ZAPORNA KAZEN

Volgemutu sodbo 
za umor razveljavili

Objavljeno 15. december 2014 18.17 | Posodobljeno 15. december 2014 18.18 | Piše: Aleš Andlovič

Za smrt gostilničarja Branka Klinca je Milan Volgemut dobil 20 let zapora.

Milan Volgemut Foto: Miamedia

MARIBOR – Z nasmeškom na obrazu je 52-letni zapornik Milan Volgemut, obsojen zaradi umora ptujskega gostilničarja Branka Franca Klinca, sprejel sporočilo svojih zagovornikov: »Sodba je razveljavljena.« Sodba, s katero je ptujsko okrožno sodišče upokojenega policista obsodilo na 20 let zapora, je padla. Informacijo smo poskušali preveriti na višjem sodišču, a so sporočili, da je bila sodba spisana že 5. decembra, a rezultata ne morejo izdati. Potrditev smo nato dobili v taboru obrambe Milana Volgemuta; kratek pritrdilni odgovor je zadostoval, podrobnosti pričakujemo v prihodnjih dneh. Sojenje za umor 59-letnega Branka Franca Klinca se bo začelo z ničle, kdaj, je zapisano v zvezdah.

Milan Volgemut je takoj po obsodilni sodbi dojel, da je vrag vzel šalo, zato se je odločil okrepiti obrambo, smo izvedeli, zagovorniku Maticu Klemenčiču, ki ga je branil med sojenjem, se je pridružil odvetnik Matej Sršen. Spisala naj bi dve pritožbi in višje sodišče jima je po neuradnih informacijah ugodilo. Poleg tega naj bi višji sodniki pri analizi obsodilne sodbe, ki jo je spisala ptujska sodnica Biserka Rojic, naleteli na več napak, sodba naj bi bila spisana v neskladju z dokazi v sodnem spisu. Višji sodniki Boris Štampar, Zdenka Klarič in Leonida Jerman so zapisali še poseben pogoj, namreč da naj se ponovno sojenje začne pred novim senatom in ne pred tistim, ki se je podpisal pod 20 let zapora.

Usodna napaka

O tem, da neposrednih dokazov, ki bi bremenili Milana Volgemuta za umor Branka Klinca, ni, je odvetnik Klemenčič govoril že na predobravnavnem naroku. Nekdanji policist iz Zabovcev, majhnega kraja nedaleč od Ptuja, je vseskozi trdil, da ni umoril gostilničarja Franca Klinca. Vprašanje je, ali bi Volgemut sploh sedel na zatožni klopi, če ne bi decembra lani v prostoru za pridržanje storil usodne napake. Kriminalisti v času njegove aretacije razen govoric, da je storilec on, niso imeli oprijemljivih dokazov. Med hišno preiskavo njegovega doma v Zabovcih niso našli ničesar, kar bi Volgemuta kakor koli povezovalo z umorom. Za privod pred preiskovalnega sodnika so bile ključne zimske rokavice, ki jih je imel strastni lovec med aretacijo pri sebi.

Ko so ga kriminalisti zasliševali v prostoru za pridržanje, se je moral Volgemut preobleči v nadomestna oblačila. Njegova so mu zasegli. Jakno, hlače, čevlje je postopoma zlagal na mizo, poleg je dal tudi rokavice, ki jih je imel v jakni. Po nekem obdobju pa je izkoristil neprevidnost nekdanjih kolegov, rokavice je vzel z mize in si jih zatlačil v spodnjice. Kriminalisti so bili pozorni, opazili so, da so rokavice izginile z mize, in pozvali Volgemuta, naj jih vrne. Ta se je nekaj časa še obotavljal, češ da nima pojma, o čem govorijo, naposled je vendarle segel za pas in na plan privlekel rokavici. Na sojenju se je izgovarjal, da si je rokavice za pas zatlačil, ker naj bi mu bile nadomestne hlače prevelike.

Kraja in požig

V Nacionalnem forenzičnem laboratoriju so na zaseženih rokavicah našli sledi smodnika, vendar je izvedenec o tem izpovedal, da gre za sled, ki je značilna za večino streliva. Četudi je bil strastni lovec in bi sledi smodnika lahko prišle na rokavice kadar koli, je bil Volgemut prav zaradi njih obsojen. Sodnica Biserka Rojic je v obrazložitvi sodbe dejala, da je upoštevala predvsem dokaze nacionalnega forenzičnega inštituta, s katerimi je bilo dokazano, da so na zaseženih rokavicah našli sledi smodnika strelnega orožja. Volgemut je trdil, da je omenjene rokavice uporabljal na strelskem tekmovanju avgusta lani v Slomih, a to teorijo je več prič ovrglo. Ob razglasitvi sodbe je sodnica še izpostavila, da kriminalisti na prizorišču umora sicer niso našli obremenilnih dokazov proti Volgemutu, a ga je sodišču kljub temu obsodilo. Prepričano je bilo, da obremenilnih sledi na kraju dogodka niso našli, ker je bil Volgemut 30 let policist in zato dobro seznanjen s preiskovalnimi postopki in dokazovanjem zločinov, zato naj bi kraj umora skrbno pospravil, da bi zakril vse sledi, ki bi vodile do njega.

Umor Branka Franca Klinca, priljubljenega gostilničarja s Ptuja, je v najstarejšem slovenskem mestu dvignil veliko prahu. Tri krogle v telesu gostilničarja, a vse sledi zabrisane. Preiskovalcem je bilo jasno, da ne bodo zlahka našli krvnika. Dogajanje tragične noči v poslovnem centru Deta na Ptuju je še vedno zabrisano. Da je Franc Klinc večkrat prespal v svoji gostilni, je bilo znano, da ni imel veliko denarja, tudi, zato je spal pri nezaklenjenih vratih in kar na klopi ene izmed kotnih garnitur. Da naj bi imela Franc Klinc in Milan Volgemut neporavnane račune, se je na Ptuju veliko govorilo; govor je bil o kraji denarja, požigu in razprtijah v lovskem društvu. Nič od tega ni bilo dokazano in sodba se na tovrstne govorice ne more opirati. Verjetno je bila tudi zaradi tega razveljavljena.

Deli s prijatelji