ANALGETIKI

Zdravnik Žmavc
 pogojno obsojen

Objavljeno 01. februar 2013 11.03 | Posodobljeno 31. januar 2013 22.17 | Piše: Primož Škerl

Celjskemu primariju leto pogojne kazni.

Celjski zdravnik dr. Andrej Žmavc je bil včeraj obsojen na eno leto pogojne kazni (foto: Gregor Katič, Delo).

CELJE – Primarij dr. Andrej Žmavc je tretji primer sojenja zdravnikom, ki so jih na celjskem sodišču v zadnjem obdobju spoznali za krive. Nekdanji vodja ambulante nujne medicinske pomoči v celjskem zdravstvenem domu je po včerajšnji odločitvi okrajne sodnice Natalije Drev Mijošek kriv za poneverbo oziroma protipravno prilastitev ampul dolantina. Na predlog tožilke Jasne Leskošek mu je odmerila pogojno kazen eno leto zapora s preizkusno dobo dveh let, s tem da bo moral v šestih mesecih po pravnomočnosti sodbe svojemu delodajalcu povrniti dobrih 7000 evrov škode, v nasprotnem bi ga lahko odpeljali za rešetke. Sodnica mu je naložila še plačilo več kot 3800 evrov sodnih stroškov in takso; ta bo odmerjena naknadno.

Prilastil si je 3686 ampul opoidnega analgetika dolantin

Od decembra 2008 do avgusta 2010 si je Žmavc prilastil 3686 ampul opoidnega analgetika dolantin, ki ga v redni prodaji ni več, je pa na seznamu mamil. Za njegovo dobavo je treba izvesti poseben postopek, kar je zdravnik tudi storil. Zdravilo je bilo vsaj na papirju namenjeno oskrbovancem celjskega doma Sv. Jožefa, Žmavčevi ambulanti ter bolnikom, ki jih je obiskoval na domu. Vendar ti ampul niso dobili. Porabil jih je za lajšanje svojih bolečin, kajti neznosno ga je zvijalo v križu. Primarij je dejansko zdravil samega sebe, kar ni prepovedano, toda podatkov o porabi ampul ni vpisoval v svoj zdravstveni karton.

»Zdravniki uživajo še posebno zaupanje. Zdravila so vam bila zaupana in vedelo se je, koga bi morali zdraviti. V vašem zdravstvenem kartonu so zapisi, iz katerih izhaja, da je bila uporaba tega analgetika absolutno protipravna. Kar 21 mesecev ste to počeli naklepoma, je pa res, da še niste bili kaznovani, zato je kazen milejša,« je nekdanjemu vodji osnovne zdravstvene dejavnosti, ki se je včeraj odrekel zadnji besedi, razložila Drev Mijoškova. Tožilka je bila še bolj ostra: »Poleg zdravnika je Žmavc opravljali tudi vodstveno funkcijo. Bil je odgovoren za nabavo zdravil v ambulanti nujne medicinske pomoči, vedel je, kako izigrati postopek naročanja in kam pisati analgetik. Medicinske sestre so povedale, da dolantina nikdar niso dale pacientom. Pravite, da ni sporno, če zdravite sami sebe? Če bi jemali normalne količine, bi še lahko govorili o zdravljenju, tako pa gre za zasvojenost.«

Zdravnik Žmavc je bolniku Žmavcu pomagal, da je lahko opravljal svoje delo?

Primarijev zagovornik Marjan Feguš je takoj napovedal pritožbo, kajti tožilka po njegovem mnenju ne zna razbrati dejanskega stanja, zato vztraja pri očitkih. »Izvedenci so povedali, da je dolantin primerno zdravilo za težave, ki jih je imel Žmavc, toda v javnosti je že pred začetkom tega postopka veljalo, da je zdravilo kradel, ne pa da se je z njim zdravil. Tudi zdravniška zbornica mu je dala prav, a o tem na sojenju nismo govorili. Da bi imel zdravstveni dom škodo? To je smešno. Zdravnik Žmavc je bolniku Žmavcu pomagal, da je lahko opravljal svoje delo in niti enega dne ni prebil v bolniški. Realna bi bila samo oprostilna sodba.«

Primarij je o svojih zdravstvenih tegobah obširno spregovoril pred dnevi, ko je tik pred zdajci podal zagovor. Razložil je, da so ga bolečine v križu in kolenu začele pestiti pred desetletjem, ko so zalegla še običajna zdravila. Pozneje je poskusil z dolantinom, saj so bolečine tako narasle, da so ga ovirale pri delu. Če je miroval, je bilo neznosno, zato se je moral nenehno gibati. Zalegel je samo dolantin, tudi ortoped mu je priporočil močan analgetik, svetoval mu je še operativni poseg, a se Žmavc zanj ni odločil. Porabe ampul in drugih podatkov o zdravljenju v svoj karton ni vpisoval predvsem zato, da ne bi prišli v neprave roke in bi ga utegnili obrekovati, se je pa – kot je povedal – pod vsako porabljeno ampulo podpisal. Andrej Žmavc je še zaposlen v zdravstvenem domu, vendar so ga kmalu po izbruhu afere, ki je zelo odmevala v javnosti, odstranili z vodstvenih funkcij in pahnili v disciplinski postopek.

Deli s prijatelji