VROČE

Zapornik razgrajal in zakuril svojo celico

Objavljeno 18. julij 2013 11.35 | Posodobljeno 18. julij 2013 11.30 | Piše: Aleksander Brudar

Problematični gojenec koprskega zapora je zažgal posteljo in omare v celici.

Zaporniška celica le nekaj minut po ukročenem požaru (foto: ZPKZ Koper).

KOPER – V koprskem zaporu, torej v neposredni bližini večjega nakupovalnega središča, je bilo v torek popoldne zelo vroče. Tokrat niso bili krivi niti poletne razprodaje, niti visoke temperature, niti upor zapornikov, ampak požar. Slednjega je zanetil eden izmed tamkajšnjih zapornikov, ki po naših informacijah velja za zelo problematičnega.

Kot nam je uspelo izvedeti, slednji nikakor ne želi spoštovati navodil paznikov in reda bivanja. V torek je očitno prekipelo tudi paznikom, saj so ga morali zaradi nereda, ki ga je povzročal med preostalimi zaporniki, in kršenja požarne varnosti, zapreti v jetniško celico. V znak protesta se je zapornik, sicer slovenski državljan, ki kazen prestaja na zaprtem oddelku, očitno odločil, da bo zakuril inventar v sobi. Najprej je zažgal žimnico in to naslonil na vrata omare. Ogenj se je seveda začel hitro širiti in po sprožitvi požarnega alarma so se nad gorečo posteljo in omare takoj spravili pravosodni policisti, ki so z ročnimi gasilnimi aparati požar omejili in pogasili. »Zapornika so oskrbeli v ambulanti, nato pa so ga odpeljali v izolsko bolnišnico, prav tako sta bila v požaru poškodovana tudi pravosodna policista, ki sta ostala v bolnišnici na opazovanju,« nam je povedala tiskovna predstavnica PU Koper Anita Leskovec. Vsi trije naj bi bili v bolnišnico sprejeti zaradi zastrupitve z dimom.

Zaporniku nova kazenska ovadba

Požar so ukrotili še pred prihodom gasilcev, tako da ti na kraju dogodka niso imeli več veliko dela. »So že oni vse pogasili, mi smo samo še dodatno pregledali prostore, jih ohladili z vodo in prezračili,« pravi vodja intervencije iz koprske gasilske brigade Bojan Cepak in dodaja, da gre za okoli devet kvadratnih metrov veliko celico, v kateri so bile postelja in nekaj omar. Glede na to, da je v celoti pogorel ves inventar, bo treba prostor prenoviti. Zapornik, ki je tako svojo jezo izrazil na zelo nevaren način, si bo prislužil še kazensko ovadbo za kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti, so nam povedali na PU Koper. Na srečo se je zgodba srečno iztekla, a vsak takšen dogodek nas opozori na perečo problematiko pomanjkanja osebja v slovenskih zaporih. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk namreč opozarja, da se takšni primeri dogajajo predvsem zato, ker je v tovrstnih zavodih premalo paznikov, ki bi lahko bolje nadzorovali jetnike. »Na 140 ljudi so štirje pravosodni policisti, med njimi je eden vratar, eden je njihov vodja, dva pa se praktično ukvarjata s 140 priporniki in obsojenci,« pravi.

Z uporom do izgubljenih pravic

Zaradi vsesplošnega varčevanja in pomanjkanja kadra so bili v koprskem zaporu 26. junija tudi priče uporu zapornikov. Takrat so namreč želeli skrajšati bivanje na prostem s štirih ur na dve ob sobotah in nedeljah.

»Če so recimo šli na igrišče dvakrat dnevno, je pač tudi treba za to imeti pravosodne policiste, ki jih je bilo premalo, in jasno, da je veliko od tega šlo v nadurno delo. To razkošje se plačuje,« razlaga Verk in opozarja, da so stroški zapornika v primerjavi s »poštenimi državljani« previsoki. »Za vsakega država zdravstveni zavarovalnici plačuje 230 evrov mesečno,« kot primer navede sogovornik. Z uporom so dosegli vrnitev že pridobljene pravice, saj sta bila takrat z več kot 40 zaporniki le dva pravosodna policista.

In če se vrnemo k omenjenemu zaporniku, povejmo še, da slednji velja tudi za strastnega kadilca, ki se razvadi ne more odpovedati niti tam, kjer je kajenje prepovedano. »Moram povedati, da imamo v zaporih to nesrečo, da lahko obsojenci notri kadijo, tudi tisti, ki ne kadijo, in uslužbenci morajo to vohati oziroma so prisiljeni k pasivnemu kajenju,« še dodaja Verk. 

Deli s prijatelji