilo veliko izkušenih gornikov, tudi spoštovani angleški gorski vodnik Roger Payne.

Ubežali smrti

Tragedija bi lahko bila še hujša, saj so na začetku pogrešali še štiri ljudi, za katere so bili prepričani, da so umrli v ledeni pasti, a so se ti na srečo oglasili čili in zdravi. Bili so del prvotne ekipe, a so si zjutraj premislili in proti vrhu ubrali drugo pot. Poletje je izjemno priljubljeno za osvojitev Mont Blanca, kar 28 plezalcev se je v različnih navezah tega jutra odpravilo proti vrhu Evrope. Preden so se razdelili v dve skupini, so noč preživeli v bivaku Cosmiques, na približno 3500 metrih. Na pot so krenili ob 1.30 in se vzpenjali pri minus petih stopinjah Celzija. Preverili so še vremenske razmere in opozorila, ki niso z ničimer nakazovala, da obstaja nevarnost plazov.

Slovenca pri ranjenih

Le 20 minut po tragediji sta bila med prvimi na prizorišču morije gorska vodnika Klemen Gričar in Miha Habjan. Že ko sta hitela proti kraju nesreče, so mimo njiju hodili ranjeni alpinisti, eni z izpahnjenimi sklepi, drugi okrvavljeni. Zagotovo si bosta zapomnila četrtek, 12. julija, ko sta videla mrtve ljubitelje gora. Občutek adrenalina, ko sta reševala življenja, ne bo kar tako izginil, na tragedijo ju bodo opozarjale slike nemočnih ljudi, ki so se jima tisti trenutek vžgale v spomin. »Pomagali smo tistim, ki so bili potrebni pomoči, a nas je pri delu oviral močan veter. Reševalne ekipe iz Chamonixa so prispele zelo hitro, piloti pa so pokazali neverjetno spretnost, saj so morali pristajati v izjemno močnem vetru,« je dejal izkušeni gornik Gričar. »Takšne tragedije s toliko mrtvimi in ranjenimi še nisem doživel, čeprav sem že 22 let član postaje gorskih reševalcev Kranjska Gora.«

Med tistimi, ki so prišli na kraj dogodka v vsega nekaj minutah, sta bila tudi britanski gorski vodnik Victor Saunders in njegov klient, ki je tudi zdravnik. Več kot 50 reševalcev se je zbralo in začelo iskati nesrečnike, prišli so tudi z italijanske strani meje.

Bilo je kot v pralnem stroju

Ponesrečeni Daniel Rossetto, 63-letni francoski gorski vodnik, je v petek spregovoril o nesreči, ki jo je preživel le z izpahnjeno ramo in se mu je kljub temu uspelo prebiti iz snežnega objema Zaklete gore, kakor imenujejo Mont Maudit. Spomni se, kako ga je nenadna nevidna sila pahnila iz ravnotežja in prekrila. Poskušal se ji je upirati, a mu ni uspelo. Ostal je ujet pod kupom snega. Z vsakim gibom, ki ga je naredil, da se izkoplje na svobodo, ga je prešinila misel, kaj če se bo sprožil še kakšen plaz. »Bilo je kot v pralnem stroju,« je končal opis hudih minut.

Mont Maudit je tretji najvišji vrh masiva Mont Blanc ter se vzpenja do 4465 metrov višine. Spomnimo, da je leta 2008 že zahtevala življenje osmih plezalcev, ki so prav tako umrli pod plazom. Za največjo katastrofo pa na območju Chamonixa štejejo tisto iz leta 1999, ko je plaz ubil 21 ljudi v planinskih postojankah v Montrocu.

Deli s prijatelji