NA SODIŠČU

Zaradi ponaredkov v zapor

Objavljeno 29. marec 2016 01.00 | Posodobljeno 29. marec 2016 01.00 | Piše: Aleksander Brudar

Fajko in njegov sin Armin Kaltak zaradi ponaredkov za skupaj 6 let in 8 mesecev v zapor. Denar je bil, da je bil podoben pravemu, premazan celo z gelom za lase.

Armin Kaltak. Foto: Blaž Samec

LJUBLJANA – Dva oproščena, dva v zapor, enemu pa 40 ur dela v korist humanitarne organizacije. To je končni epilog afere Tiskarna denarja na ljubljanskem okrožnem sodišču. Ne morete kar doma vzeti tiskalnika in z njim delati denarja, kot da bi delali krompir, je povzetek besed sodnice Alje Kratovac, ki so bile namenjene najmlajšemu izmed obtožene peterice, ki mu, ker je bil v času storitve kaznivega dejanja še mladoleten, drugega kot neke vrste vzgojnega ukrepa sodišče ni moglo izreči. »Čeprav ste mladi, morate vedeti, da je treba v službo, če hočete zaslužiti denar,« mu je še svetovala.

Njegova obramba je bila sicer prepričana ravno o nasprotnem, češ da njegov namen nikakor ni bil storiti kaj nezakonitega, ampak da se sploh ni zavedal, da lahko s tem, če iz radovednosti brska po spletu in išče nasvete o tem, kako ponarediti denar, natančneje zaščitni znak na njem, ponarejen denar pride tudi v obtok.

Majica kot skrivna beseda

Sta se pa slednjega očitno precej dobro zavedala 50-letni Fajko Kaltak in njegov 19-letni sin Armin, ki ju čaka kar nekaj let ždenja za rešetkami. Sodišče namreč o tem, da sta pri že obsojenem 24-letnem Roku Štusu, ki je bil odgovoren za distribucijo, nabavljala in unovčevala ponaredke, nikakor ni dvomilo. »Bravo, bravo!« je tako Fajko ploskal sodnici, ko je sporočila, da bosta morala za tri leta v zapor, pri čemer pa bo moral Armin odsedeti še osem mesecev dlje: med hišno preiskavo so pri njem našli tudi 66 gramov prepovedane konoplje, ki bi po prepričanju tožilstva zadoščala za 132 džojntov in ki, glede na količino, niso bili namenjeni za lastno uporabo, kot je v zagovoru trdil 19-letnik.

Ker je že stari znanec policije in sodišč, mu je sodnica položila na srce, da bo moral spoznati dejstvo, »da izvrševanje kaznivih dejanj pripelje samo v zapor in nikamor drugam«. Starejši Kaltak je v zaključnih besedah sodišče opozoril, da se vsi postopki proti njemu in sinu ne vodijo korektno. »Vsa družina je potunkana v to,« je opozoril in dodal, da bi sodišče moralo nujno zaslišati Štusa, saj je on »akter vsega tega«.

Dokazi, ki so jih organi pregona zbrali med preiskavo, niso bili tako nedolžni. Oče in sin sta za protivrednost 1000 evrov ponarejenega denarja uporabljala geslo majica. »Pri hišni preiskavi niso bile najdene nobene majice, ki bi bile namenjene prodaji,« je povedala tožilka in nadaljevala, da nista prenehala unovčevati ponaredkov niti takrat, ko je bil del teh že odkrit. »Pa nema veze, greš drugam. Dol ti visi, a veš, koliko je lokacij,« je takrat, kot so pokazali prisluhi, po telefonu rekel Fajko. »Fajko je Štusa preganjal, naj nabavi bankovce,« je bilo še prepričano tožilstvo in še, da ju je le pripor ustavil pri njunih dejanjih. Fajko bo sicer moral vrniti še 325 evrov, njegov sin pa 485 evrov pridobljene protipremoženjske koristi. Iz sodišča sta lahko brezskrbno odkorakala le 21-letni Benjamin Mesić in 22-letni Miloš Trivković. Prvemu niso mogli dokazati, da je pri plačilu zapitka v gostilni in prevoza taksistu vedel, da gre za ponarejen denar, drugemu pa, da naj bi razpečeval tri ponarejene bankovce za 50 evrov. Ves čas je namreč trdil, da ni vedel, da so ponarejeni. Poleg tega jih je imel v šopu z drugimi 57 bankovci.

V promet spravili 432 ponaredkov

S priznanjem krivde se je sicer za pet preostalih soobtoženih postopek končal že prej. Štusa iz Krškega in 20-letnega Marka Agreža iz Brežic, glavnega organizatorja v hudodelski združbi, ki je na območju Posavja in Ljubljane delovala od aprila 2014 do februarja 2015 in ki je v promet spravila 432 ponarejenih bankovcev za 50 evrov, je sodišče obsodilo vsakega na tri leta zapora. Jan Veršec, star 20 let, ki je sodeloval pri ponarejanju, je dobil leto in 10 mesecev zapora, ki pa jih bo odslužil s 1330 urami družbenokoristnega dela, 27-letni Elvis Jusić (v promet je spravil tri bankovce) sedem mesecev zapora. Kaja Ostrš iz Trbovelj, ki je od združbe kupila 20 ponaredkov po 50 evrov, enega pa naj bi ji že uspelo unovčiti, je bila obsojena na leto pogojnega zapora s preizkusno dobo treh let.

Deli s prijatelji