IZUČILO GA JE

Vozil pijan, streznila ga je šele nesreča

Objavljeno 03. januar 2015 21.33 | Posodobljeno 03. januar 2015 21.33 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Anton Borse prevzel krivdo nase in se odločil za abstinenco.

Anton Borse. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – »Voznik je napihal 2,7 promila alkohola. Takšna stopnja alkoholiziranosti zaduši kritičnost, voznik niti ne more presojati o svoji zmožnosti za vožnjo, verjame pa, da zmore vse,« je na okrajnem sodišču v Novem mestu pred dnevi dejala izvedenka psihiatrične stroke Martina Tomori, ki je morala oceniti zdravstveno stanje Antona Borseta. Ta je 5. maja 2013 zvečer pri Šmarjeških Toplicah povzročil prometno nesrečo, v kateri je bila poškodovana voznica v drugem avtu. Poškodbe sicer niso bile hude, a kaj lahko bi bile mnogo hujše, celo tragične, je pa na srečo ta nesreča streznila voznika Borseta, ki se je takoj zatem odločil za zdravljenje alkoholizma in za abstinenco.

Krivdo za nesrečo je prevzel nase, čeprav o okoliščinah ne ve veliko. Ne spominja se namreč nasproti vozečih avtomobilov, le svetlobe in trka, je pa tudi sam z glavo udaril v stebriček avta. »Po vedenju, kakršno so po nesreči opisale priče, ocenjujem, da se ni ravno zavedal, kaj počne, torej ni bil sposoben razumeti pomena konkretnega ravnanja. Vse do zdravljenja odvisnosti je bil do pitja nekritičen, čeprav je imel prej že veliko težav zaradi alkohola, in to na več področjih, a jih ni videl, dokler ni bil primoran iti na zdravljenje. Zdaj ve, da mora abstinirati in da mu alkohol škodi, sploh zaradi njegovih psihoorganskih motenj, zaradi katerih ima daljši refleksni čas, slabše koordinira gibanje, slabše vidi,« je še opozorila izvedenka.

Glede na mnenje izvedenke Tomorijeve je tožilka Mirjana Jerman spremenila obtožni predlog, saj Borse v času nesreče zaradi visoke stopnje alkohola in psihoorganske motnje ni bil sposoben razumeti pomena svojega ravnanja in ga obvladati, izpostavila pa je tudi težave zaradi pretiranega uživanja alkohola, zaradi katerih Borse ni sposoben za varno udeležbo v prometu. Ker torej vozniku ni mogoče očitati predrzne vožnje, kvečjemu nevarno, je tožilka spremenila obtožni predlog in predlagala izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja na prostosti. O predlogu se bosta obdolženi in odvetnik Aleksander Sitar izrekla na nadaljevanju obravnave.

Sicer pa je alkohol med dolenjskimi vozniki velik problem. V desetih mesecih lanskega leta so pijani vozniki na območju Dolenjske, Bele krajine in Posavja povzročili desetino vseh nesreč. Od teh 99 prometnih nesreč, ki so jih povzročili tisti, ki so pregloboko pogledali v kozarec, jih je imelo kar 75 voznikov v krvi več kot 1,11 grama alkohola na kilogram krvi. Kar pomeni, da so morali popiti kar precejšnje količine alkohola, njihovo stanje pa je bilo takšno, da so bili popolnoma nesposobni za vožnjo. A so kljub temu sedli za volan, seveda prepričani, da sebe in avto povsem obvladajo. In tako izzivali nesrečo, pravzaprav po cestah sejali smrt. 

Deli s prijatelji