NA BEGU

Velike ribe ropa SKB
 svobodne na Balkanu

Objavljeno 30. maj 2012 10.28 | Posodobljeno 29. maj 2012 21.34 | Piše: Boštjan Celec
Ključne besede: SKB banka rop

Vidmar je bil eden od domnevnih roparjev, Nose pa je v času ropa delal kot varnostnik.

Marčna spektakularna privedba na sodišče, toda večina grešnikov je še na begu.

LJUBLJANA – Medtem ko so obema sodno pridržanima v aferi ropa v sefe banke SKB podaljšali pripor najmanj do sredine junija, se bo na preiskovalnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča kmalu končala tudi preiskava proti 31-letnemu Sašu Nosetu in 34-letnemu Dejanu Vidmarju.

Albanskega rodu

Tožilstvo se bo potem lotilo pisanja obtožnice, a kaj, ko bo ta precej siromašna, saj pred organi pregona še naprej bežijo preostala dva, trije ali še več osumljencev na čelu s še veliko večjo ribo od Noseta in Vidmarja, 28-letnim slovenskim državljanom albanskega rodu. Za nepridipravom, ki je sestavljal sam vrh združbe organizatorjev veleroparskega spektakla in čigar osebne podatke pristojni skrivajo kot najskrbneje varovano državno skrivnost, je sicer razpisana tiralica. Čeprav se bojda skriva na Balkanu, iz južnih krajev doslej ni prispel niti en koristen podatek o tem, ali in kje ga je kdo videl.

A čeprav imajo tožilci v pasti le dva osumljenca, ne bodo oklevali naložiti jima čim več očitkov in poskušali iz sodnega procesa, ki bo vsaj malce omilil po mnenju nekaterih poznavalcev največji slovenski preiskovalni fiasko, narediti čim večji medijski spektakel.

Odškodnina z obrestmi

Skoraj sedem let je torej moralo miniti, preden so to pomlad prijeli vsaj dva domnevno vpletena v rop, ki se je zgodil v noči na 1. november 2005. Ob 22.32 je na telefonsko številko SKB poklicala neznana oseba, ki se je predstavila z imenom in priimkom enega od najemnikov sefa in najavila svoj prihod v trezor banke. Približno ob 22.40 sta pred vhodna vrata trezorja prišla dva moška. Eden od njiju je pozvonil na domofon in se predstavil tako kot prej po telefonu, zato jima je varnostnik odprl vhodna vrata v predprostor trezorja, kjer je kodni čitalnik. Eden od njiju je vtipkal kodo, kar jima je omogočilo vstop v naslednji prostor trezorja. Neznanca sta hitro vstopila v prostor, kjer sta bila varnostnika, in ju fizično onesposobila. Najprej sta v njiju usmerila puški igrači (šlo je za plastične heklerje) in jima ukazala, naj se uležeta na trebuh, nato pa ju zvezala s samolepilnim trakom.

Potem ko sta neznana storilca onesposobila varnostnika, sta omogočila vstop v trezor še drugim storilcem. Ti so se pred tem iz Pražakove ulice pripeljali v podzemno garažo s kombiniranim vozilom bele barve, oblepljenim z nalepkami podjetja, ki opravlja storitve čistilnega servisa. V dveh plastičnih zabojnikih za smeti so v notranjost trezorja pripeljali orodje.

Ob šestih na pot

V sefe so vlamljali z avtogenim varilnim aparatom in neznanim kovinskim vzvodom in kradli, kar je bilo v njih. Delali so do približno 5.10 in v tem času vlomili v 428 sefov, v 29 pa poskušali vlomiti. Ob približno 6. uri so trezor neovirano zapustili. Po policijskih podatkih so ukradli za 32 milijonov evrov denarja, zlata in drugih dragocenih predmetov.

Vidmar je bil eden od domnevnih roparjev, Nose pa je v času ropa delal kot varnostnik. Prav on je bil tudi eden od dvojice varnostnikov, ki so ju roparji zavezali in pustili ležati na tleh, da bi lahko nemoteno vlamljali v sefe. Po naših podatkih se je kmalu po ropu znašel na seznamu osumljencev, saj mu, če bi imel čisto vest, nikakor ne bi bilo treba zavrniti poligrafskega testiranja, kar je storil. Kdo ve, zakaj so ga dolga leta pustili pri miru, mu dovolili, da je zaradi duševnih bolečin tožil podjetje PCA, ki je varovalo banko SKB, in tožbo tudi dobil. Delovno in socialno sodišče v Ljubljani mu je namreč prisodilo 9300 evrov odškodnine z zamudnimi obrestnimi.

Deli s prijatelji