ZGROŽENI

Belgijska pošast odkorakala iz zapora

Objavljeno 31. avgust 2012 20.29 | Posodobljeno 31. avgust 2012 20.30 | Piše: Emanuela Bubanj

Belgijska javnost je zgrožena nad popustljivim pravosodjem.

Vpitje, žaljivke in kamenje so ob odhodu iz zapora zasuli najbolj osovraženo zločinko v Belgiji: Michelle Martin, ki je možu pomagala pri najbolj srhljivih dejanjih pred 16 leti, bi po mnenju mnogih morala umreti, se strinja večina podpornikov strožjega kaznovanja pedofilov, ne pa zakorakati na prostost.

A prav to se je zgodilo. Potem ko je sedela komaj 16 od 30 dosojenih let, so Martinovo sprejele sestre klarise v samostanu v vasici Malonne. Zločinka, ki jo mnogi označujejo za morilko, imenujejo pa jo tudi pošast, saj je dopustila, da sta osemletnici, zaprti v kleti, umrli zaradi sestradanja, gotovo pa je vedela za smrti še dveh žrtev, je namreč za rešetkami našla oporo v veri, ki ji bo zdaj zapisala preostanek življenja. V samostanu bo delala 20 ur na teden in tako poravnavala svoje stroške bivanja ter upravičevala pogojni izpust iz zapora, je odločilo kasacijsko sodišče v Bruslju. Kot je pojasnil odvetnik Martinove Thierry Moreau, srčno upa, da bo javnost obsojenki dopustila vključitev v prijaznejšo družbo, a odziv ob njeni izpustitvi nič ne kaže, da bi Martinova sploh še kdaj lahko varno in normalno zaživela. Kaj šele našla zaposlitev, potem ko odsluži še pogojno kazen.

Zverinsko mučenje

Spomini na dejanja, ki jih je podpirala vrsto let, so namreč v Belgiji še vedno preveč boleči.

Sprva je bila ljubica, od 1983. pa žena Marca Dutrouxa, ki je narod pretresel v devetdesetih: takrat je ugrabil, zaprl v ujetništvo in zlorabil skupno šest deklet, starih od osem do 19 let. Štiri žrtve so tudi umrle v kleti Dutrouxa in Martinove, zadnji dve pa so iz podzemlja groze rešili dva dni po aretaciji zakoncev 1996.; mimogrede, trupla, zakopana na njunem dvorišču in bližnji posesti, so odkrili šele 1998., dekleta pa so do takrat veljala za pogrešana in nihče jih ni povezoval z grozodejstvi bolestnih zakoncev!

Martinovo so obtožili in obsodili načrtovanja ugrabitev ter organizacije ujetništva v temnici, zgrajeni in urejeni posebno za zverinsko mučenje v njunem domu. Čeprav je sostorilka ves čas zatrjevala, da je delovala zgolj zaradi groženj in izsiljevanja moža ter da je dekletom poskušala pomagati, ni prepričala porote: le zakaj ni potem izpustila dveh osemletnic, medtem ko je Dutroux sedel štiri mesece zaradi kraje avtomobila, temveč ju je pustila umreti od lakote? Mimogrede, okrutni zločinec je 1992. zakorakal na prostost, potem ko je tri leta od dosojenih 13 sedel zaradi ugrabitve in posilstva še petih deklet!

Belgijska javnost je naravnost zgrožena nad popustljivim pravosodjem, vse več ljudi je namreč prepričanih, da bi lahko država preprečila številna srhljiva dejanja z učinkovitejšim kaznovanjem očitno nepopravljivih zločincev. Izpustitev so obsodili tudi številni psihiatrični izvedenci, ki so opozarjali, da bi utegnila Martinova, ki ni pravzaprav nikoli izrazila obžalovanja za svoja dejanja, še vedno ogrožati družbo.

Samostan bo zaradi protestov varovala policija

Zakonca, ki imata sicer tri otroke, a so jima ob aretaciji odvzeli skrbništvo nad njimi, so po dolgotrajnem procesu obsodili šele leta 2004: Dutrouxa na dosmrtno ječo (čeprav zločinec menda računa na možnost pogojne izpustitve!), Martinovo pa na 30 let, od katerih jih je do takrat osem že odslužila. Za pogojno izpustitev je zaprosila že štirikrat prej, a je nobena skupnost ni bila pripravljena sprejeti, uslišale so jo namreč komaj sestre klarise, katerih samostan bo zaradi burnih protestov do preklica varovala policija. V samostanu bo morala upoštevati stroga pravila bivanja, občasno ga bo lahko tudi zapustila, a ne sme vzpostavljati nikakršnih stikov z družinami žrtev, ki jim mora odplačati še denarno odškodnino, in mediji. Po desetih letih bo po vsej verjetnosti, če se bo držala strogega samostanskega reda in pravil pogojne izpustitve, povsem svobodna in enakopravna ženska.

Deli s prijatelji