AFERA NEKREP

Zdravnika oprostili, da je lagal na sodišču

Objavljeno 01. marec 2015 20.30 | Posodobljeno 01. marec 2015 20.30 | Piše: Aleš Andlovič

Zvonko Borovšak je bil predsednik komisije za interni nadzor v primeru smrti Bora Nekrepa.

Zvonko Borovšak je v sodnem procesu pričal kot vodja tričlanske interne komisije, ki je morala presoditi, ali je bilo Borovo zdravljenje ustrezno. Foto: Tadej Regent

MARIBOR – Tragična smrt komaj dvanajstletnega Bora Nekrepa je za seboj potegnila vrsto kazenskih procesov in sodba zdravnikoma Zlatki Kanič in Robertu Pogorevcu še zdaleč ni bila edini izrek v imenu ljudstva. Naslednji, ki se je znašel na zatožni klopi, je Zvonko Borovšak. Zdravnik v mariborski bolnišnici je bil v času afere Nekrep predsednik komisije za interni nadzor. Ne samo Matjaž Nekrep, oče nesrečnega malega Bora, tudi drugi pozorni spremljevalci procesa so med Borovšakovim pričanjem dobivali občutek, da predsednik interne komisije vodo usmerja na mlin stanovskih kolegov Zlatke Kanič in Roberta Pogorevca. To je hitro uvidel tudi tožilec Darko Simonič in zdravnika ovadil zaradi krivega pričanja.

Tožilec Simonič napovedal pritožbo

Borovšak je namreč v sodnem procesu pričal kot vodja tričlanske interne komisije, ki je morala presoditi, ali je bilo Borovo zdravljenje ustrezno. Komisija je menila, da pediatra nista zagrešila napake. Čeprav se je pozneje izkazalo, da to ne drži, je Borovšak to ponovil med pričanjem na glavni obravnavi avgusta predlani. »Zdravljenje se lahko začne šele po tem, ko je postavljena prava diagnoza. To pa se je zgodilo naslednji dan,« je vztrajal. Po njegovih besedah je Kaničeva vse storila pravilno, če izhaja iz predpostavke, da je zdravila na podlagi napačno postavljene diagnoze – ta je bila reyev sindrom. Tožilca Darka Simoniča je zmotilo, da se je domnevna diagnoza reyev sindrom pojavila šele na glavni obravnavi, medtem ko o napačni diagnozi ni bila zapisana niti črka v notranjem poročilu, o njej pa Borovšak ni govoril niti med preiskavo. Tožilec je za Borovšaka predlagal sedem mesecev pogojne zaporne kazni z dveletno preizkusno dobo.

Senat, ki mu je predsedovala Andreja Lukeš, je zaslišal kopico prič, večinoma same izobražence z doktorskimi nazivi. »Bogovi« v belih haljah so vsi po vrsti pričali, da je bil o reyevem sindromu govor že veliko prej, zato sodnici ni preostalo drugega, kot da obtoženega zdravnika oprosti. »Prav vsi zdravniki po vrsti so govorili enako in potrdili, da se je tako med internim kot med eksternim nadzorom omenjala diagnoza reyev sindrom. Ne moremo verjeti, da bi vsi pričali v obtoženčevo korist, ker so stanovski kolegi,« je sklenila Andreja Lukeš. Medtem ko se je zagovorniku Zvonka Borovšaka, odvetniku Franciju Šošteriču, smejalo, pa je bil tožilec Darko Simonič nad razpletom nadvse razočaran. Kot bi tovrsten razplet pričakoval, je že med čakanjem na sodbo razlagal v slogu, da vrana vrani pač ne izkljuje oči. Že takoj po razglasitvi sodbe je tožilec Simonič napovedal pritožbo. Zdravnik Borovšak pa je na koncu pojasnil, da ne glede na kolegialnost nikoli ni in ne bi ščitil zdravnika, ki stori napako.

Deli s prijatelji