OGNJENI ZUBLJI

V nekaj minutah je zgorelo 15 let dela

Objavljeno 03. februar 2015 20.13 | Posodobljeno 03. februar 2015 20.13 | Piše: Aleksander Brudar

Pavle Končina iz Velike Štange je ostal brez mehanične delavnice.

Pavle je vse, kar je zaslužil, vložil v to delavnico. Foto: Marko Feist

VELIKA ŠTANGA – »Vse, kar sem v petnajstih letih zaslužil, sem vložil v to delavnico,« s solzami v očeh, zazrt v žalosten prizor pogorišča pravi Pavle Končina iz Velike Štange pri Jančah. Tistega petka se bo spominjal za vedno, še včeraj, ko smo do tal pogorelo mehanično delavnico, ta stoji ob avtomobilskem odpadu, obiskali še sami, je bil v šoku: »Ne vem, ali jo bom sploh obnavljal.« Stavbe pač ni imel zavarovane, poleg tega je ogenj popolnoma uničil tudi vse orodje, ki ga je imel v njej. »Sedem tisoč evrov sem dal samo za montirko in centrirko,« pove in doda, da mu je uspelo rešiti le tri kose orodja, vse drugo pa je, kot pokaže na notranjost delavnice, uničeno.

Na podstrehi je imel Končina shranjene rezervne avtomobilske dele, avtomobilske sedeže in airbage, v delavnici pa poleg dragih delovnih strojev tudi dva avtomobila. Vse to je zdaj mogoče neprepoznavno, ožgano, demolirano. Na nekdanjo streho spominjajo le še ožgani in uničeni leseni tramovi. »Začel sem prebirati železo, da vsaj nekaj dobim nazaj,« nadaljuje Pavle, ki je že nekaj let v penzionu. »Prijatelji in sosedje bi prec prišli pomagat pri čiščenju. Samo z bagrom bi prišli in pogorišče odpeljali na odpad. Ampak raje bom sortiral, zbral železo in ga prodal.« S solzami v očeh doda, da si velikega zaslužka ne obeta, za tono odpadnega železa po odbitju davkov lahko dobi 120 evrov.

Gorelo še tri
 dni po požaru

Kakor v mislih sestavlja dogodke minulih dni, je v petek okoli pol sedmih zvečer prišel domov in čez približno pol ure ga je poklical sin Miran in mu povedal, da gori delavnica. Iz njegove hiše na hribu se lepo vidi delavnico in odpad pod vzpetino. »Ni bilo časa razmišljati,« se spominja Pavle. Tekel je do delavnice, a je bilo za reševanje že prenevarno. »Vrat nisem mogel odpreti, saj je ogenj vrgel ven elektriko. Hotel sem rešiti še kaj orodja, a noter niti nisem mogel, saj bi bilo zaradi plinov prenevarno.«

Dobrih petnajst minut po prvem klicu na pomoč so tja prispeli tudi gasilci, ki so bili, kot se spominja, v polni ekipi do okoli enajstih zvečer, ko jim je ogenj le uspelo ukrotiti. Seveda jih je nekaj stražilo tudi čez noč, da se ne bi spet kje vžgalo. Še včeraj, torej tri dni po požaru, smo ob delavnici spet videli manjši ogenj. »Poglejte, še vedno gori. Pa že tri dni je od tega,« navrže Končina, ki se ga je takoj odpravil pogasit. Gasilci, predvsem najbližji, iz PGD Štangarske Poljane, bi na pogorišče zagotovo prišli še nekaj minut prej, če, kot pravi Končina, ravno tistega dne ne bi imela celotna gasilska ekipa usposabljanja v Kostrevnici. A, kot meni, bistveno ne bi mogli pomagati.

Velika sreča tudi sneg

Požar, ki ga je po vsej verjetnosti povzročil pregret dimnik, se je hitro razširil po strehi. Že gašenje je bilo zelo zahtevno, saj si nihče od gasilcev, kot se spominja sogovornik, ni upal v notranjost objekta. »Bali so se, da bi se strop zrušil nanje, in zato niso mogli gasiti od znotraj,« razloži Končina. Da je bilo gašenje res precej nevarno in zahtevno, priča tudi dejstvo, da so bile v času požara v notranjosti kantice bencina, ki niso bile polne, in kisikova bomba, ki bi lahko, če bi bile še bližje ognjenim zubljem, eksplodirala. Kot pravi Končina, je gasilce na plinsko bombo vseskozi opozarjal, tako da so lahko bili ti vseskozi pozorni. K sreči se je med požarom prevrnila in ni bila v neposredni bližini ognja, tako da se ni preveč poškodovala.

»Velika sreča je, da je bilo v okolici vse zasneženo, tako da se ogenj ni mogel razširiti,« še dodaja pretreseni Končina. Slednji je, kot nam je pozneje razložil, delavnico postavil pred 15 leti in od takrat se z zbiranjem odpadnih delov in popravljanjem avtomobilov ukvarja ljubiteljsko. Avtomobile popravlja predvsem zase, saj mu je to v veliko veselje.

Življenja si brez dela ne zna predstavljati, pravi. Trenutno ob svoji hiši zida delavnico, ki je sprva sploh ni nameraval sezidati. Povedal nam je, da je kar 30 let iskal zazidljivo parcelo in potem, ko jo je le našel, so se uradniki na občini spomnili, da njegova po novem ne bo več zazidljiva. Na srečo je izvedel, da bo njihov sklep šele čez 14 dni objavljen v uradnem listu. Takoj je šel v akcijo, v zgolj dveh tednih pripravil načrt za gradnjo delavnice in za las ujel zadnji, zakonsko dovoljeni rok za gradnjo.


Ni elementov kaznivega dejanja

S PU Ljubljana so sporočili, da požar nima elementov kaznivega dejanja. »Poleg orodja so zgoreli dve vozili in več rezervnih delov preostalih vozil ter drugi delovni stroji,« so zapisali in dodali, da je nastala škoda v znesku nekaj več deset tisoč evrov in da nihče ni bil poškodovan. Na Upravi RS za zaščito in reševanje pa so ugotovili, da je zagorelo na ostrešju, in sicer domnevno zaradi pregretega dimnika. »Ogenj se je hitro razširil po delavnici in jo v celoti uničil. Lastniku je uspelo rešiti le nekaj kosov orodja,« so sporočili in dodali, da so požar pogasili gasilci PGD Štangarske Poljane, Šmartno pri Litiji, Kostrevnica, Zavrstnik in Litija.

 

Deli s prijatelji