NA TAPETI

Višji sodniki sesuli kolega iz Balkanskega bojevnika

Objavljeno 23. februar 2013 10.10 | Posodobljeno 23. februar 2013 10.11 | Piše: Boštjan Celec

Zaradi izločanja dokazov z Balkana v zadevi Hot na tapeti sodnik Gorazd Fabjančič.

LJUBLJANA –  Ena od najbolj žgočih tem pogovorov v ljubljanski sodni palači te dni je odločitev tamkajšnjega višjega sodišča, ki je v eni od kazenskih zadev razcefralo sodbo okrožnih kolegov iz iste stavbe. Senat v sestavi Silvana Vrebac Arifin, Milan Štrukelj in Marjeta Švab Širok je v zadevi Hot celo namenil kar nekaj vročih besed okrožnemu sodniku Gorazdu Fabjančiču. Sredi pisanja sodbe v zadevi Balkanski bojevnik je precej ostra obrazložitev padca odločitve njegovega senata najverjetneje presenetila tudi njega, in kar je še pomenljiveje, primer Hot kar malce spominja na tistega, ki je tako razburil javnost, ko je prav ta okrožni kazenski sodnik pri balkanskih bojevnikih kot sadeže zastrupljenega drevesa iz spisa izločil dokaze iz Srbije. Ti so bili po njegovem zbrani nezakonito, s kršitvijo človekovih pravic in svoboščin in kot takšni niso dovoljeni v slovenskem pravnem redu. Veleproces se je zato končal s serijo oprostilnih sodb.

Izločil dokaze in ga oprostil

Veli Hot je bil kot domnevni član bande preprodajalcev mamil več let na begu in nedosegljiv za slovensko roko pravice. Ko so ga leta 2010 le aretirali, so drugi člani že odsedeli kazni po obtožbi, da so med 29. marcem in 2. aprilom 1999 na različnih krajih prodali skupaj kilogram heroina – Jovo, tajni policijski delavec, ga je kupil 684,12 grama za takratnih 24.500 mark (okrog 12.000 evrov), preostanek pa Fredi Brumec za 10.500 mark.

Posel je stekel, ko se je Jovo konec marca 1999 v Bihaću s Hotom in Ilfadom Hodžićem pogovarjal o odkupu mamil, nato pa so se sestali še 1. aprila v zagrebškem lokalu Dalero, kamor je navidezni kupec prišel skupaj z Brumcem. Ta je organiziral prevzem heroina v Sloveniji, zanj je bil odgovoren Dušan Kranjc. V lokalu sta tajni policijski delavec in Brumec navzočima izročila denar, heroin pa je bil prevzet v Ljubljani. Drogo je za prodajalca priskrbel Daut Nezović, ki je bil ves čas po telefonu povezan s Hotom. Po prijetju je moral na zatožno klop tudi Hot, ki je krivdo zanikal, češ da je poštenjak, ki se z mamili svoj živi dan ni pečal. Sojenje se je zavleklo do lanskega junija, tožilka Manja Prezelj pa je bila prepričana, da ji zmaga ne more uiti zaradi dokazov, ki ji jih je priskrbel policijski sodelavec, ter zaradi pričanja Hodžića, ki je močno obremenil Hota in povedal, da je vse, kar je zapisano v obtožnici, res.

Predlagala je dve leti zapora, Fabjančič pa ga je na njeno osuplost oprostil, potem ko je iz spisa izločil nekatere obremenilne dokaze, med drugim vse, kar je ugotovil tajni policijski delavec, saj po njegovem prepričanju delovanje slovenskega policista v tujini ni bilo povsem v skladu z mednarodnimi pogodbami. V tem kazenskem spisu – tako kot v Balkanskem bojevniku – torej ni bilo več dokazov, ki bi bili dovolj za obsodilno sodbo.

»Absurdno, popoln nesmisel«

Le nekaj tednov zatem, ko je Fabjančič z izločitvijo dokazov pri bojevnikih razdelil slovenske pravnike – odvetniki so trdili, da je njegova poteza dokaz, da živimo v pravni državi, tožilci pa, da tudi po njeni zaslugi postajamo oaza za kriminalce – se je prav na temo Hot sestal senat ljubljanskih višjih sodnikov. Ti so popolnoma pritrdili tožilki Prezljevi, ki je v pritožbi od njih zahtevala, naj zaradi zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja sodbo razveljavijo in jo vrnejo sodišču prve stopnje v novo sojenje. In to se je tudi zgodilo. Zadeva Hot velja za razveljavljeno in se bo še enkrat odvijala pred okrožnim kazenskim senatom, v katerem pa ne sme biti Fabjančiča.

Na 10 straneh višje sodbe je zapisano marsikaj pomenljivega in pikrega na račun njegovega vodenja procesa in odločitve o izločanju dokazov. Pri višjih sodnikih se denimo sploh ni pojavil pomislek o eventualni nezakonitosti izvedenih ukrepov »zaradi epizodnega in kratkega delovanja tajnega policijskega sodelavca na ozemlju Republike Hrvaške, torej tuje države«, prav tako pa tudi ne zaradi nekajurne operacije v bosanskem Bihaću. Popolnoma absurdna in neutemeljena je po prepričanju višjega sodišča ugotovitev sodišča prve stopnje o nezakonitem delovanju tajnega policijskega sodelavca v tujini, »razvrednotiti celotno obdobje zakonitih preiskav najhujših oblik kriminala, s kakršnimi država izpolnjuje svojo dolžnost varovanja pravic in svoboščin državljanov s svojo borbo proti organiziranemu kriminalu zgolj zato, ker se je subjekt preiskave nenadoma odločil, da želi plačilo za svojo kriminalno dejavnost prevzeti v drugi državi, pa je popoln nesmisel«, med drugim piše v sklepu s seje višjih sodnikov, ki je bila 19. decembra, torej le nekaj tednov za tem, ko je Fabjančič izločal dokaze pri bojevnikih.

Novemu okrožnemu senatu so višji sodniki naročili, naj v spis vrne izločene dokaze in svoje delo opravi tako, kot je treba, torej v skladu z zakonodajo.

Ali so imeli višji sodniki že pri odločanju v zadevi Hot v mislih Fabjančičevo početje pri bojevnikih, je skozi laične oči kajpak težko ugibati. In ali je ta odločitev morda že napoved razpleta v primeru Balkanski bojevnik, ko se bo z njim spoprijelo višje sodišče? »Težko je povedati, a se mi zdi, da bo vse skupaj precej odvisno tudi od tega, kateri od senatov ga bo dobil v odločanje,« nam je dejal eden od slovenskih kazenskih sodnikov.

Nezovića imajo v bolnišnici

Medtem ko so iz združbe preprodajalcev mamil po dolgih letih le prijeli Velija Hota, pa je tudi v času, ko so sodili njemu, za ubežnika veljal Daut Nezović. Zdaj po naših informacijah hudo ranjen leži v ljubljanskem kliničnem centru, saj je bil eden od akterjev dogodka, ki ima v policijskem besednjaku »znake dveh kaznivih dejanj poskusa uboja«. V naselju Besnica sta si 12. februarja kar na cesti v lase skočila moška, stara 46 in 32 let. Med prepirom je mlajši izvlekel pištolo, starejši pa nož. Končalo se je tako, da jo je starejši odnesel z več strelnimi ranami, mlajši pa s kar precej urezninami. Stanje starejšega, gre prav za Nezovića, je zelo resno in kriminalisti z njim še niso mogli opraviti pogovora, mlajši, Edin Žunić, pa je že v hišnem priporu.

Deli s prijatelji