NI ODPORNA

Za Alenko je dovolj že kapljica alkohola

Objavljeno 26. april 2015 22.15 | Posodobljeno 26. april 2015 23.37 | Piše: Aleksander Brudar

Alenka Martinc, ki je leta 2010 napadla policistko, na sodišče prišla s pomočjo hojce.

Alenko Martinc so morali prejšnjič na sodišče pripeljati policisti. Grožnje sodnice, da jo bo, če ne bo prišla na sodišče, strpala v pripor, so očitno zalegle. Foto: Marko Feist/Novice

LJUBLJANA – Sojenje Alenki Martinc, ki se mora na sodišču zagovarjati pred očitki o napadu na policistko leta 2010 med opravljanjem rutinskega preizkusa alkoholiziranosti, bo predvidoma svoj epilog dobilo šele junija. Martinčeva, ki je v sodno dvorano prišla s pomočjo hojce, je razložila, da lahko zaradi težav s stopalom stoji le nekaj časa. Policistka Klavdija je med pričanjem ponovila, da jo je obtožena udarila v roko in da jo je morala vkleniti. »Zakaj ni iskala zdravniške pomoči po tistem, ko je bila udarjena?« je Martinčeva vprašala policistko ter se sklicevala na zapisnik z zaslišanja pred preiskovalnim sodnikom. Policistka je priznala, da je sodnika šele po zaslišanju obvestila, da mu je to pozabila povedati. Martinčeva je nadaljevala, da sta jo policista s silo vrgla v avtomobil, nakar jo je prekinila sodnica: »Teh vaših traktatov ne bom poslušala,« in zagovornika Žiga Kluna prosila, ali jo lahko pripravi, da bi le postavljala vprašanja. »Ne, ne morem. Težko,« je bil kratek. Policistka je na koncu še sporočila, da bo prek policijskega sindikata priglasila premoženjskopravni zahtevek.

Na robu socialne ogroženosti

V drugem delu sojenja je o duševnem stanju obtožene nekaj več povedal njen lečeči zdravnik Mladen Vrabič s psihiatrične klinike. Opozoril je, da so Martinčevo v preteklosti sprejeli na nevrološko kliniko zaradi »zamračenega stanja po epileptičnem napadu« in da so jo zaradi duševne motnje premestili na psihiatrijo. »Vztrajam, da ima trajne možganske okvare in da se teh z nobeno terapevtsko metodo ne da odpraviti,« je pojasnil in dodal, da je pri Martinčevi podana zmanjšana odpornost proti učinkovanju alkohola zaradi možganske okvare in »odreagira na najmanjšo količino alkohola, kot da bi bila hudo pijana«.

Strinjal se je, da ji sodišče izreče ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v ambulanti, in poudaril, da bo tako vsaj pod nadzorom. A tega, da ne bi več pila, ne more nihče preprečiti. Opozoril je, da je na CSD Krško že podal pobudo, da proti njej sprožijo postopek za odvzem poslovne sposobnosti, saj si je, kot pravi, v zadnjih letih povzročila ogromno materialne škode. Za prevoz s taksijem je zapravila veliko denarja, škodo so ji povzročili tudi podnajemniki v njenem stanovanju v Krškem. »Je na robu socialne ogroženosti, ker ne zna skrbeti zase. Je na poti, da postane brezdomka,« pravi Vrabič in dodaja, da je zadeva obtičala, ker tako CSD kot krško sodišče nimata denarja za kritje stroškov postopka. Podatke Vrabičeve mora zdaj še enkrat pregledati sodni izvedenec Dragan Terzić in oceniti, ali bo še vztrajal pri svojem izvedeniškem mnenju.

Deli s prijatelji