REKORDNE KOLIČINE

Zalivalec konoplje nima denarja za potni list

Objavljeno 10. september 2016 22.30 | Posodobljeno 10. september 2016 22.30 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Marku Bamburaču znova sodijo zaradi gojenja rekordne količine konoplje.

Cvetanovski Marku Bamburaču je uspelo na vrhovnem sodišču. Foto: Nada Černič Cvetanovski

KRŠKO – Pet let po odkritju najsodobnejšega in verjetno enega največjih laboratorijev za gojenje konoplje v Sloveniji, ki je bil urejen v hiši poleg kitajske restavracije v Krškem, ob glavni prometnici, v njem pa je raslo 1500 sadik konoplje, zadeva še ni v celoti dobila sodnega epiloga. Pravnomočno je že bil obsojen Robert Zupančič, ki je hišo oddal v najem. Sam pravi, da za nezakonito dejavnost v hiši ni vedel, zdaj, ko je vrhovno sodišče sodbo v enem delu razveljavilo, mu je tudi žal, da je dejanje priznal in se s tožilstvom zbaranatal za kazen. Ta je pogojna. Obsojen je bil že Budimir Stojadinović, v Avstriji žveči Srb, ki je bil v tem projektu zadolžen za zalivanje konoplje in sprehajanje psa. Kazen je prestal in se podal nazaj v Avstrijo, a slovenski pravosodni organi ga želijo spraviti nazaj na sodišče, tokrat kot pričo. Pričal naj bi glede »bratranca« Marka Bamburača, glavnega akterja v tej zgodbi, ki je bil na prvostopenjskem sodišču obsojen na dve leti in štiri mesece zapora, po pritožbi na višje sodišče pa so mu kazen zvišali za eno leto. Dobršen del te je v času postopka že odslužil v priporu, zdaj pa se je po sklepu vrhovnega sodišča, kjer je obtoženi iskal varstvo zakonitosti, sojenje začelo znova.

Ko so pred leti Stojadinovića, ki so ga edinega našli v hiši z laboratorijem, odpeljali na hladno, ga je v pripor hodil obiskovat premožni Ljubljančan Bamburač, ki je živel na veliki nogi, vozil dobrih 40 tisočakov vredno vozilo, čeprav nikoli ni bil v službi. V celjskih zaporih se je ob obisku predstavljal kot bratranec in bratrancu Stojadinoviću prinašal denar, s čimer mu je očitno plačeval minule zalivalske usluge v laboratoriju ali pa je tako hotel kupiti njegov molk. Zalivalec je bil očitno lojalen človek, saj je bil pripravljen na račun Bamburača in Zupančiča lagati na sodišču. Trdil je, da ta nikoli nista bila v Krškem, sama pa sta priznala, da sta bila. Zaradi krivega pričanja si je v postopku prislužil še nekaj mesecev zapora.

Od posilstva do konoplje

In kako je policija sploh odkrila laboratorij za gojenje konoplje v Krškem? Povsem po naključju. Prek Interpola je bila obveščena, da naj bi se v omenjeni hiši zgodilo posilstvo. Prijavila ga je Avstrijka, ki je v hiši bivala skupaj s Thomasom Hillerjem. Ta je prijateljico pretepal in posilil. Zbežala je in v Avstriji prijavila posilstvo. Policija je pridobila odredbo za hišno preiskavo, in ko so policisti vstopili, so našli laboratorij s konopljo, Avstrijec pa je vmes že pobegnil.

Vrhovno sodišče je po vloženi zahtevi za varstvo zakonitosti sodbo zoper Bamburača razveljavilo. Odvetnik Franc Rojko zdaj predlaga, naj se izločijo vsi dokazi, ki so bili pridobljeni s kršitvijo ustavno določenih človekovih pravic in svoboščin ter vseh dokazov, ki so bili pridobljeni v nasprotju z zakonom o kazenskem postopku. Po mnenju obrambe je bila odredba o hišni preiskavi izdana zaradi suma, da se je v omenjeni hiši zgodilo posilstvo, odredba pa naj bi se nanašala na avstrijske državljane, ne pa na Zupančiča, proti kateremu je sprva stekel postopek, pozneje pa so vpletli še Bamburača.

V ponovljenem postopku bodo spet zaslišati Stojadinovića. A ker ta nima potnega lista, pa tudi denarja, da bi si ga dal izdelati, ne, in na splošno nima denarja, da bi prišel v Slovenijo, ga bodo zdaj zaslišali prek videokonference.
 

Deli s prijatelji