CIVILNA INICIATIVA

V Trnovljah nočejo nove romske družine

Objavljeno 10. januar 2014 14.36 | Posodobljeno 10. januar 2014 14.36 | Piše: Primož Škerl

V civilni iniciativi proti priselitvi Koprivšek-Šarlijevih, češ da so problematični.

Romom namenjena hiša v Trovljah. Foto: Primož Škerl

CELJE – Krajani Trnovelj pri Celju so skočili v zrak, ko so izvedeli, da bo Mestna občina Celje (MOC) v njihovem naselju odkupila hišo, v katero namerava naseliti Rome, ki so doslej živeli v podrtiji na Mariborski cesti. Trnoveljčani so se povezali v civilno iniciativo in se uprli načrtom občine. Na sejo krajevne skupnosti so nedavno povabili tudi Franca Koprivška, glavarja dveh družin, ki prihajata v novo okolje. Pojasnila očitno niso prepričala nikogar, zato vztrajajo pri svojem.

Hiša namesto kontejnerjev

Z iskanjem primerne namestitve za Rome imajo v Celju že dolgoletne izkušnje. Pred 40 leti so bivali v improviziranem naselju ob Savinji v bližini nekdanje betonarne. Takrat so še živeli skupaj, pozneje so se razkropili. Romska skupnost Koprivšek-Šarlija že 36 let živi v hiši ob najbolj prometni cesti, objekt je tako majav, da se jim vsak hip utegne podreti na glavo. Dobrih 150 let stara stavba je že dolgo predvidena za rušenje. MOC je družinama ponudila namestitev v bivalnih kontejnerjih, kar so zavrnili in si sami poiskali nadomestno domovanje v Škofji vasi, a občina zaradi pomanjkanja denarja ni šla v odkup. Izdan je bil tudi sklep za deložacijo, a ga niso uresničili. Namesto tega naj bi odkupili hišo s pripadajočim zemljiščem, po ogledu se je romski starosta strinjal s preselitvijo. »V vsako rešitev bi privolil, ni važno, kam bi nas dali, samo da bo objekt takšen, da nam ne pade na glavo,« je dejal lani februarja.

V Trnovljah se bojijo izgredov novih sosedov. Zbrali so 700 podpisov (dobra polovica krajanov) proti njihovi naselitvi. Pravijo, da ne gre za nestrpnost do Romov, saj v tem okolju prebivajo že tri romske družine. Z njimi imajo dobre odnose, skupnost Koprivšek-Šarlija pa naj bi veljala za problematično, čeravno policija nima zabeležk o deviantnem početju katerega od članov skupnosti.

Samo enajst priseljencev

Glavar Koprivšek tako oster odziv pripisuje bojazni in nevednosti Trnoveljčanov, ki so bržčas pričakovali, da se bo pri njih naselilo 50 ali 60 Romov, dejansko pa jih bo prišlo samo enajst, med njimi je dojenček. »Hiša je mala, streho, kopalnico in kuhinjo bo treba obnoviti. Vsaka družina bo imela zgolj sobico in kuhinjo, a je precej bolje, kakor v stavbi na Mariborski cesti, kjer je vsak dan slabše.« Ima tudi pojasnila glede pomislekov domačinov o domnevno problematični družini in pomanjkanju parkirnega prostora: »Prvi sosed ob hiši je predvideval, da gre za neko drugo romsko družino, s katero je v sporu in se boji, da ga bodo napadli. Smo jim povedali, da smo vsi po vrsti prijazni. S parkiranjem je pa tako – imamo štiri velika vozila in tri osebne avtomobile. Vse smo izmerili, preden smo se dogovorili.« Skupnost Koprivšek-Šarlija se bo na dokaj osamljeno parcelo v Trnovlje preselila predvidoma dva tedna po sklenitvi pogodbe z občino. Podpisali naj bi jo v nekaj dneh. »Prej smo bili dogovorjeni, da se seli vsaka družina posebej, saj je objekt primeren le za eno družino. A naj bo tako, gre za stalno rešitev.«

V CI pravijo, da MOC nima ustrezne razvojne strategije, zato pospešeno vodijo določenim skupinam všečne aktivnosti. Zahtevajo razkritje razvojne strategije za Trnovlje, skrbi pa jih ogrožanje varovanja okolja, primernih življenjskih razmer in prometne varnosti. V torek so se člani CI, KS in krajani znova srečali s Koprivškom, ki jim je dejal, da bodo s seboj prinesli premično premoženje – dva tovornjaka, dve prikolici, ogromno blagajno in nekaj avtomobilov, vse to bi parkirali na parcelah, ki pripadajo hiši. Ta po njihovem prav tako ni primerna za dejavnost, ki jo opravlja eden izmed članov družine (zabaviščni vrtiljaki). »Hiša ni za tako številno družino. Sanitarije niso urejene, greznica ne ustreza higienskim predpisom, fekalije odtekajo na travo za hiši, blizu je vodotok Hudinja, kamor lahko steče tudi olje ali gorivo s tovornjakov. Vsekakor je prisoten strah, da bi svoje premoženje nastavljali, parkirali in prevažali po tujih parcelah, saj so le nekaj metrov od hiše zasebna kmetijska zemljišča,« še svarijo v CI. Včeraj so dosegli sestanek z županom Bojanom Šrotom. Pomiril jih je z besedami, da občina hiše še ni odkupila, da se bo v Trnovlje naselilo le sedem (?) Romov, da so podpisali le predpogodbo. Spet se bodo sestali v torek.


Tehtanje med strahom in pravicami

Svet Krajevne skupnosti Trnovlje je že sredi decembra na izredni seji razpravljal o pobudi krajanov o ustanovitvi civilne iniciative (CI), ki bo poskušala preprečiti naselitev Romov z Mariborske ceste na cesto Ob Hudinji v Trnovljah. Ogorčeni so, ker jih MOC ni obvestil o nameri, čeprav sta hiša in zemljišče v njihovi lasti. »Gre za družino, ki se je povsod izogibajo in si je nihče ne želi v svoji soseski. Zavedamo se tudi, da nekje morajo živeti, a to zahteva določeno stopnjo socializacije,« so zapisali in sprejeli sklep o ustanovitvi CI, izključno zato, ker gre za problematično in za sosede motečo družino. Med njimi že živijo tri romske družine, odnosi so dobri in sodelovanje je zgledno. V kabinetu celjskega župana Bojana Šrota so v odzivu na dogodke med drugim navedli, da si Slovenija prizadeva uresničevati temeljne človekove pravice, k čemur jo zavezujejo mednarodne pogodbe.

 

Deli s prijatelji