SO SISTEMI SPLOH DELOVALI?

VIDEO: Nesreča v predoru zaprla primorko, Dars pa ...

Objavljeno 15. maj 2016 13.43 | Posodobljeno 15. maj 2016 14.03 | Piše: K. K.

Zastoji na avtocesti in vzporednih cestah, zamude in gospodarska škoda so zaznamovali preteklo sredo, odgovora na vprašanje, ali smo sploh varni, pa ni.

LJUBLJANA – Prometnoinformacijski center poroča o novi nesreči v predoru. Tokrat je zaprt predor Kastelec na primorski avtocesti.

Primorska avtocesti je zaprta zaradi prometne nesreče v predoru Kastelec proti Ljubljani. Priporočajo obvoz po regionalni cesti Kastelec–Kozina. Od zadnje nesreče v predoru, takrat na štajerki, so minili le štirje dnevi.

Ali so ljudje, ki potujejo skozi slovenske predore varni? Pri upravljavcu slovenskih avtocest, Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars), na to vprašanje ne znajo ali ne želijo odgovoriti. Kakor tudi ne na niz

Dars sprašujemo tole

To želimo izvedeti:

1. Ali zastoji, kot je današnji na Trojanah, Darsu povzročajo škodo oziroma izpad dohodka?
2. Kakšna je povzročena škoda (izpad dohodkov) v letošnjem letu?
3. Kakšne zastoje beležite v letu 2016 po mesecih in kakšna je primerjava s preteklimi obdobji?
4. Zakaj ni bolj usklajeno upravljanje prometnih tokov – koordinacija med državnimi cestami in AC-sistemom?
5. Ali nacionalni center vodenja prometa že deluje skladno z zakonom o cestnem prometu?
6. Do kdaj bi skladno z zakonom moral biti vzpostavljen?
7. Kdo bo prevzel odgovornost za to, da nacionalni center vodenja prometa še ne deluje?
8. Kakšne ukrepe načrtuje Dars za zmanjševanje zastojev?
9. Ali so zastoji (dolžina in čas) eden izmed kriterijev za določevanje uspešnosti Darsa – poročanje SDH?
10. Kdo bo prevzel odgovornost za nastalo škodo družbi Dars in
davkoplačevalcem: bo to uprava ali NS?
11. Ali so v nesreči 11. 5. 2016 delovali vsi sistemi v predoru Jasovnik?
12. Koliko so predori sploh varni?
13. Zakaj take poškodbe?
14. Kdo bo odgovarjal za nastalo škodo?

drugih vprašanj (preberete jih lahko v okvirčku), ki nedvomno zanimajo vse uporabnike slovenskih avtocest, zlasti po sredinem požaru na Trojanah, ki je zaprl avtocesto, zaradi česar so nekateri iz Štajerske v Ljubljano potovali tudi tri ure dlje kot sicer, in to z osebnimi vozili, tovorni promet pa se je ustavil za več ur. Podjetniki poročajo, da višina s tem povzročene gospodarske škode leti v nebo. 

Tovornjak gorel, promet ni bil ustavljen

Posnetki dogajanja, ki jih je javnosti posredoval Dars, kažejo, da je bilo dogajanje v predoru Jasovnik korak od katastrofe. Spodaj si lahko ogledate posnetek, ki priča, da je tovornjak v predoru stal več minut, voznik ga je že zdavnaj zapustil, plameni so goltali kabino, po prehitevalnem pasu pa so še vedno vozila osebna in tovorna vozila. 

Zanimivo je, da se časovna komponenta v pojasnilih Darsa, ki smo jih prejeli dan po nesreči, precej razlikuje od tiste na posnetku, ki so ga na dan nesreče posredovali v javnost. Zapisali so: »Ob nesreči so v predoru Jasovnik delovali vsi sistemi. Požar je zaznal samodejni detekcijski sistem, Dars je nemudoma zaprl desno cev predora Jasovnik in sprožil požarni alarm. Promet je bil preusmerjen na vzporedno regionalno cesto. Dars je nemudoma začel obveščati prek vseh razpoložljivih kanalov. Informacija o zaprtju predora je bila takoj vidna na informacijskem portalu, na teren so odšli sodelavci avtocestne baze Vransko ter vzpostavili fizično zaporo, o nesreči pa je obsežno poročal tudi prometnoinformacijski center.«

Eden naših bralcev je posnetek komentiral takole:

Na napake Darsa so opozarjali številni:

Odgovornih veliko, vprašanj še več, odgovorov skoraj nič

Škoda po požaru je, tako pravijo pri Darsu, odvisna od obsežnosti požara. Kolikšna je bila, bo znano po opravljeni analizi in raziskavi. Podatkov o zastojih v letošnjem letu očitno nimajo, saj se posredovali le stare podatke, ki se končajo v letu 2015. Namesto odgovorov na konkretna vprašanja pa so nam postregli s podatki o dolžinah predorov na slovenskih avtocestah. Odgovora, koliko ste varni v 45 predorih skupne dolžine 42.145 metrov, kolikor znaša seštevek predorskih cevi, vam žal ne moremo posredovati, saj ga iz družbe, ki jo vodijo predsednik uprave Tomaž VidicGašper Marc in delavski direktor Marjan Sisinger, niso poslali. Njihovo delo nadzorujejo Marjan Mačkošek, Miha Juhart, Tatjana Colnar, Igor Pirnat, Vito Meško in Rožle Podboršek.

Deli s prijatelji