SOJENJE

Žagar vse zanika, priče se spomnijo bolj malo

Objavljeno 14. september 2015 00.00 | Posodobljeno 14. september 2015 00.00 | Piše: Oste Bakal

Nekdanjemu stečajnemu upravitelju znova sodijo zaradi zlorabe položaja.

Obtoženi Mirko Žagar se je skrival pred fotografskim aparatom in trdil, da ni kriv. Foto: Oste Bakal

MURSKA SOBOTA – Z zaslišanjem prič se je pred senatom Okrožnega sodišča v Murski Soboti, ki mu predseduje sodnica Natalija Pavlič Goldinskij, včeraj nadaljevala ponovljena glavna obravnava zaradi zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, za kar je zagroženo do osem let zapora. Nič nenavadnega, bi lahko rekli, saj je tovrstnih kaznivih dejanj veliko, toda tokrat sodijo obtoženemu, ki je večji del kazni že prestal. Gre za nekdanjega razvpitega stečajnega upravitelja mariborskega gospodarskega velikana Tam, danes 66-letnega Mirka Žagarja, ki je moral zaradi afere Tam-Pompe že pred časom na prestajanje triinpolletne kazni. V začetku letošnjega leta je pričakoval, da ga bodo pogojno izpustili, a zgodilo se je nekaj drugega – Ustavno sodišče RS mu je prestajanje kazni preklicalo. Ustavni sodniki so sodbo namreč razveljavili, saj Žagarju ne bi smeli soditi v Mariboru, kjer menda ni imel zagotovljenega nepristranskega sojenja. Nov proces se je tako zdaj začel v Murski Soboti.

Na vrsto prišle prve priče

Že pred sodnimi počitnicami so prebrali obtožnico in prisluhnili delnemu zagovoru obtoženega, ki vse očitke zanika, včeraj pa so na vrsto prišle prve priče. Večina se jih, glede na to, da je od dogodkov, zaradi katerih se je Žagar znova znašel na zatožni klopi, minilo že več kot deset let, ni veliko spomnila, zato so se večinoma sklicevali na pričanja, ki so jih podali že na mariborskem sojenju. To je storila tudi Žagarjeva naslednica na položaju stečajnega upravitelja Vera Zavrl in tudi tokrat izrekla nekaj očitkov na račun predhodnika. O posojilu družbi Elektrokovina v stečaju je povedala, da ni bilo pravilno knjiženo, čeprav je šlo za 200 milijonov takratnih tolarjev, nazaj pa naj bi jih dobili le 10. Še bolj pozabljiv kot drugi pa je bil nekdanji predsednik Okrožnega sodišča v Mariboru, 74-letni sodnik Karel Ferenčak, ki se je upokojil pred dvanajstimi leti; ker je bil takrat šef stečajnega senata v Tamu, je vedno zagovarjal stališče, da ni dovoljeno posojati denarja iz stečajne mase, saj da tako narekuje zakonodaja.

Žagarjev zagovornik, odvetnik Stanislav Klemenčič, je ob koncu predlagal še en dokaz, in sicer, naj Zalarjeva preveri, kako je s pogodbami o posojilu Tama družbi Elektrokovina v stečaju, to pa naj nato preveri še finančni izvedenec. Sodišče je to upoštevalo. Senat bo na naslednjih dveh obravnavah, ko naj bi zadevo z izrekom sodbe končali, zaslišal še ključni priči, Žagarjevo hčer in Dušana Pompeta. Sodišče se bo moralo z izrekom sodbe podvizati, saj bo kmalu minilo 20 let od storitve nekaterih izmed očitanih kaznivih dejanj, kar pomeni, da bi zadeva lahko zastarala in obtoženi Žagar bi lahko zahteval odškodnino, ker je veliko časa prebil na Dobu.

Deli s prijatelji