NA ZATOŽNI KLOPI

Zakaj Robert Časar ne 
prevzema sodnih pošiljk?

Objavljeno 11. januar 2014 20.51 | Posodobljeno 11. januar 2014 20.51 | Piše: I. U.

Ni še izkazano, da bi nekdanji direktor Luke Koper dvignil sodbo višjega sodišča.

Zagovornik Danijel Planinšec in obtoženi Robert Časar. Foto: Iztok Umer

KOPER – Na okrožnem sodišču so v torek preklicali predobravnavni narok proti nekdanjemu predsedniku uprave Luke Koper Robertu Časarju, ki bi moral že tretjič sesti na zatožno klop. Narok je bil preklican, ker Časar, ki mu v tem primeru očitajo kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, vabila ni prevzel in se je pošiljka vrnila na sodišče. Zato je sodišče preklicalo torkov narok.

Izvedeli smo, da Časar še vedno ni prevzel sodbe koprskega višjega sodišča, ki mu je zaradi spornih poslov pri luškem odkupu zemljišč na Orleški gmajni pri Divači in poslovnega objekta Luna v Sežani izreklo pravnomočno sodbo pet let in devet mesecev zapora (v tej zadevi sta bila pravnomočno obsojena še nekdanji poslanec SNS Srečko Prijatelj in novogoriški podjetnik z nepremičninami Marjan Mikuž). Zakaj Časar ne prevzema sodnih pošiljk, ni znano. Ali mu jih sodišče pošilja na napačni naslov (mimogrede, Časar ima možnost bivanja na treh lokacijah, v Portorožu, Pobegih in na Kozini), kar se zdi malo verjetno, saj bi moral kot obtoženec in obsojenec sodišču sproti posredovati spremembo stalnega bivališča. Zakaj vročitve sodbe višjega sodišča in vabila na torkovo obravnavo Časar ni dvignil, ni vedel razložiti niti njegov zagovornik Danijel Planinšec. »Za torkov predobravnavni narok sem prejel le sporočilo koprskega okrožnega sodišča, da je obravnava preklicana, s Časarjem pa se nisva slišala,« je pojasnil Planinšec.

In zakaj bi moral Časar vnovič sesti na zatožno klop? Po navedbah obtožnice je zlorabil uradni položaj ali zaupanje pri opravljanju gospodarske dejavnosti, ker je Luka Koper plačevala čiščenje zasebnih oblačil zaposlenih, čeprav so stroške vknjižili kot stroške čiščenja službenih oblačil. Kriminalisti so kazensko ovadbo vložili junija 2010, obtoženi Časar je namreč odredil knjiženje in plačilo najmanj 30 računov čiščenja zasebnih oblačil v višini štirih tisoč evrov.

Obleke luških menedžerjev pod Časarjevim vodstvom zagotovo ne sodijo med delovne obleke, za katere bi moralo podjetje kriti stroške čiščenja. No, mogoče smo nevedni, prej ali slej bo Časar moral razložiti, zakaj je odredil sporno knjiženje kot strošek za čiščenje delovnih oblačil. Seveda bo prej moral sprejeti kakšno sodno pošiljko in se oglasiti na sodišču. 

Deli s prijatelji