IZROČITEV

Depresija varovala lopova

Objavljeno 07. oktober 2015 00.32 | Posodobljeno 07. oktober 2015 00.32 | Piše: E. B.

Kestutis Martuzevicius je več let zatrjeval, da je depresiven in da mu kršijo pravice.

V tolpi Henrikasa Daktarasa je zagrešil dva umora in dvajset kaznivih dejanj.

LONDON – Obtožen je dveh umorov, a šele po petih letih sodnih pregovarjanj ga bodo izgnali v domovino. Tako je končno odločilo Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je okrcalo britanske oblasti. Te so namreč prevečkrat ugodile Kestutisu Martuzeviciusu, ki je vztrajal, da bi mu z izročitvijo Litvi kršili človekove pravice – saj je depresiven.

V domovini ga skupno bremenijo dveh umorov in še 20 kaznivih dejanj. Kot član zloglasne tolpe Daktarai, pod vodstvom razvpitega Henrikasa Daktarasa, je med letoma 1993 in 1997 zagrešil več ropov in izsiljevanj, potem pa pobegnil na Otok, zaprosil za azil in se tam skrival več let. Leta 2010 je litovska policija izdala nalog za aretacijo, leto dni pozneje so ga prijeli in zahtevali izročitev, toda Martuzevicius se je spretno izmikal roki pravice z zdravniškimi opravičili in na račun britanskih davkoplačevalcev vlagal pritožbe, češ da mu duševno zdravje ne dopušča procesa za zločine in kazniva dejanja. Šokantno, uspešno je prepričeval oblasti skoraj pet let, ko pa so ga Britanci nazadnje le sklenili odsloviti, se je pritožil na Evropsko sodišče za človekove pravice. Da je zelo depresiven, da ima pogosto privide in samomorilna nagnjenja, je trdil, njegove izjave pa so potrdili psihiatrični izvedenci. Nekaj časa je bival v psihiatrični ustanovi, evropsko sodišče pa je pred dnevi le zavrnilo pritožbe 52-letnika in zaukazalo, da ne sme več izkoriščati britanskega gostoljubja, povrhu pa da ga v domovini čaka pošteno sojenje – ne pa krvavi obračun, kot je vseskozi prepričeval obtoženec.

Britance saga stala več kot milijon

Otočani so zadnja leta besni spremljali primer litovskega kriminalca in bentili nad domačim pravosodjem in politiki, ki da vse prevečkrat gledajo skozi prste tujim kriminalcem. Ti pogosto zlorabljajo statut človekovih pravic in se z izgovori izmikajo sojenju v domovini, živijo pa seveda na račun gostitelja. Martuzevicius je tako več let bival v strogo varovanem zaporu Belmarsh v Londonu in zdravstveni ustanovi Broadmoor, Britance naj bi njegova saga tako stala več kot milijon. 

Deli s prijatelji