RAZISKAVA

Evropejci na dan zaužijejo 356 kilogramov kokaina

Objavljeno 27. julij 2012 12.45 | Posodobljeno 27. julij 2012 12.45 | Piše: Mi. S.

Izračunali so, da je skupna dnevna poraba kokaina v Evropi 356 kilogramov, kar pomeni 10 do 15 odstotkov skupne svetovne porabe.

Fotografija je simbolična.

AMSTERDAM – Raziskave o porabi prepovedanih drog so pomembne za razvijanje učinkovite politike proti tej slabi razvadi. Prvič v zgodovini so znanstveniki na podlagi analize kanalizacijskih voda preiskali 19 evropskih mest in prišli do zanimivih ugotovitev.

Do danes je bil vprašalnik najučinkovitejše sredstvo raziskave

Takšna študija o porabi drog se ponavadi opravi na podlagi vprašanj ljudem, ki zahajajo na zabave, zasvojencem z drogami in drugim. Dodatne informacije se pridobijo od policije, carinikov in iz zapiskov iz bolnišnic.

Norveški inštitut za raziskavo voda (NIVA) s sedežem v Oslu in Inštitut Mario Negri iz Milana sta vodila raziskavo s pomočjo še 11 drugih evropskih inštitutov. Vzeli so vzorce kanalizacijskih voda v 19 velikih evropskih mestih za obdobje enega tedna in preiskali sledove kokaina, amfetaminov, ekstazija, metamfetaminov in kanabisa.

Podatki so šokantni

Izračunali so, da je skupna dnevna poraba kokaina v Evropi ocenjena na 356 kilogramov, kar pomeni 10 do 15 odstotkov skupne svetovne porabe. Kokain je najpogostejši v zahodni in osrednji Evropi, poraba pa je nekoliko nižja na severu in jugu.

Visoko stopnjo porabe ekstazija so imela mesta na Nizozemskem in britanski London. Na splošno se poraba kokaina in ekstazija poveča predvsem ob koncu tedna. Največ metamfetaminov zaužijejo predvsem v skandinavskih mestih, kanabis pa povsod po Evropi uživajo v dokaj podobnih količinah.

Vodja projekta dr. Kevin Thomas je izpostavil, da takšna raziskava vsekakor ni stoodstotno zanesljiva, je pa precej boljša od ankete: »Analiza kanalizacijskih voda nam vendarle zagotovi rezultate o tem, koliko prepovedane droge se zaužije. S takšno analizo lahko tudi določimo, kako veliko je tržišče droge v posameznem mestu. Lahko tudi izračunamo, kakšna je poraba za krajši časovni interval.«

Deli s prijatelji