POGOJNO

Živi s socialno podporo, vrniti mora 400.000 €

Objavljeno 21. februar 2017 17.30 | Posodobljeno 21. februar 2017 21.45 | Piše: Špela Ankele

Uroš Kepic priznal izsiljevanje šenčurskega kmeta in dobil pogojno kazen.

Uroš Kepic jo je odnesel s pogojno kaznijo. Foto Špela Ankele

KRANJ – Potem ko je minuli teden priznal, da je izsiljeval šenčurskega podjetnika in kmeta Aleša Šterna, so 40-letnemu Urošu Kepicu na kranjskem sodišču včeraj dosodili leto in štiri mesece pogojne kazni. To, da je sodeloval pri izsiljevanju, je Kepic priznal že sredi lanskega leta, ko je bil zaslišan pred preiskovalno sodnico. V nasprotju s soobtoženim pa 36-letni Meti Plava, ki je priprt vse od lanskega junija, krivde ni priznal. Pred dnevi je odločno dejal: »Nisem kriv in to bom tudi dokazal.«

Odmevna zgodba o izsiljevanju kmetovalca Aleša Šterna, ki so ga zaradi sodobno opremljenega hleva poimenovali kar robokmet, sega v leto 2011. Izsiljevanje, v katerem naj bi vpleteni od robokmeta izmolzli 1,6 milijona evrov, naj bi trajalo vse do lanskega aprila, nekaj mesecev za tem pa so policisti že končali preiskavo. Po njej so kazensko ovadili šesterico, v obtožnici sta sčasoma ostali le dve imeni – Plava in Kepic.

Po končani preiskavi so policisti predstavili, da sta leta 2011 dva osumljenca od kmeta zahtevala 120.000 evrov. Ta znesek naj bi zahtevala za namišljeno uslugo, povezano z nepremičninami. Včeraj je bilo v sodni dvorani razbrati, češ da sta prvoobtoženi Meti Plava in soobtoženi Uroš Kepic kmetovalcu v zameno za denar obljubila, da lahko spremenita namembnost zemljišča in poskrbita, da to postane zazidljivo. Pozneje so zneski naraščali, baje se je začela napletati tudi mreža namišljenih dolgov, in v petih letih naj bi mladi kmet, vsaj tako so ugotovili kriminalisti, izsiljevalcem izročil vsaj 1,6 milijona evrov.

Oba obtožena sta minuli teden stopila v sodno dvorano kranjskega sodišča, kjer ju je sodnica Marjeta Dvornik na predobravnavnem naroku vprašala, ali sta storila očitano jima kaznivo dejanje. Soobtoženi Uroš Kepic je priznal, da je izsiljeval, prvoobtoženi Meti Plava pa suvereno dejal, da tega ni počel.

Ker je Kepic krivdo priznal, je okrožna državna tožilka Polona Košnjek že pred dnevi predlagala, da se mu dosodi leto in štiri mesece pogojne kazni. Ta predlog je sodnica včeraj upoštevala, hkrati pa je obsojenemu naložila, da mora oškodovancu vrniti 400.000 evrov. »Če bo sodba pravnomočna, bo oškodovanec od vas lahko terjal ta znesek, izterjava pa ni stvar tega kazenskega postopka,« je tik pred odhodom iz sodne dvorane še pojasnila sodnica. Kako in kdaj bo Uroš Kepic, ki ima nekaj sto evrov socialne podpore, zmogel plačati tolikšno vsoto, ni znano.

Če se meni kaj zgodi...

Kepic se je včeraj v sodni dvorani pokesal in opravičil za to, kar je storil. Nato je zbranim v veliki sodni dvorani povedal, kar mu je očitno ležalo na duši: »Gospa sodnica, če se meni ali moji familiji kaj zgodi, potem morate vedeti, da za to zadevo stoji Meti Plava in njegova družina.« Kepic je še dejal, da do policijske preiskave ni vedel, kakšne razsežnosti je dobila zgodba, v katero je bil vpleten v tistih letih.

»Zdaj bi rad normalno živel in delal, nobenih problemov več nočem imeti. Rad bi se losal (otresel, op. p.) družine Plava in rad bi normalo zaživel. Tudi jaz sem bil tarča teh groženj. Od njih se ne moreš oddaljiti. Tudi od mene je Meti Plava zahteval, naj mu vrnem 250.000 evrov. Ta denar naj bi mu dal zato, ker sem ga seznanil z Alešem Šternom, Štern pa je bil nato dolžan Plavi denar,« je še en del izredno visokih zneskov in nadvse zapletenih denarnih tokov v sodni dvorani opisoval Uroš Kepic. 

Deli s prijatelji