BIZNIS

V zameno za posel šefu Darsa beemve X5?

Objavljeno 10. maj 2015 17.03 | Posodobljeno 10. maj 2015 17.07 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Abedin Kotorri ne prizna, da delavcem ni plačeval prispevkov.

Mariborčani naj bi dobili pet sponzorskih beemvejev.

NOVO MESTO – Nekdaj uspešni dolenjski gradbinec, ki je kot podizvajalec gradil tudi naše avtoceste in zaposloval več deset delavcev, je na novomeško okrajno sodišče prišel v spremstvu dveh paznikov iz ljubljanskih zaporov. Je namreč že obsojen zaradi oškodovanja upnikov in kršitve temeljnih pravic delavcev, čaka pa ga še nekaj postopkov. Samo na novomeškem okrožnem in okrajnem sodišču ima odprtih 11 zadev, tri pa so v fazi preiskave. Pri priznanju krivde je bil zato tokrat previden.

Višji državni tožilec Bojan Avbar je 40-letnemu Novomeščanu za kršitev temeljnih pravic delavcev in ponarejanja listin v primeru priznanja ponudil enotno kazen osem mesecev zapora, a to je bilo za Abedina Kotorrija očitno preveč. »Nimam še zbranih vseh dokazov in imen,« je dejal na sodišču odločen, da pojasni, zakaj v družbi BNG 25 delavcem od oktobra 2010 do konca julija 2011 ni plačeval prispevkov za socialno varnost, s čimer naj bi si pridobil več kot 34.000 evrov premoženjske koristi.

Očitno ima razloge, zakaj ni sledil zakonsko določenim obveznostim. Že v enem od prejšnjih postopkov je namreč pojasnil, da je bilo njegovo podjetje žrtev propada velikih gradbenih gigantov, predvsem SCT in Alpine baua, tako da je bil prisiljen reševati svoj položaj, saj tudi sam ni dobil plačanih poslov. A žal so poskusi reševanja podjetja in s tem tudi delavcev potekali preveč po domače, mimo zakonov.

Podjetje na podjetje

Ko so kriminalisti razkrivali nezakonite posle Kotorrija in njegovih podjetij, so opravili hišne preiskave na območju Novega mesta, Kranja in Maribora. Abedin Kotorri je, kot je pokazala preiskava, preusmeril poslovanje in finančne tokove prezadolžene družbe BNG Novo mesto na novoustanovljeno družbo Kotori GP, s tem pa je upnikom prvotne družbe, ki je imela blokirane vse transakcijske račune in neporavnane obveznosti, povzročil za več kot 303.000 evrov škode. Ko je tudi ta družba postala prezadolžena, je ustanovil še tretjo, Ilmigrad, in upnike oškodoval za več kot 184.000 evrov. Prvo družbo je dejansko vodil Kotorri, razpolagal je tudi z denarjem na tekočem računu, čeprav naj bi jo uradno vodila Mentor in Besnik Bytyqi, a sta bila očitno le slamnata direktorja družbe BNG Novo mesto. Prav tako zgolj slamnati direktor v podjetju Ilmigrad je bil Lulzim Demiraj.

Prva Kotorrijeva družba BNG Novo mesto že v letu 2010 ni več plačevala davčnih obveznosti niti prispevkov in obveznosti do dobaviteljev, zaradi česar so bile sprožene izvršbe. Le del poplačil je bil uspešen. Največja upnika sta bila Hypo Leasing in Durs. Sledila je torej nova družba Kotori GP, na katero je bila prezaposlena tudi večina delavcev prvotne družbe. Tudi druga ni izpolnjevala davčnih obveznosti, zato je davčni urad izdal več sklepov o davčni izvršbi. Če so bili davčni postopki v letu 2012 uspešni, pa so bili pozneje neuspešni. Kotorri je potem vse posle in finančne tokove preusmeril na družbo Ilmigrad, ki pa ni imela zaposlenih, gradbena dela so v bistvu opravljali delavci družbe Kotori GP, plačila pa je prejemal Ilmigrad.

Številni postopki

Kotorrija zaradi takšnega poslovanja čaka precej postopkov pred roko pravice. Pred kratkim je bil na novomeškem okrožnem sodišču na leto in osem mesecev zapora obsojen zaradi oškodovanja upnikov, na okrajnem pa na 11 mesecev zapora zaradi kršitev temeljnih pravic delavcev. Trije postopki so se na okrajnem sodišču končali s pogojnimi kaznimi, gre za očitke o kršitvah temeljnih pravic delavcev, goljufiji in zanemarjanju otrok, na okrajnem sodišču pa so odprte še tri zadeve.

Na okrožnem sodišču v Novem mestu je zoper njega vloženih osem obtožb (vse še niso pravnomočne), zaradi zatajitve, oškodovanja upnikov, poslovne goljufije in zlorabe položaja ter tudi zaradi prepovedanega prehajanja meje. Kotorrija so namreč policisti ovadili, ker je na Kosovem najmanj 27 tujcem urejal dovoljenja za bivanje, ki jih je pridobil s fiktivno pogodbo o delavcih in zaposlitvah, ter jim organiziral in omogočal vstop v Slovenijo in s tem v Evropsko unijo. Overil naj bi lažne vsebine pogodb na zavodu za zaposlovanje, na podlagi teh pa so bila tujcem izdana dovoljenja za prvo zaposlitev.

Tri zadeve so na novomeškem okrožnem sodišču še v preiskavi, končala pa se je preiskava očitka o nedovoljenem dajanju oziroma sprejemanju daril, saj naj bi Kotorri leta 2005 v zameno za milijonske avtocestne posle, seveda podizvajalske, prek družbe SCT nekdanjemu direktorju Darsa Rajku Siročiču izročil v uporabo BMW X5, ki ga je ta vozil tri leta in pol. Posli družbe Kotori se nanašajo na leta, ko je Dars vodil Siročič, avto pa je ta vozil potem, ko je bil razrešen s funkcije predsednika uprave. »V kazenski zadevi zoper obtožena Rajka Siročiča in Abedina Kotorrija je preiskovalna sodnica končala preiskavo in spis posredovala na tožilstvo, pri čemer je tožilstvo že sprejelo ustrezno odločitev, a vam njihove odločitve še ne moremo posredovati, ker obdolžencem navedeno še ni bilo vročeno,« so pojasnili na okrožnem sodišču v Novem mestu. 

Deli s prijatelji