PRESTRAŠENI

V Mekinjah učenca neznanec vabil v avto

Objavljeno 07. junij 2015 13.24 | Posodobljeno 06. junij 2015 21.05 | Piše: A. L.

Policija je bila o dogodku obveščena in izvaja aktivnosti za izsleditev neznanega moškega.

Fotografija je simbolična.

MEKINJE – Po spletnih omrežjih kroži obvestilo Podružnične šole Mekinje staršem, da je neznanec v torek vabil v avto enega od njihovih učencev. Staršem svetujejo, da se o tem pogovorijo z otroki.

Pri PU Ljubljana so bili o dogodku obveščeni v četrtek: »V zvezi s prijavo potekajo aktivnosti tako za izsleditev neznanega moškega in kombiniranega vozila neznane barve kot tudi za razjasnitev dejanskih okoliščin dogodka.«

V Mekinjah je pred časom že odmeval primer ugrabitve dojenčka. A je šlo za drugačne okoliščine.image


Kaj svetuje policija

Policisti dobivajo občasno takšna obvestila: »In tudi takoj v zaščito otrok reagiramo ter zadeve spremljamo predvsem zaradi identifikacije neznancev in predvsem ugotavljanja namena (samo ogovarjanje še ne pomeni znakov kaznivih dejanj ali prekrška).«

Svetujejo, naj se starši z otroki pogovarjajo o podobnih situacijah. Pogovor naj poteka v času, ko starši in otroci niso obremenjeni s konkretnimi primeri, ki so objavljeni v medijih, na svetovnem spletu ... Nasveti naj bodo jasni: otroci naj ne vstopajo v tuja vozila, ne prejemajo daril neznanih oseb, ne sledijo neznanim osebam (ne glede na obljube, da bodo dobili ali videli igračo, videli domačega ljubljenčka, dobili sladkarije ...).

»Otroci se morajo naučiti, da se v takšnih primerih ponudb zoperstavijo z odločnim ne. V nadaljevanju  priporočamo, da takoj pristopijo do najbližje odrasle osebe v trgovini ali na ulici oz. do policista in povedo o dogodku, da se na ta način pridobi čem več informacij, na podlagi katerih lahko policija konkretizira svoje aktivnosti. Odgovornost odraslih pa je, da otroku prisluhnejo, po potrebi zaščitijo in pomagajo po najboljših močeh (npr. pokliče policijo na intervencijsko številko 113, za zaščito otroka sodelujejo v nadaljnjih postopkih ...). Je pa treba poudariti, da vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamernega ogovarjanja (npr. nekdo vpraša za pot ali po konkretni osebi, preprost pogovor občana z otrokom), nikakor pa tudi v teh primerih otroci naj ne prisedejo v vozilo (npr. da bi pokazali pot),« opozarja PU Ljubljana.

Se pa policisti pogosto srečujejo z dezinformacijami, z informacijami, ki potekajo po načelu od osebe do osebe, ali s komentiranjem dogodkov, ki niso preverjeni. Takšne informacije ali njihovo širjenje med ljudmi povzročajo paniko, negotovost in strah.

Ne šele čez dva dni

Glede na primer iz Mekinj, ko je bila policija o dogodku obveščena dva dni po njem, policija opozarja, da jih je treba obvestiti takoj na število 113, četudi osebe (ali njihovi najbližji) niso neposredno udeležene, ob prijavi pa se to tudi pojasni. Preostale okoliščine bodo preverili policisti.

 

Deli s prijatelji