SUSPENDIRAN

Župnika razrešili zaradi
 pijače, farani ga ne dajo

Objavljeno 10. april 2013 11.22 | Posodobljeno 10. april 2013 11.24 | Piše: Oste Bakal

Suspendirani Martin Vöröš bo spet lahko maševal, če se ozdravi alkoholizma.

ROGAŠOVCI – V deželi ob Muri nimajo težav samo s plazovi, poplavami, gospodarsko krizo in socialno stisko, farani iz Sv. Jurija na Goričkem so hoteli na prvo aprilsko nedeljo s protestnim shodom rešiti priljubljenega župnika Martina Vöröša, ki je 22 let upravljal župnijo. Ni jim uspelo: vodstvo škofije ga je suspendiralo, in zdaj je v župniji nekakšno brezvladje, saj ni drugih cerkvenih obredov in dejavnosti razen pogrebov.

Odvisen od alkohola

V izjavi za javnost, pod katero je podpisan generalni vikar soboške škofije msgr. Franc Režonja, beremo, da je murskosoboški škof msgr. dr. Peter Štumpf Martina Vöröša zaradi zdravstvenih težav, ki so posledica dolgotrajne odvisnosti od alkohola, razrešil službe, v Domu Janka Škrabana v Beltincih bi ob medicinski oskrbi lahko nadaljeval zdravljenje. »Gospod Vöröš je bil sicer nekaj časa v bolnišnici v Mariboru, vendar je bilo zdravljenje neuspešno, saj ni hotel sodelovati z zdravniki. Stanje odvisnosti se je nadaljevalo. Škof je bil večkrat sam ali pa skupaj s soboškim dekanom Ivanom Kranjcem pri župniku, se pogovarjal z dekanijskimi duhovniki in nekaterimi člani župnijskega pastoralnega sveta (ŽPS) ter z zdravniki o možnosti pomoči, toda vse brezuspešno. Župnik vse pogosteje v vinjenem stanju mašuje, vodi pogrebe in opravlja druga bogoslužna dejanja. Zaradi odvisnosti od alkohola župnik ne zmore voditi župnijske pisarne, saj so matične knjige neurejene. Prav tako nihče nima pregleda nad finančnim poslovanjem župnije. To je toliko bolj pomembno sedaj, ko poteka obnova župnišča in okolice. Škof je hotel, da bi župnijo sv. Jurija v Prekmurju začasno upravljal župnijski upravitelj pri Gradu, g. Marko Magdič, dokler s 1. avgustom 2013 ne bi nastopil nov župnik, ki bi sprejel vse tekoče posle in vodil župnijo.«

Vöröševa razrešitev je nastopila v nedeljo opoldne. Pred cerkvijo so se zbrali farani, za svojega župnika so podpisovali peticijo, prvi jo je podpisal njen predlagatelj, župan Rogašovcev Edvard Mihalič. »Župnik mora ostati! Nočemo novega župnišča brez njega. Kakor je on prevzel prejšnjega župnika Gaborja in za njega skrbel do smrti, si tudi on zasluži isto nego in mesto do svoje smrti v tem župnišču. Tisti, ki redno obiskujemo svete maše, vemo, da je cerkev pod njegovim vodstvom napredovala, vemo tudi, da vestno opravlja svoje delo. Nikoli ni izpustil ali zapustil svete maše, opravil jo je od začetka do konca, kakor se spodobi. Vemo, da ima župnik zdravstvene težave in da ni več tako poskočen in hiter kot nekoč, zato če že, naj mu škof odredi pomoč, nikakor pa ne zamenjave, saj ne bomo nikogar spustili v cerkev. Prav tako se nam zdi, da bi z zamenjavo župnika kdo profitiral, saj so v ozadju umazani posli. Jezi nas, da se škof ni posvetoval s svetom, ampak je tako reagiral in odrešil našega župnika, ki je med nami že 22 let,« je bila odločna članica ŽPS Jožica Fükaš, ki je dodala, da nočejo zamenjave župnika, ampak začetek gradnje novega župnišča.

Protestni odhod

Kaj se je dogajalo v nedeljo, so povzeli tudi na Škofijskem ordinariatu Murska Sobota: »Gospod Vöröš je dekanu Ivanu Kranjcu dne 4. aprila 2013 v navzočnosti g. Alojza Benkoviča in dr. Franca Zorca povedal, da v nedeljo, 7. aprila, ne bo maševal in da naj pride, kdor hoče. Sveti maši bi morali biti ob 7.30 in ob 10.00. Prvo bi daroval dekan Ivan Kranjec, drugo pa beltinski kaplan g. Luka Rajf. Oba duhovnika sta prišla pravočasno v cerkev. Med mašama naj bi ljudem povedala o razlogih za župnikovo razrešitev in o nadaljnjih škofovih odločitvah glede reševanja nastalih razmer v župniji. Gospod Vöröš je s pomočjo nekaterih vernikov obema duhovnikoma to preprečil. Z nekaterimi posamezniki je naščuval ljudi, da so množično prišli v cerkev in nato ob začetku svete maše, ki jo je imel namen darovati dekan, protestno vsi do zadnjega zapustili cerkev. Beltinskega kaplana so nekateri možje z grožnjo nasilne fizične odstranitve izgnali iz cerkve. V obeh primerih je potem maševal g. Vöröš. S tem dejanjem je gospod Vöröš odpovedal pokorščino škofu ordinariju, ki je kazniva po zakoniku cerkvenega prava (kan. 1371, par. 2), in je k temu spodbudil tudi ljudi. Za svoje namene je g. Vöröš zlorabil sveto evharistijo in jo sprevrgel v uporniško manifestacijo. Zlorabil je duhovniško službo, in cerkveno pravo za to predvideva kazen (kan. 1389, par. 1). V župniji sv. Jurija v Prekmurju je tako razdrl edinost med verniki ter verniki in škofom, ki je dolžan vsej Cerkvi pospeševati in zahtevati skupno disciplino, in izpolnjevanje vseh cerkvenih zakonov (kan. 392, par. 1 in 2). Gospod Martin Vöröš tako ni več v edinosti s škofom in duhovniki. Gospod škof mu je z dnem 9. aprila 2013 izrekel suspenz od duhovniške službe v zadevah, ki jih določa kan. 1333, par. 1 in par. 2. S tem je g. Vöröšu prepovedano opravljanje vsakršne oblasti svetega reda, maševanje, spovedovanje, delitev drugih zakramentov, oznanjevanje Božje besede in kateheza. Ne sme več upravljati cerkvenega premoženja. Tako preneha odgovornost škofa ordinarija do njega. Ko pa bo pripravljen kar koli storiti zase in svoje zdravje, mu je ordinarij pripravljen pomagati. Še vedno velja možnost za naselitev v Domu Janka Škrabana. V tem primeru lahko nastopi preklic suspenza.«
Kako so se razmere v župniji zaostrile, pove še opozorilo: »Škof ordinarij ne more zagotoviti psihofizične varnosti duhovnikom, ki naj bi opravljali pastoralno dejavnost v župniji svetega Jurija, zato do nadaljnjega v tej župniji ne bo svete maše in drugih verskih obredov razen pogrebov. Verniki naj se v vseh zadevah obračajo na gospoda Marka Magdiča, župnijskega upravitelja pri Gradu.«

Deli s prijatelji