PREISKAVE

Zaradi gospodarskega kriminala preiskovalci v akciji

Objavljeno 28. marec 2013 09.21 | Posodobljeno 28. marec 2013 11.48 | Piše: T. L., P. J.
Ključne besede: NPU preiskava

Poteka več hišnih preiskav na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper, Celje in Kranj. Ena tudi v Telekomu Slovenije.

Telekom Slovenije

LJUBLJANA – Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada opravljajo več hišnih preiskav na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper, Celje in Kranj. Hišne preiskave, ki jih je odredilo okrožno sodišče, potekajo zaradi sumov, da je bilo storjenih več kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala, s katerimi je nastala gospodarska škoda v višini najmanj 25 milijonov evrov.

Gre za kazniva dejanja zlorabe položaja ali pravic po 244. členu kazenskega zakonika in zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po 240. členu istega zakonika, za obe kaznivi dejanji pa je predpisana kazen zapora do osem let, so sporočili iz generalne policijske uprave. 

Sedmim odvzeli prostost, v Telekomu delo poteka normalno

Do zdaj je bila prostost odvzeta sedmim osebam. Kot je znano, preiskave potekajo v Telekomu Slovenije, kjer so nam tudi uradno potrdili prisotnost preiskovalcev.

Neuradno pa nam je uspelo izvedeti, da so bili zjutraj zaposleni v Telekomu zbrani v sejni sobi v podjetju in je niso smeli zapustiti. Trenutno delo poteka povsem običajno, zaposleni pa sodelujejo s preiskovalci in jim predajajo zahtevano dokumentacijo.

Dremljevi posli pod drobnogledom

Po neuradnih podatkih preiskovalci preiskujejo posle uprave pod vodstvom Bojana Dremlja od leta 2006 naprej, ki se nanašajo na posle s kosovskim Ipkom, makedonskim One in On.net ter Interseekom. V vseh teh primerih pa je Telekom Slovenije (oziroma skupščina delničarjev) tožbe že vložil. Omenjene posle je pod drobnogled vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) in v zaključnih ugotovitvah avgusta lani potrdila sume koruptivnega ravnanja pri odgovornih. Dremelj se tedaj z ugotovitvami KPK ni strinjal. Dejal je, da komisija ne potrebuje nobenega dokaza, da nekoga obtoži. Revizorska hiša Deloitte ja tako v Telekomu in hčerinskih družbah v tujini ugotovila številne nepravilnosti, škode pa naj b bilo za okoli 21 milijonov evrov. 

V hišnih preiskavah sodeluje 45 preiskovalcev NPU, 17 kriminalistov sektorjev kriminalistične policije policijskih uprav Ljubljana, Celje in Kranj, šest kriminalistov Centra za računalniške preiskave Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave in policijskih uprav Koper, Ljubljana in Celje ter 29 policistov policijskih uprav Ljubljana in Kranj. Preiskovalci v hišnih preiskavah iščejo materialne dokaze, ki jih bodo lahko uporabili v nadaljnjem kazenskem postopku. Predkazenski postopek usmerja Specializirano državno tožilstvo Republike Slovenije, so sporočili iz generalne policijske uprave.

 

Deli s prijatelji