OBSODBA

Zapora ga je rešil tudi alkohol

Objavljeno 07. maj 2014 21.30 | Posodobljeno 07. maj 2014 21.30 | Piše: Iztok Umer

Brezdomcu Emilu Hočevarju pogojna kazen, ker je v Kopru zabodel Aljošo Erhatiča.

Emil Hočevar. Foto: Iztok Umer

KOPER – Po sklenjenem sporazumu med tožilstvom in obrambo in priznanju krivde so včeraj na koprskem okrožnem sodišču 60-letnega ljubljanskega brezdomca, ki že več let živi v Kopru, Emila Hočevarja obsodili na dve leti in pol zapora s preizkusno dobo treh let. Po navedbah obtožnice je 20. februarja 2011 v večernih urah v čakalnici železniške postaje v Kopru z nožem na preklop v ledveni predel zabodel 36-letnega Koprčana Aljošo Erhatiča, ki je globok vbod preživel zavoljo hitre zdravniške pomoči in uspešnega operativnega posega v izolski bolnišnici.

Na predobravnavnem naroku Hočevar ni priznal krivde iz obtožnice, sodnik Matevž Gros je tožilstvu in obrambi dal priložnost, da se sporazumeta o krivdi in višini kazni. To sta storila, s tem, ko se je obtoženec odrekel pritožbi, pa je sporazumna kazen postala pravnomočna.

Kaznivo dejanje se je zgodilo po stalnem sporu med koprskimi brezdomci in zasvojenci z mamili, ki so streho nad glavo poiskali v zabojnikih zavetišča ob glavni potniški železniški in avtobusni postaji v Kopru. Čeprav naj bi veljal tihi dogovor, naj eni druge pustijo na miru, se je vedno znova postavljalo vprašanje, kdo je bolj moteč faktor in kdo ima večjo pravico živeti v zavetišču. Brezdomci so zasvojencem očitali, da so moteči, ker so ves čas zadeti, oni pa so brezdomcem očitali njihovo stalno opitost in agresivnost.

Stanje zmanjšane prištevnosti

Po izpovedi obtoženega Hočevarja je bil Erhatič pravi parazit, ki je ves čas prosjačil za denar ali cigarete. »Večkrat sem mu oboje tudi dal in ga povabil na prigrizek, ki smo ga pripravili za marendo, čeprav z mojo socialno podporo nisem imel dovolj denarja niti zase. Znal je izzivati. Usodnega dne sem popil par litrov vina, kar teklo je po grlu, in je verjetno alkohol kriv, da sem reagiral, kot sem. Ko je šel Erhatič mimo, sem skočil proti njemu, kaj se je zgodilo naprej, ne vem. Padla mi je zavesa. Šele po dogodku so mi povedali, da sem ga zabodel z nožem. Želel sem se mu opravičiti, ko je še ležal v bolnišnici, vendar mi obiska niso dovolili. Tudi pozneje, ko se je spet vrnil v zavetišče, sem se opravičeval, vendar opravičila ni sprejel.«

Na aprilski obravnavi je sodišče zaslišalo tudi izvedenca psihiatrične stroke Jožeta Jakopiča, ki je priznal, da je pri izdelavi mnenja operiral s povsem drugimi podatki o vsebnosti alkohola v krvi in urinu obtoženega, zato je sklepal, da je obtoženi nadzoroval svoje ravnanje, njegova prištevnost je bila zmanjšana, ne pa bistveno. Ko so mu pokazali podatke alkoholimetrične preiskave, je dejal, da ti vodijo do povsem drugačnega sklepa in da je Hočevar dejanje storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti. Priznanje krivde in alkohol sta obtoženega Hočevarja rešila zaporne kazni.

Deli s prijatelji