POGOJNO

Victor Four je skušal podkupiti policista

Objavljeno 19. december 2013 18.25 | Posodobljeno 19. december 2013 18.27 | Piše: Oste Bakal

Romunskega hekerja, ki čaka na izročitev ZDA, so pogojno obsodili.

MURSKA SOBOTA – Okrožna sodnica Natalija Pavlič Goldinskij je v dvojni vlogi v precep vzela 29-letnega Romuna Victorja Faurja, ki je v priporu v Murski Soboti. Od 4. oktobra čaka na odločitev o izročitvi v ZDA, saj ga išče ameriški Interpol zaradi obtožb, da je vdiral v računalniško omrežje ameriške vesoljske agencije Nasa, agencije Združenih držav za energijo in računalnike mornarice ameriških oboroženih sil. Iz pripora sta ga na sodišče privedla pravosodna policista, zaradi katerih so mu sodili: 7. oktobra je v priporu pravosodnemu policistu ponudil 100 evrov, če mu ta v celico priskrbi mobitel.

Ker je bil rok predobravnavni, je Romun po posvetu s svojim odvetnikom Markom Bošnjakom priznal krivdo, dejal pa je, da je šlo za nesporazum in da mu je žal za incident. Okrožni državni tožilec Drago Farič je po priznanju predlagal 5 mesecev zaporne pogojne kazni in 400 evrov denarne kazni. Sodnica Natalija Pavlič Goldinskij je sledila tožilčevemu predlogu (če ne bi priznal krivde, bi ga lahko doletela brezpogojna zaporna kazen do 5 let in denarna kazen).

Ista sodnica je že pred predobravnavnim narokom opravila postopek, v katerem je odločala o morebitni izročitvi Romuna ZDA. Kot je povedal odvetnik Bošnjak, sta z varovancem predložila jasne in trdne argumente, na podlagi katerih mora sodišče zavrniti zahtevo za izročitev. Prepričan je o ugodni rešitvi za svojega varovanca. Bošnjak je še dejal, da je bil Faur že obsojen v Romuniji in da ne more biti dvakrat obsojen za isto dejanje. V svoji domovini je odslužil pogojno kazen 16 mesecev zapora, tamkajšnje sodišče pa mu je naložilo še plačilo 240.000 dolarjev kazni v korist oškodovanih agencij. Računalniški heker bo v priporu ostal do pravnomočne odločitve o izročitvi. Odločitev sodnice bo najprej romala do zunajobravnavnega senata soboškega sodišča in nato do višjega sodišča. Zadnjo besedo o morebitni izročitvi sicer ima pravosodni minister.

Victor Faur lahko v priporu ostane še nekaj manj kot 28 mesecev, njegov odvetnik pa je dejal, kako bo skoraj zagotovo sodišče kmalu sprejelo odločitev, ki bo ugodna za Faura. A če se to tudi zgodi in Interpol ZDA ne prekliče tiralice, ga lahko primejo v kateri koli drugi državi. Tako so ga na začetku oktobra letos prijeli tudi naši policisti. Drugega oktobra je s prijatelji potoval v Italijo na tekmovanje v biljardu, ko so ga na poti na pomurski avtocesti A5 ustavili policisti za izravnalne ukrepe PU Murska Sobota. Ker je bila za njim razpisana tiralica, so Romuna predali murskosoboškemu okrožnemu sodišču. Sodnica Natalija Pavlič Goldinskij mu je odredila pripor ter naložila pridobitev dokumentacije, tako z njegove strani kot tudi iz ZDA.

Američani so se nad Romuna spravili, ker naj bi med oktobrom 2004 in oktobrom 2006 vdrl v več kot 150 računalnikov in v računalniško omrežje Nase, agencije za energijo in mornarice. Z vdorom naj bi povzročil za 1,5 milijona dolarjev škode, v ZDA pa mu grozi kazen od enega do 10 let zapora. Ameriški in romunski mediji so vmes poročali, da se je Victor Faur, ki menda velja za enega najboljših romunskih hekerjev, na sodišču v Romuniji zagovarjal, da je z vdorom v računalnik Nase hotel le dokazati, da je njihov sistem ranljiv, in da nikogar ni odškodoval. Victor Faur je bil po poročanju medijev iz obeh držav vodja hekerske združbe WhiteHat Team in je vdrl v Naso prek svojega računalnika v Romuniji. 

Deli s prijatelji