OGNJENI ZUBLJI

Vida se je rešila skozi okno,
 sin je pristal v bolnišnici

Objavljeno 12. april 2014 23.00 | Posodobljeno 12. april 2014 23.00 | Piše: Mojca Marot

V kuhinji hiše v Podlešju je razneslo petrolejsko peč, hiša je v notranjosti zoglenela.

Podpoveljnik PGD Kalobje Robert Zapušek je komaj odložil delo in že poskrbel za družinske obveznosti in nečaka. Foto: Mojca Marot

ŠENTJUR – V četrtek približno ob 23. uri so bili člani PGD Kalobje obveščeni, da je zagorela starejša hiša v Podlešju, ki je od njihovega gasilskega doma oddaljena slab kilometer. A četudi do hiše, ki je zagorela, pot ni bila dolga, so vedeli, da bo z intervencijo veliko težav zaradi težko dostopnega terena. Pa tudi plazu, ki se je sprožil že pred časom. In imeli so prav. Zato so na pomoč poklicali gasilce matičnega gasilskega društva iz Šentjurja, prišli pa so tudi iz Gorice pri Slivnici. »Drugače ni šlo, saj se do hiše z vozili tako ali tako ni dalo. Zato smo s cisternami vozili vzvratno, pa iz ene prečrpali vodo v drugo, skratka, vam raje ne razlagam. To je bila za nas, vsega vajene gasilce, gotovo ena najtežjih intervencij,« je povedal poveljnik Gasilske zveze Šentjur Martin Cmok. Kot so povedali na Policijski upravi Celje, je v hiši, v kateri sta živela Vida Vogrinc in njen sin Marjan Gorišek, zagorela petrolejska peč, namenjena gretju.


Zagorelo tudi v Gabrnem, v občini Laško

V četrtek ob 20.39 so bili o požaru obveščeni tudi gasilci sosednjega, Prostovoljnega gasilskega društva Laško in Rečica, ki so morali posredovati v Gabrnem, kjer je zagorel stanovanjski objekt. V njem na srečo ni bilo nikogar, kriminalisti pa vzrok požara še ugotavljajo, prav tako nastalo škodo. »Ogenj je objekt popolnoma uničil, med intervencijo pa smo zaradi težavnega dostopa poškodovali dve osebni vozili. Veliko nevarnost je za to naselje, gosto naseljeno s hišami, pomenil plinohram, zato smo ves trud in napor vložili v to, da se ogenj ni razširil še nanj,« je dejal poveljnik PGD Laško Matej Špiler.

 

Mati in sin sta se držala bolj zase

»Njen sin naj bi z roko segel v peč v trenutku, ko je ta eksplodirala, pri tem pa se je hudo opekel. Desno roko mu je olupilo, zato smo ga najprej oskrbeli mi, gasilci, pozneje pa so ponj prišli reševalci nujne medicinske pomoči iz Zdravstvenega doma Šentjur,« je še povedal Cmok. Kaj drugega za požar niti ni moglo biti krivo, saj v hiši že nekaj let ni elektrike niti vode. Družina je bila precej problematična, mama in sin sta se držala bolj zase, s sosedi so bili sprti. Ko smo si včeraj ogledovali pogorišče, so bile sledi gašenja še dobro vidne. Kot nam je povedala najbližja soseda Angela Iskrač, z Vido, ki so jo predstavniki Centra za socialno delo Šentjur že dopoldne odpeljali in ji začasno zatočišče našli v domu ostarelih, niso imeli stikov, saj je bolj kot ne živela v svojem svetu. Domačini so vedeli povedati, da je bila občasno tako glasna, kot bi imela okoli sebe deset ljudi, a se je pogovarjala kar sama s seboj ali pa se kregala nad mačkami. A ji je Iskračeva kljub temu takoj po požaru ponudila roko. »Seveda, to sploh ni problem. Ponudila sem ji prenočišče, tako da je prespala pri nas, zjutraj pa so že prišli predsednik krajevne skupnosti, šentjurski župan Marko Diaci in predstavniki centra za socialno delo,« nam je pripovedovala. Kot je še dejala, je imela gospa Vida, ki se je iz goreče hiše rešila skozi okno, še enega sina in hčerko iz prejšnjega zakona, a v Podlešje nista zahajala.

Župan je potrdil, da so si ogledali pogorišče. »Ugotovili smo, da hiša ni več primerna za bivanje, saj je v njej vse zoglenelo,« je dejal in dodal, da bodo za nesrečno gospo, ki ima težave z zdravjem, skupaj s centrom za socialno delo in Rdečim križem našli rešitev. »Vsi skupaj bomo ravnali strokovno, da ne bomo naredili kaj narobe,« je še dejal previdno. Poleg lastnice bodo morali poskrbeti tudi za njenega sina, ki je trenutno v celjski bolnišnici, kjer so ga morali operirati. Da so imeli gasilci za seboj težko noč, se je na Kalobju včeraj videlo že na daleč. Na ograji ob lepo urejenem, skoraj novem gasilskem domu so razobesili svoja delovna oblačila, da so se na soncu lahko sušila, prav tako so po dvorišču razpostavili škornje. Kot nam je povedal podpoveljnik GD Kalobje Robert Zapušek, je tako po vsaki večji intervenciji. »Treba je pač očistiti vozila in delovno opremo, saj blatne in mokre ne moremo kar pospraviti v omaro,« nam je dejal. Za kalobške gasilce je bila to letos prva intervencija. Upajo pa, da podobnih le ne bodo imeli veliko.

Deli s prijatelji