KO IMA HUDIČ MLADE....

Z overjeno pogodbo lahko podkurijo peč

Objavljeno 29. april 2014 21.58 | Posodobljeno 29. april 2014 21.58 | Piše: Boštjan Fon

Kraljevim iz Mošenj je požar pogoltnil drvarnico, ta pa ni bila pravilno zavarovana.

Stanislav Kralj pred novo drvarnico, kjer ni prostora za njegova drva. Foto: Boštjan Fon

MOŠNJE – Enainosemdesetletni Stanislav Kralj iz Mošenj zmaje z glavo: »Drvarnico sem skupaj z garsonjero, v kateri živim s svojo ženo Heleno od leta 1968, kupil 4. avgusta 1993. V kupo-prodajni pogodbi je jasno razvidno, da sta se poleg garsonjere odkupili še klet in drvarnica, ki je stala ob hiši.«

Lani decembra, bilo je sredi tedna v trdi noči, je zagorelo! Požrtvovalnim gasilcem nekaj društev Gasilske zveze občine Radovljica je uspelo obvarovati stanovanjsko stavbo. Drvarnica, v kateri je izbruhnil plamen, pa je bila tako rekoč upepeljena. Sredi zime so stanovalci rešili nekaj kurjave, drugo so požrli ognjeni zublji. Kljub temu da so bili v tistem času v bližnji okolici priča seriji požigov, je po pregledu pogorišča policija izključila možnost, da bi serijski požigalec podtaknil ogenj tudi v Mošnjah.

Na kraju, kjer je bilo pogorišče, je pred kratkim zrasla nova lesena zgradba za deset drvarnic. Toda te drvarnice niso last stanovalcev. »Pred časom sem šla na občino Radovljica povprašat, kaj je z drvarnicami, pa so mi rekli, da jih moramo kupiti. Debelo sem jih pogledala, saj smo drvarnico skupaj z očetovim stanovanjem kupili že leta 1993!« pove Stanislavova hči Marija Kralj Kardašević, ki živi z družino v drugem stanovanju v isti stavbi. Na dom so po požaru dobili dopis iz podjetja Alpdom Radovljica, ki je upravnik stavbe, v katerem je zapisano, da se škoda na drvarnici ne bo povrnila. »Podrobno smo šli pogledat dopis in spoznali, da štejejo uničeno drvarnico za drug objekt in ne za del celote s stanovanjem, ki ga je kupil oče.« »Ta, ki je sestavljal zavarovalno polico za stanovanjski objekt, v katerem živimo, sploh ni bil tukaj, kot se nam zdi. Saj če bi bil tu, bi videl, da drvarnica ni v objektu, ki ga zavaruje, in stoji poleg. Sklepal je, da je drvarnica v kleti in ne v posebni zgradbi zraven,« poskuša razložiti čim bolj preprosto zet Niko Kardašević. Pri Kraljevih ne vedo, kaj naj storijo. Z overjeno kupo-prodajno pogodbo, po kateri je bila odkupljena tudi drvarnica, kot je videti, si lahko le podkurijo treske v peči.

Predstavnik podjetja Alpdom Rok Pirih nam je pojasnil, da so v času požara imeli Kraljevi zavarovano stanovanje pri zavarovalnici Grawe: »Neposredno po požaru sem osebno poslal na Grawe prijavo škode skupaj s fotografijami nastale škode. V odgovoru navajajo, da zavarovalna polica krije škodo, ki nastane na zavarovani zgradbi oziroma etažni lastnini. V tem primeru so to vsi gradbeni deli, ki so znotraj etažne lastnine, in tisti deli zgradbe, ki z vseh strani obkrožajo etažno lastnino in je njihovo nepoškodovano stanje nujen prvi pogoj za normalno uporabo etažne lastnine. Ker je bila drvarnica ločena od objekta, ga je zavarovalnica Grawe štela za stranski objekt, ki po tej polici ni zavarovan, in so zadevo zavrnili. Vseeno sem še enkrat poslal zahtevek za revizijo postopka, ta pa je bil zavržen kot neutemeljen. Iz odgovora zavarovalnice Grawe je razvidno, da drvarnica, ki je zunaj stavbe, verjetno potrebuje posebno ali dodatno zavarovanje, in od tega ne odstopajo. Moje osebno mnenje je, da to ni pošteno in gre za luknjo v Grawejevih pogojih.«

»Drv ne moremo pospraviti,« je jezen Kardašević. »Kaj naj si mislimo o tem, ko mi na občini povedo, da bi bila njihova dobra volja, da bi nam dali drvarnico v najem. Kaj jim pa je? Saj smo jo kupili skupaj s stanovanjem. Kdo je kriv, da ni bila zavarovalna polica sestavljena tako, kot je treba? Je to naš problem? Dejansko pa ga je treba rešiti. Hvala sosedom, da smo drva lahko pospravili pri njih, ampak do zime jim moramo izprazniti prostor, saj ga potrebujejo za svoja drva.«

Na občini Radovljica, ki je lastnik zemljišča, na katerem je bila drvarnica, ki je pogorela, so nam posredovali svoje mnenje, in to je, da je občina svoje drvarnice, ki jih imajo v najemu najemniki občinskih stanovanj v bloku v Mošnjah, zavarovala, in je po požaru prejela zavarovalnino: »Drvarnica Kraljevih ni zajeta v tej zavarovalni polici, saj ni bila v lasti občine. Po požaru je bilo na zemljišču v lasti občine z javnimi sredstvi zgrajenih deset nadomestnih drvarnic. Nove drvarnice Kraljevim ne moremo podariti, z namenom povrnitve investicijskih stroškov pa je, upoštevajoč predpise s področja ravnanja s premoženjem lokalne skupnosti, mogoč dogovor o odkupu ali najemu.« Kraljevim so na občini Radovljica to ponovno pojasnili. Kot smo ob oddaji teksta lahko izvedeli, so Kraljevi, ker jim drugega pač ne preostane, napovedali, da bodo drvarnico najeli. O dobri volji oziroma odtenku dobrote občinskih struktur pomagati ljudem, ki so v požaru, za katerega niso krivi, izgubili prepotrebno drvarnico, ne bomo razpravljali. Zagotovo sta tista dva kvadratna metra z lesenimi deskami zakritega prostora pod streho, ki ga bodo Kraljevi najeli, krucialnega pomena za radovljiški občinski proračun.

Še vedno iščejo požigalca

S Policijske uprave Kranj so sporočili: »Kriminalisti so lani na radovljiškem območju obravnavali trinajst poškodovanj tuje stvari – ne požigov –, ko je neznani storilec pristopil do lesenega objekta in ga s podtikanjem ognja poškodoval. V dejanjih je bilo povzročene za okoli 15.000 evrov škode, vsako poškodovanje oziroma požar pa je samostojno kaznivo dejanje, o katerih kriminalisti še vedno intenzivno zbirajo obvestila, ki bi pripomogla k odkritju storilca. Pojasnjujemo še, da je policija, odkar se pojavljajo tovrstna poškodovanja, več prisotna na območju, kar je lahko tudi eden od razlogov za manjšo aktivnost storilca.» Dodajamo, da so policisti na radovljiškem območju že leto poprej obravnavali še sedemnajst sumov, da je bilo s podtikanjem ognja storjeno kaznivo dejanje, letos pa je plaz podtikanj ognja ugasnil. 

Deli s prijatelji