TATIČI

Za tatovi ostajajo jaški brez pokrova

Objavljeno 13. september 2015 21.00 | Posodobljeno 13. september 2015 21.00 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

S krajo nerjaveče pločevine povzročili za 7000 evrov škode, zaslužili pa le nekaj deset evrov.

NOVO MESTO – Če so policisti še pred leti domala vsak dan poročali o tatvinah bakrenih žlebov, polic in podobnega, zaradi česar so tatiči že skoraj povsem oskubli velik delež hiš, cerkva, mrliških vežic in drugih objektov z bakrenimi dodatki, pa varuhi reda v zadnjem obdobju v dnevnih poročilih vse pogosteje pišejo o tatvinah pokrovov jaškov.

Ena večjih tatvin se je zgodila pred dnevi v Jelšah pri Otočcu in na Lutrškem selu. Gre za novejše vodovodne jaške, ki so jih obnovili, ko so gradili avtocesto. »Prej so bili ti pokrovi navadni, železni, novi pa so bili iz nerjaveče pločevine. In ker ne gre za tipske jaške, je tudi njihova cena drugačna, eden je vreden skoraj 2300 evrov,« je povedal Bojan Sašek, vodja vzdrževanja vodooskrbe pri Komunali Novo mesto. Nepridipravi, ki so se jih lotili, so morali pošteno zavihati rokave. Jaški so namreč strokovno zaprti, saj je za odpiranje potreben poseben ključ. Ker tega niso imeli, so se jih lotili s silo oziroma sekiro, v dveh primerih so bili uspešni, v tretjem ne, so pa potrgali del nosilcev. Pred enim tednom so jih kradli že na Lutrškem selu. »Ti vodovodni jaški so strokovno zaprti prav zato, ker do njih ne sme imeti dostopa kdor koli. V njem so namreč zaporni ventili in zračniki, gre pa za glavni vodovodni vod za Novo mesto,« je še povedal Sašek. Ti jaški so večji, v vsakem so stopnice, v notranjosti pa ventili.

En pokrov 70 kilogramov

En tak pokrov dimenzije 90 x 70 centimetrov je težak 70 kilogramov, in glede na to, da je odkupna cena nerjaveče pločevine 0,7 evra za kilogram, bodo za enega iztržili vsega 50 evrov. Novi ne bodo več iz inoxa, ampak iz navadne pločevine, tiste, ki so še ostali in jih tatičem še ni uspelo odkriti ali odnesti, pa so delavci komunale dodatno pričvrstili.

Komunala Novo mesto deluje na območju osmih občin, njihovi delavci pa tatvine pogosto opazijo pri rednih tedenskih popisih vodomerov. A teren je razpršen, početje dolgoprstnežev pa vse težje obvladljivo. Kadar izginejo navadni pokrovi ali rešetke, javnosti oziroma policije niti ne obveščajo več, a zadnje mesece so tatvine res vse bolj pogoste, tatovi pa so se posla očitno lotili bolj zares. Tudi zato so komunala, cestno podjetje, ki se prav tako srečuje s tovrstnimi dejanji, policija in uradni odkupovalci odpadnih surovin še bolj povezani in pogosteje v stikih. Tudi ob nedavni tatvini pokrovov iz nerjaveče pločevine, s katerimi je bila komunala oškodovana za več kot sedem tisoč evrov, so sodelovali, a kot smo izvedeli na Dinosu, družbi za pripravo sekundarnih surovin, v Novem mestu, tisti, ki kovino kradejo, te ne prodajo pri njih. Pred leti so sicer dobili v odkup povsem zvite, deformirane in neprepoznavne predmete iz kovine, tudi povsem zvite in povožene žlebove, a zdaj so prodajalci, ki kovino kradejo, bolj previdni, kam jo pripeljejo prodat.

So se pa pri komunali lani in predlani ukvarjali tudi s tatvinami bakra. Nepridipravi so oskubli vsa črpališča, tako da so bili prisiljeni baker, ki bi bil na strehi tako rekoč neuničljiv, na odpadu pa ima kilogram odkupno ceno tri evre ali malo več, zamenjati s pocinkano pločevino. In tatvine so tako zajezili.

Na cestišču zazevalo 20 lukenj

Na Dolenjskem so torej vajeni vsega, tudi tega, da v noči na enem cestnem odseku izgine deset in več pokrovov jaškov, kot se je pred nekaj meseci zgodilo na cesti proti Leskovcu, ko je na cestišču zjutraj zazevalo 20 lukenj ali še nekaj več. Ali pa pred kakšnim letom na pločniku na Cikavi v Novem mestu, tudi tam je izginilo več kot deset pokrovov. In takšno početje tistih, ki želijo služiti na račun tujih žuljev, je tudi nevarno.

Kot je pojasnil Robert Perc, vodja operativno-komunikacijskega centra na Policijski upravi Novo mesto, se s tatvinami železnih rešetk, litoželeznih pokrovov in jaškov občasno srečujejo na območju PP Trebnje in Novo mesto. V Trebnjem so lani obravnavali dve tatvini litoželeznih pokrovov jaškov, med drugimi so neznanci ukradli kovinsko drsno ograjo, v dveh primerih so obravnavali tatvine žlebov, letos so imeli eno tatvino litoželeznega pokrova.

»Lani poleti so brežiški policisti v Slovenski vasi zasegli več litoželeznih pokrovov, za katere so ugotovili, da so bili ukradeni v Novem mestu. V tem primeru so novomeški policisti ovadili dva Novomeščana, ki sta z dejanjem trem podjetjem naredila za nekaj več kot 8000 evrov škode,« je pojasnil Perc in dodal, da so lani v Novem mestu obravnavali trinajst tatvin litoželeznih pokrovov, od tega pet na škodo Komunale Novo mesto. Poleg omenjene dvojice so ovadili še enega Novomeščana zaradi šestih tatvin litoželeznih jaškov in rešetk.

In kako sodelujejo z odkupovalci kovin? »Pri preiskovanju takšnih tatvin policiste pot najprej zanese prav do odkupovalcev odpadnih kovin, kjer naj bi se po pričakovanju slej ko prej zglasili tudi storilci z ukradeno robo. Sodelovanje je pretežno zgledno, predvsem pri gospodarskih družbah. Pri posameznikih, ki imajo dejavnost odkupa kovin, so izkušnje različne,« je dejal Perc. Po statistiki je letos sicer opaziti padec tatvin bakrenih žlebov in odtočnih cevi. Kot nasploh pri kaznivih dejanjih je tudi v teh primerih uspešnost preiskave marsikdaj pogojena s časom, ki je minil od dejanja do prijave. »Nemalokrat ravno pozornost naključnih oseb, ki jih ponoči zbudi sumljiv hrup ali ko opazijo sumljivo vozilo ali osebe in to takoj prijavijo na interventno številko policije 113, pripomore, da je dejanje preiskano ali pa so storilci zaradi tega pregnani in ostane pri poskusu, kar pomeni, da vsaj ne nastane večja škoda,« je še dodal.

 

Deli s prijatelji