BOGATA BERA

Zasegli so 75 kil trave in še nekaj piškotkov

Objavljeno 19. oktober 2015 18.11 | Posodobljeno 19. oktober 2015 18.12 | Piše: Špela Ankele

Po preiskavi po vsej Sloveniji je osem osumljencev od 33 končalo v priporu.

Zaslišanja so vrstila vse do poznega večera. Foto: Špela Ankele

KRANJ – Policisti so včeraj podrobneje predstavili preiskavo, ki so jo sklenili prvo oktobrsko jutro. Takrat je bilo že zarana na terenu več kot 140 policistov, ki so delovali na 42 lokacijah po Sloveniji. Možje v modrem so tokrat naleteli na bogato bero, saj so v zapisnike vnesli več kot 75 kilogramov posušenih rastlinskih delcev, 89 sadik konoplje, 735 mililitrov hašiševega olja ter manjše količine halucinogenih gobic, heroina, amfetaminov, tablet in tudi nekaj piškotkov s konopljo. Po preiskavi so našteli 159 kaznivih dejanj, povezanih s prepovedanimi drogami. Storilo naj bi jih 33 osumljencev.

Policisti so preiskavo začeli februarja letos, »ko so ugotovili, da se najmanj dva od osumljencev – eden je iz okolice Ljubljane, drugi iz Škofje Loke – na širšem območju Gorenjske in Primorske že dlje intenzivno ukvarjata s preprodajo velikih količin prepovedane droge konoplja, zaradi česar sta bila v preteklosti že obravnavana«. Temu so včeraj še dodali, da so na Primorskem našli dva prostora, prilagojena prepovedanemu vrtnarjenju, naleteli pa so tudi na štiri zunanje nasade.

Stari grehi

Hkrati je Tomaž Peršolja z Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi poudaril, da je šlo za mednarodno akcijo, kajti lovke razkrinkane združbe so po ugotovitvah policistov segale v Italijo in Avstrijo. O tem, da gre za eno večjih akcij, ki so jih možje v modrem v zadnjem obdobju usmerili proti preprodajalcem mamil, pričajo tudi njihove navedbe, da so v zadnjih osmih mesecih »osumljenci prodali več kot deset kilogramov konoplje, prek 1100 sadik konoplje, približno en kilogram hašiša in 1,5 litra hašiševega olja«.

»Osumljenci so v veliki večini nezaposleni, večinoma stari znanci policije, nekateri so bili med preiskavo na prestajanju pogojne obsodbe,« je v preteklost pogledal prvi gorenjski kriminalist Primož Donoša. Čeprav se to na včerajšnji novinarski konferenci ni omenjalo niti z besedico, pa se je v minulih dneh razvedelo tudi, da je imel predvsem eden od osumljencev zajeten kriminalni dosje, saj smo iz zanesljivih virov izvedeli, da so lisice tokrat objele tudi zapestji Danijela Oseta. Kakšen naj bi bil njegov položaj v združbi, nam sicer ni uspelo izvedeti, je pa pogled v obsežno časopisno dokumentacijo razkril, da so zapisovalci črne kronike vsaj dvakrat omenjali ime brkatega možakarja, ki je danes star 68 let. Prvikrat so kronisti o njem pisali pred več kot štirimi desetletji, drugič pa se je v časopisnih stolpcih znašel na prelomu tisočletja.

Bilo je novembra 1974, ko je bila v Pamečah pri Slovenj Gradcu umorjena ženska. Zaradi tega kaznivega dejanja so Danijela Oseta, tedaj starega 28 let, na mariborskem okrožnem sodišču leta 1975 obsodili na smrt z ustrelitvijo. Pozneje so mu najstrožjo dovoljeno kazen nadomestili z 20 leti strogega zapora.

Minilo je četrt stoletja in v časopisnih stolpcih se je spet pojavilo zgoraj zapisano ime. Tokrat so ga časnikarji omenjali zaradi umora 44-letnika za ljubljanskim Bežigradom. Takole je pred dobrim desetletjem zapisala novinarska kolegica: »Policiste je 26. marca 1999 po telefonu poklical neznanec in jim povedal, da se v stavbi nasproti Gospodarskega razstavišča, kjer se zbirajo in prenočujejo klateži vseh vrst, dogaja nekaj nenavadnega. Čeprav ni hotel povedati svojega imena, je trdil, da se je nekaj hudega pravzaprav že zgodilo in da bi bilo dobro, če bi na Smoletovo 4 pripeljala patrulja. Ta se je odpravila na kraj dogajanja in tam našla moško truplo.« Ko so Danijelu Osetu namenili novo zaporno kazen, je bil star čez 50 let. »Za umor iz koristoljubja so mu prisodili 20 let zapora, višji sodniki pa so mu kazen na njegovo pritožbo znižali na 15 let zapora, ki jih od januarja 2000 tudi prestaja,« je v tisti članek še zapisala novinarka Iva Ropac.

Deli s prijatelji