ZDRUŽBA, KI UBIJA

FOTO: Oboroženi Boris (44) iz Bistrice padel v roke policiji

Objavljeno 06. avgust 2017 10.10 | Posodobljeno 06. avgust 2017 10.45 | Piše: Lovro Kastelic

Ministrstvo za zunanje zadeve je v stikih s sorodniki priprtega Slovenca.

Sobotič Mikolič je letos že tretjič potoval v Indijo. Foto: facebook

NEW DELHI, POLJČANE  – V Indiji še zmeraj odmeva prijetje Borisa Sobotiča Mikoliča iz Poljčan. Strastni 44-letni lovec se je z indijskima prijateljema konec aprila podal v New Delhi iz Ljubljane. Potovali so s turško letalsko družbo in imeli pri sebi 25 kosov nezakonito uvoženega orožja. Izdala jih je napačno deklarirana pošiljka. Amita Goyala, Anila Kumarja Langala in našega rojaka so v Indiji takoj priprli, sprva zaradi domnevne kršitve carinskih predpisov in izogibanju plačila uvoznih dajatev. Naš državljan se je branil, češ da je bil na poti na strelsko tekmovanje, indijski zakoni dovoljujejo namreč registriranim in usposobljenim strelcem omejen uvoz streliva in orožja, a mu niso verjeli. Sprožili so obsežno akcijo.

Oprema in kože

Preiskava jih je kmalu pripeljala globoko v džunglo v indijski državi Utar Pradeš. Po prijetju našega državljana so obkolili hišo upokojenega polkovnika Devendre Kumarja Bišnoja ter njegovega sina Prašanta in zasegli pravi zaklad: več kot sto kosov strelnega orožja (44 pištol), izdelanega v Italiji (beretta, arsenal, benelli), Avstriji (glock) in Nemčiji (blaser), zraven pa še 50.000 nabojev, vrsto dragih kamer in daljnogledov za nočno opazovanje. In ne le to, smo izvedeli, zasegli so še večjo vsoto denarja, kože leoparda in indijske antilope ter še mnogo drugih delov nekaterih strogo zaščitenih živali, tam je bilo devet lobanj činkare, indijske antilope ter jelena sambarja (skupaj z rogovjem), 117 kilogramov surovega mesa zaščitenega nilgaia ter še nekaj nožev z ročaji iz prepovedane slonovine. Ugotovili so, da je bil en leopard ustreljen samo nekaj ur prej. Ugotovili so še, da so bili zaseženi rogovi in lobanje pravzaprav plen Mikoličevega pajdaša Amita Goyala. »To je velikanska sramota za našo državo. Ker so imeli nekateri moji kolegi odlične povezave z mogočnimi družinami, ki neuradno še vedno vladajo nad biotsko pestrimi in naravnimi prostranstvi, jih prepogosto zasrbijo prsti, ko opazijo kakšno izmed redkih in ogroženih živalskih vrst,« je za Hindustan Times zadnjič dejal neimenovani, a očitno dobro poučeni sogovornik.

Moderni morilci

Ogrožene živalske vrste so z zakonom o varstvu o prostoživečih živalih v Indiji zaščitene od leta 1972. »V nasprotju z večino lovcev, ki se zavedajo zapisanih zavez, so bili ti lovci, raje bi jih poimenoval strelci, oboroženi s prefinjenimi puškami in daljnogledi za nočno opazovanje, ki jih navadni lovci nimamo. Njihove puške so bile prav tako opremljene z dušilci zvoka, ki so jih v državo prinesli z zlorabo uvoznih privilegijev, te namreč država ponudi le poklicnim strelcem. Oboroženi so bili torej z močnimi in natančnimi nemškimi puškami, ki spadajo med standardno športno opremo. Namesto na športna tekmovanja pogosto zaidejo na svoje prepovedane lovske izlete in uplenijo marsikatero ogroženo živalsko vrsto.« Še tole je dejal neimenovani: »To sploh niso lovci, to so moderni hi-tech morilci!« Na las podobni zloglasnemu lovcu z imenom Bheema Bawaria, ki so ga prijeli lani oktobra, potem ko je ubil ničkoliko bengalskih tigrov, potem pa v druge azijske države tihotapil njihove oči, zobe, kožo, celo genitalije, ki imajo zaradi domnevno zdravilnih lastnosti izjemno visoko ceno.

Indijski mediji so poročali, da je bilo prijetje slovenskega državljana nadvse pomembno, saj so končno z dovolj dokazi stopili na prste pomembni mednarodni združbi, ki se je ukvarjala s tihotapljenjem orožja in divjim lovom. 


Ministrstvo spremlja primer

Boris Sobotič Mikolič je član Strelskega društva Slovenska Bistrica, poleg tega je na Pragerskem vodil tudi trgovino s športno opremo in orožjem. Letos je že tretjič potoval v Indijo, namenjen naj bi bil na strelsko tekmovanje. Vseskozi je vztrajal, da ni tihotapec, temveč da se je zgodila zgolj napaka pri deklariranju transportiranega orožja. Na ministrstvu za zunanje zadeve, kjer so upali, da se bo njegova različica dogodkov izkazala za resnično, so nam povedali: »Ministrstvo za zunanje zadeve je s primerom seznanjeno in ga spremlja v skladu s pristojnostmi. Prav tako je ministrstvo za zunanje zadeve v stalnih stikih s sorodniki priprtega slovenskega državljana. Zaradi varovanja osebnih podatkov dodatnih informacij ne moremo posredovati.«



 

Deli s prijatelji