POSKUS UMORA

Za davljenje sina 22 mesecev zapora

Objavljeno 27. marec 2014 10.18 | Posodobljeno 27. marec 2014 10.18 | Piše: Primož Škerl

Gorazdu Bombku že tretja kazen v 14 letih za poskus umora takrat 17-letnega Darka.

Gorazd Bombek. Foto: Primož Škerl

CELJE – Dvaindvajset mesecev zapora je najnižja kazen, ki so jo Gorazdu Bombku v 14 letih, kar mu sodijo za poskus umora takrat mladoletnega sina Darka, izrekli na celjskem sodišču (sprva je dobil šest let, nato dve leti in deset mesecev, a obe sodbi so višji sodniki razveljavili). Razglasitve se je obtoženi tokrat udeležil, a še preden je sodnica Mojca Turinek podala obrazložitev, je odnesel pete iz razpravne dvorane. Vedel je, kaj ga bo doletelo. Da bo v vsakem primeru obsojen, je večkrat izpostavil že na sojenju. Ni se zmotil. Sodnica je sodbo razglasila le dobrih dvajset minut po koncu obravnave, prebirala pa jo je dvakrat toliko časa, torej je bila po vsej verjetnosti pripravljena vnaprej.

»Moram biti obsojen«

Kaj se je dejansko dogajalo 12. marca 2000 zvečer v družinski hiši Bombkovih na Skaletovi v Celju, ni več mogoče ugotoviti. Celo sodnica je v obrazložitvi dejala, da se navedbe izvedencev, zlasti glede trajanja davljenja sina in stopnje poškodb, razlikujejo. Razlikujeta se tudi izpovedbi oškodovanca, sina Darka, in njegove matere, kar so navsezadnje pripisali visoki čustveni napetosti protagonistov. Obveljala je različica, da je mati iz zgornjega nadstropja pritekla v trenutku, ko je slišala močno kričati mlajšega sina Uroša, ta pa je spremljal obračun med očetom in bratom. Zatem je – tako sodišče – Darka rešila iz očetovega smrtonosnega oprijema vratu, nakar naj bi se obsojeni lotil še nje (da jo je nekdanji mož napadel, se je spomnila po dobrem desetletju), v tistem hipu pa se je vmešal 17-letni Darko, ki je medtem že prišel k sebi, ter z udarcem očeta ločil od matere.

Višji sodniki bodo, tako kot ob prvi in drugi sodbi, imeli kaj proučevati. O motivu, zakaj bi oče hotel sina spraviti s sveta, sploh ni bilo govora, a to menda niti ni toliko pomembnokakor dejstvo, da se je danes 55-letni Bombek na razmere odzval neprimerno starševski vlogi. Začelo se je z glasnim telefonskim pogovorom med Darkom in teto, ki je družino nameravala opozoriti, v kako slabi družbi se je znašel nečak. Oče ga je oštel, kaj se tako dere, verbalni delikt je zatem prerasel v fizičnega. »Takole vam povem: če bi hotel sina ubiti, verjemite, da bi ga. In če bi policisti ob posredovanju kaj podobnega zaznali, bi me še tisti večer odpeljali in pridržali. Moram biti obsojen, preveč masla ima to sodišče na glavi.« Bombek se je v kazenskem postopku namreč znašel po prijavi pediatrinje, ne policije ali bivše žene.

Preživel dva infarkta

Ker si je nakopal obtožnico za najvišje kvalificirano kaznivo dejanje, so ga kmalu vrgli v pripor, kjer je ostal 15 mesecev. Te so mu všteli v včeraj izrečeno kazen, ki je nižja od dveh let, zato lahko zaprosi za alternativno obliko prestajanja kazni in mu v najboljšem primeru sploh ne bo treba ponovno za rešetke. Toda obramba je že napovedala pritožbo na kriv dorek, nanj je vezan tudi 40 tisočakov težak odškodninski zahtevek oškodovanca, ki je napoten na civilno pravdanje, obsojenemu pa so skozi prste pogledali pri odmeri sodnih stroškov in mu jih naložili samo polovico, njegovega odvetnika Marka Cuka bodo poplačali iz proračuna. »Sina ni imel namena poškodovati, kaj šele ubiti, branil se je pred njegovim napadom. Pozneje sta tudi uredila odnose, pomagal mu je poiskati službo. Zaradi vsega, kar se mu dogaja 14 let, je preživel dva infarkta, še vedno je v bolniškem staležu in v postopku za invalidsko upokojitev,« je še navedel ob zahtevi za oprostitev svojega klienta.

Tožilec Darko Oprešnik je izpostavil, da bi se mladenič tedaj utegnil posloviti s sveta, če bi ga oče še stiskal za vrat. Tako sta zapisala dva od treh sodnomedicinskih izvedencev, ki so stikali glave nad zapletenim primerom, pravni pooblaščenec oškodovanca, odvetnik Klemen Vogrinec, pa dodaja, da je Darka dogodek tako močno zaznamoval, da je postal psihično nestabilen. Da je agresiven in nastopaški, so pozneje pripisali psihiatri.

Deli s prijatelji