EKSPLOZIJA

Vodja Aleš iz ognja reševal svoje gasilce

Objavljeno 30. november 2015 19.43 | Posodobljeno 30. november 2015 19.44 | Piše: Primož Škerl

V eksploziji plina pod mostom so bili ranjeni celjski poklicni gasilci in delavec Energetike. Na kraju, kjer se zbirajo brezdomci, je domnevno najprej zagorela žimnica.

Janko Požežnik, direktor Poklicne gasilske enote Celje. Foto: Primož Škerl

CELJE – Včeraj nekaj po polnoči je najprej zagorelo pod mostom, ki v Čopovi ulici v Celju povezuje naselji Otok in Lisce, nakar je odjeknila silovita eksplozija. V njej so bili ranjeni delavec podjetja Energetika Celje ter štirje celjski poklicni gasilci, Uroš Operčkal, Matjaž Škorc, Lovro Dobrosavljevič in Aleš Gradišnik. Vsi so pripadniki Poklicne gasilske enote Celje (PGEC). Gradišnik je bil vodja izmene, ki je gasila požar na mostu. Ko je razneslo plinsko napeljavo, je iz ognja požrtvovalno reševal svoje ljudi in pri tem tudi sam staknil hude opekline.

Zaporedja dogodkov, ki bi lahko privedli tudi do veliko hujših posledic, ni težko ugotoviti. Pod mostom se redno zbirajo brezdomci in uživalci različnih nedovoljenih substanc, pogosto tam tudi prenočijo, a ker so noči zdaj že zelo hladne, se grejejo ob odprtem ognju.

»Po vsej verjetnosti jim je zagorela žimnica, vzplamtel je ogenj, vrag si ga vedi, kakšno navlako so še imeli tam. Prepričan sem, da se tem ljudem ni niti sanjalo, da je pod mostom plinovod. Cev je bila verjetno že kar dotrajana,« nam je včeraj dejal eden od dežurnih gasilcev, ki so zastražili most, saj je iz poškodovane napeljave še vedno uhajal plin. Namestiti so morali ventilatorje razpihovalnike, saj je še vedno obstajala možnost nove eksplozije.

Nesreča se je ponoči zgodila v trenutku, ko so začeli poklicni gasilci s pomočjo prostovoljnih gasilcev z Babnega gasiti večjo količino odpadnega materiala pod mostom. Plin je vzbuhnil, ranila se je četverica gasilcev. Reševalci so jih odpeljali na urgenco celjske bolnišnice, od tam pa so včeraj dopoldne sporočili, da so enega zjutraj že odpustili v domačo oskrbo, tri pa so zaradi opeklin srednje stopnje po rokah zadržali na zdravljenju.

Prepolovljena izmena

»Kaj in kako bo z mostom, je stvar drugih, mene najbolj zanima usoda mojih fantov. Pri njih sem bil že ob treh zjutraj in nato še enkrat, staknili so opekline po obrazu in rokah, nihče pa ni v smrtni nevarnosti. Na srečo so bili opremljeni z varovalno opremo,« si je oddahnil direktor PGEC Janko Požežnik. »Lahko še povem, da v takšnih vremenskih razmerah težko pride do samovžiga. Vse drugo bo pokazala preiskava.« 
Poklicni gasilci, ki so jim ponoči na pomoč prihiteli še kolegi, pripadniki PGD Ostrožno, bodo kadrovski manko pokrili z lastnimi močmi. »Izmena, ki je posredovala na mostu, je zdaj prepolovljena. Primanjkljaj bomo pokrpali s prerazporeditvami gasilcev iz drugih izmen, tako da naša operativna sposobnost ni okrnjena. Smo v polni bojni opravi in pripravljeni na nadaljnje naloge,« zagotavlja Požežnik.

Zapora mostu bo precej ohromila Celje, saj se je ves motorni promet proti Laškemu preusmeril na most v Ulici XIV. divizije na državni cesti v smeri naselja Polule. Most na Čopovi je ogenj precej poškodoval, tako da so gasilci PGD Gaberje in Ljubečna dobili navodila, da bo povezava čez njega do nadaljnjega zaprta, saj mora objekt pregledati statik. Predvsem pa je plin, ki se je vračal iz Lisc onkraj Savinje, še vedno pritiskal in zviševal koncentracijo, čeprav je dežurni plinovodar že ponoči zaprl plinski vod. Zategadelj so brez plinske oskrbe za nekaj ur ostali stanovalci dela Trubarjeve (od Čopove ulice do letnega kopališča), za premražene občane Lisc pa so se v Energetiki Celje trudili, da bi jim plin priskrbeli do večera. Eksplozija je poškodovala tudi del vodovoda.

Zdaj poškodovani most je bil obnovljen in posodobljen leta 2012, ko so ga preplastili in razširili za dobre tri metre ter mu dodali kolesarsko stezo in razsvetljavo. Takrat je bil zaprt več kot tri mesece in Celjani se še dobro spominjajo nevšečnosti ob prometnem infarktu. Kdaj bo znova odprt, kolikšna je škoda in koliko bo stala sanacija, včeraj še ni bilo mogoče preveriti.

Prve ugotovitve Policijske uprave Celje

»Ogenj je na spojih plinovoda povzročil poškodbe, zaradi česar je začel uhajati plin. Pri gašenju požara in posledično uhajanju plina je bilo poškodovanih pet oseb – štirje gasilci in delavec podjetja Energetika Celje. Po dozdajšnjih podatkih sta bila dva gasilca hudo poškodovana, dva lažje, stopnje poškodb za delavca podjetja Energetika še nimamo. Vzrok nastanka požara še ni potrjen. Kriminalisti preiskujejo v smeri suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti po 314. členu kazenskega zakonika-1,« je sporočila uradna govorka celjskih policistov Milena Trbulin.

Deli s prijatelji