OBSOJENI

Za zapahe zaradi
 preprodaje plaščev

Objavljeno 28. september 2012 23.34 | Posodobljeno 28. september 2012 23.34 | Piše: Mitja Felc

Združba za heroin in kokain uporabljala posebne šifre, višje sodišče pa peterici potrdilo kazni.

LJUBLJANA – Zaradi preprodaje rjavih in belih plaščev bodo morali Mustafa Izairi, Almir Shainoski, Ersen Jusufoski, Jusuf Havziu in Bejtula Azizi del življenja preživeti za rešetkami. Višji sodniki so namreč v celoti potrdili zaporne kazni, ki jim jih je naložilo prvostopenjsko sodišče s predsednikom senata Borisom G. Hrovatom na čelu. A združba se seveda ni znašla za zapahi zaradi preprodaje pravih plaščev, obtoženi so prodajali kokain in heroin, za kar so uporabljali šifri beli oziroma rjavi plašči. Za prvoobtoženega in vodjo združbe Mustafo Izairija je bilo usodno, da je »plašče« prodal napačnim ljudem – tajnima policijskima delavcema je prodal kilogram in pol heroina ter 400 gramov kokaina.

V roke policistov padli leta 2008

Črni dnevi za preprodajalce prepovedanih substanc so se začeli, potem ko sta zakonca Kastrati, Ana in Besim, konec leta 2008 v Avstriji padla v roke policistov. Pri sebi sta imela pol kilograma heroina, izpis njunih telefonskih pogovorov pa je pokazal, da sta precej govorila z neznancem iz Slovenije. Sumili so, da je prav ta glavni organizator transporta heroina na Dunaj. Njun kontakt je uporabljal štiri mobilne telefone, vanje je bilo vstavljenih 12 različnih SIM-kartic, lastnik dveh pa je bilo podjetje Simplon. Tako so policisti prišli do Izairija, ki je (bil) lastnik ljubljanskega lokala Simplon na Vodovodni cesti. Po izvedenih prikritih ukrepih, v akcijo so šli tudi tajni policijski delavci, so zbrali dovolj dokazov, da se je Izairi znašel v priporu.

Kriminalisti so še kako dobro vedeli, da z združbo sodeluje neki Makedonec Orhan, saj so ga poznali že od prej. A v tem primeru ni šlo za pretkanega kriminalca, temveč njihovega sodelavca, ki se je uspešno pomešal med druščino preprodajalcev. Kot se je razkrilo na sodišču, se je tajni policijski delavec zelo dobro ujel prav z glavnim organizatorjem preprodaje heroina in kokaina. Izairi mu je tako zelo zaupal, da je nekaj kupčij sklenil neposredno z njim.

Najhuje so kaznovali vodjo

Preiskovalci so ugotovili, da so se z nelegalnimi posli ukvarjali še takrat 21-letni makedonski državljan Almir Shainoski, njegov 23-letni sodržavljan Ersen Jusufoski in 23-letni slovenski državljan Jusuf Havziu. Pred roko pravice se jim je pozneje pridružil še Bejtula Azizi, ki je bil prej zaprt v Švici, kjer so ga prijeli s kilogramom heroina. Obsojen je bil na tri leta zapora, po prestani kazni pa so ga tamkajšnji pravosodni organi predali našim.

Ko je senat tehtal očitke tožilstva in zagovore obtoženih, je sklenil, da so štirje delovali kot dobro organizirana hudodelska združba, Havziu pa ni bil član skupine. Po ugotovitvah sodišča je od Izairija le enkrat kupil nekaj manj kot deset gramov kokaina za ulično preprodajo.

Najhuje so kaznovali Izairija, ki je bil vodja kriminalne združbe, zato so ga obsodili na šest let zapora. Azizi je za zapahi preživel leto manj, Jusufovski pa bo jetniško hrano jedel tri leta in pol. Ker obramba s pritožbo ni bila uspešna, je višje sodišče kazni v celoti potrdilo. Sodba je s tem postala pravnomočna.

Deli s prijatelji