KAKO NAPREJ?

Za Kamenika prazna 
hiša ali nove lisice?

Objavljeno 14. februar 2015 19.06 | Posodobljeno 14. februar 2015 19.07 | Piše: Boštjan Celec

Kristijanu Kameniku se izteka hrvaška kazen, čakata ga izgon in primer Tekačevo.

CELJE – Če celjski sodniki Konrada Kamenika pošljejo za zapahe – ta čas mu sodijo zaradi očitkov o preprodajanju heroina in ker naj bi noseči odjemalki zapretil, da ji bo otroka izrezal iz trebuha –, se bo njegov starejši brat Kristijan vrnil v prazno hišo, ko mu poteče osemletna zaporna kazen na Hrvaškem. Tudi mati Marija je bila namreč med njegovo hrvaško odisejado s sodbo mariborskega višjega sodišča pravnomočno obsojena na sedem let in osem mesecev zapora. S koprskega sodišča pa so nam sporočili, da je v tem času zanjo postala pravnomočna tudi njihova sodba zaradi tihotapljenja 6,73 grama kokaina prek mejnega prehoda Sočerga, za kar jo je doletelo še dodatno leto zapora.

Ga po izgonu čakajo lisice?

Po podatkih celjskega okrožnega sodišča, kjer se še vedno zelo zanimajo za Kristijana Kamenika, se temu kazen na Hrvaškem izteče čez dobro leto, 10. marca 2016 bo namreč preteklo natanko osem let od njegove aretacije na Reki. Sodili so mu, ker je leta 2007 tam ustanovil združbo za preprodajanje mamil, katere člani so pod njegovim poveljevanjem spravili na trg več kot štiri kilograme in pol heroina. Čeprav je krivdo sprva odločno zavračal, se je naposled zlomil in priznal: »Pred leti se v okolico Reke nisem priselil, da bi se preživljal s kaznivimi dejanji. K vam sem prišel živet zaradi tega, da bi se umaknil iz Slovenije, kjer so me že dolga leta preganjali zaradi štirikratnega umora in sem imel zaradi tega veliko težav s policisti ter oblastjo. Bil sem v hudi duševni stiski, zato sem zašel v svet odvisnosti. Na Hrvaškem sem sprva kupoval heroin le zase, potem pa se je vse skupaj izjalovilo in se je zgodilo, kar se pač je,« je priznal.

Reška županijska sodnica Ika Šarić mu je prisodila osem let zapora, po izteku kazni pa zanj naložila še dosmrtni izgon iz Hrvaške. Teoretično bi Kamenik sicer lahko že lani zaprosil za predčasni odpust, vendar je po podatkih reškega sodišča še vedno v kaznilnici Lepoglava.

Celjski policisti so se ovili v molk, ko smo se jih namenili pobarati, ali mu pripravljajo kakšno presenečenje v obliki lisic, ko ga bodo marca prihodnje leto njihovi hrvaški kolegi pripeljali na mejo s Slovenijo in mu sporočili, da je v južni sosedi persona non grata. Je pa bližajoči se čas njegove osvoboditve na Hrvaškem pomenil resni signal za celjsko okrožno sodišče, da se morajo pripraviti na nadaljevanje najdaljšega kazenskega sojenja v zgodovini samostojne Slovenije.

Direktorica celjskega okrožnega sodišča Ksenija Ručigaj nam je sporočila, da je bila ta zadeva »novembra 2013 dodeljena novi sodnici. Predobravnavnega naroka pa še ni razpisala, saj je obtoženi še vedno na prestajanju zaporne kazni na Hrvaškem.« Po naših podatkih se bo z vnovičnim iskanjem odgovora na vprašanje, ali so 4. marca 1997 Kamenikovi športni copati nike air max res stopicali po tekačevski domačiji Poharčevih, ukvarjala sodnica Jožica Arh Petkovič.

Disertacije
 o podplatih

Doslej sta se z njim ukvarjala njena kolega Ingrid Lešnik in Martin Jančar, slednji je začel komaj dobro spoznavati obtoženca, ko ga je že doletela vest o aretaciji na Hrvaškem, pozneje pa se je Jančar preselil na novo delovno mesto v ljubljansko sodno palačo.

Kamenik je v Tekačevem v hiši številka 9 hladnokrvno ustrelil 75-letnega gospodarja Štefana Poharca, njegovo 73-letno ženo Frančiško, 36-letno podnajemnico Heleno Krošlin ter njeno 17-letno hčerko Viktorijo, bodo tudi pred Arh Petkovičevo vztrajali tožilci. Toda dokazi za to trditev so zelo skopi, in kdo ve, ali bi sploh še prestali teste najmodernejših dokaznih standardov. Temeljijo namreč le na podplatu Kameniku zaseženih copat in na sledeh podplatov copat take znamke s prizorišča zločina, ki jih je morilec za seboj pustil na tleh, posestnem listu in tipkanem dopisu.

Že pred davnimi 17 leti so Kamenika obsodili na tedaj najvišjih možnih 20 let zapora. Odločilni za »Kriv je« so bili slovenski forenziki, ki so na vprašanje, ali se podplati ujemajo s sledmi s kraja zločina, samozavestno odgovorili: »Stoprocentno.« O tem niso bili tako zelo prepričani celjski višji sodniki, zato so primer razveljavili in ga vrnili v novo sojenje, za katero je morala sodnica Lešnikova na pomoč poklicati izvedence iz Švice. Ti so se ponorčevali iz slovenskih kolegov: kako lahko kdo trdi, da je ujemanje stoodstotno, če pa je sled v Tekačevem pustil copat številka 41, Kamenikov podplat pa je številke 44? Za Švicarji so v Celje prišli še nemški izvedenci, ki so tehtnico znova malce nagnili v prid obtožbi o Kamenikovi krivdi, ključen za razplet ponovljenega sojenja pa je bil njihov stavek, da v znanosti ni stoodstotnih trditev. Lešnikova je Kamenika v dvomu oprostila, po vnovičnem padcu sodbe pa se je iz primera izključila.

Na še enem začetku okrožnega sojenja, bilo je maja 2007, se je tudi proti sodniku Jančarju z zatožne klopi slišalo »tega nisem storil, umorjenih nisem poznal, nikoli nisem bil v Tekačevem«. Ker pa sodniki dajo bolj malo na besede, več pa na dokaze, so copati romali še k enim tujim izvedencem, v birminghamsko Službo forenzičnih ved (Forensic Science Service).

Jeseni 2008 so iz Anglije prišle dobre vesti za Kamenika. Otoški forenziki dvomijo, da bi sledi okrog žrtev tekačevske morije puščali njegovi copati. Na lestvici verjetnosti od ena do šest so ujemanje sledi in podplatov uvrstili celo na tretje mesto, kar naj bi pomenilo malo verjetno. Oktobra tega leta je bila na celjskem sodišču v nenavzočnosti obtoženca opravljena zadnja obravnava, tedaj je celjski tožilec Stanislav Pintar celo napovedoval, da bo predložil nove, za Kamenika precej obremenilne dokaze in da bo zaradi teh tudi spremenil obtožnico.

Ali organi pregona zares imajo nove dokaze, o čemer pa Konjičanov celjski odvetnik Tomaž Bromše močno dvomi, bomo torej najverjetneje izvedeli prihodnje leto, ko se bo nadaljevalo oziroma se bo formalno znova začelo sojenje Kristijanu Kameniku. Vsi pogledi bodo na celjskem sodišču usmerjeni v 44-letnika, tako kot so bili že tedaj, ko so ga kot 25-letnika tam prvič pobarali, ali je bil glavni akter ene največjih morij na Slovenskem. 

Deli s prijatelji