IZ JAME

Zahtevno reševanje iz jame

Objavljeno 03. december 2012 19.03 | Posodobljeno 03. december 2012 19.35 | Piše: Uroš Praš

Med vzponom je pripravnici za reševalko padajoča skala zlomila nogo.

Prvi je bil pri nesrečnici inštruktor Aleš Stražar (foto: Maks Merela).

MORAVČE – »Vaje so nujni del usposabljanja in na njih smo enako ogroženi kot na intervencijah,« nam na začetku pogovora o sobotni izjemni in zahtevni akciji pove Maks Merela, ki je vodil intervencijo reševanja jamarke, ki se je ranila med vajo v breznu jame Majčevo. »Po načrtu so reševalci opoldne začeli dvig namišljenega ranjenca. Nosila so bila že eno stopnjo višje, ko je zadnja z dna brezna, iz globine 150 metrov, začela plezati pripravnica. Kmalu jo je zadel kamen, posledica pa je bil odprti zlom stegnenice.

Zahtevno reševanje

Prvi je bil pri njej Aleš Stražar, ki je nesrečnico nemudoma snel z vrvi in jo spustil na dno. Na vaji je bil nameščen jamski telefon, ki je prek baze pred vhodom omogočil takojšnje aktiviranje Jamarske reševalne službe Slovenije. Prvi dodatni reševalci so bili na kraju dogodka že ob 13.15, pripravnico pa je na kraju nezgode oskrbel zdravnik urgentne medicine, član jamarskih reševalcev dr. Tomaž Klinar. Po oskrbi in končani opremljenosti jame se je transport nosil začel ob 17.54. Zaradi narave poškodbe in težavnega terena, ozkih meandrov, je potekal počasi in z veliko previdnosti. Ženska je bila med transportom ves čas pod zdravniškim nadzorom in je bila na varnem ob 21.32. Tam so jo prevzeli reševalci iz Domžal,« dogajanje opiše Merela. Dodaja še: »Jamarsko reševanje je dejavnost, ki od reševalcev zahteva veliko usposabljanj, odlično psihofizično pripravljenost in veliko žrtvovanega časa. Nezgoda na usposabljanju jamarskih reševalcev potrjuje, da reševalci svojega zdravja in življenj ne tvegajo le na intervencijah, temveč tudi na nujnih usposabljanjih. Za ekipo jamarskih reševalcev, kakršno ima Slovenija, so usposabljanja bistvenega pomena in le tako lahko ostanejo na visoki ravni – to so ponovno dokazali na sobotni intervenciji.« Pri tem ne moremo mimo dejstva, da naša jamarska reševalna služba veliko deluje tudi na mednarodni ravni, kjer se v okviru projekta EU Proteus (sofinancira ga EU) usposablja skupaj s preostalimi službami jamarskega reševanja iz evropskih držav.

Akcijo končali ob 24. uri

Na reševanju je sodelovalo 21 jamarskih reševalcev, zunanja pomoč so bili trije člani Društva za raziskovanje jam Simon Robič Domžale ter trije gasilci PGD Vrhpolje in ekipa NMP ZD Domžale. Kljub hudi poškodbi kolegice in zahtevni jami je reševanje potekalo brez zapletov in se uspešno končalo ob 24. uri.

Deli s prijatelji