TATINSKO

V Ljubljani na delu serijski tatovi vinjet

Objavljeno 16. marec 2014 18.57 | Posodobljeno 16. marec 2014 18.57 | Piše: Dušan Malovrh

Policija v glavnem mestu preiskuje vrsto kaznivih dejanj, ki bi lahko kmalu postala zelo pereč problem: vlomilci iz vozil kradejo avtocestne vinjete. Očitno so dobro organizirani, saj jih odstranijo tako, da so najbrž še uporabne. Dars ne povrne škode, na zavarovalnici se čudijo.

Vinko Stojnšek, tiskovni predstavnik Policijske uprave Ljubljana. Foto: Roman Šipić

LJUBLJANA – »Kaj? A zdaj že vinjete kradejo?« je zavarovalniški agent ob podaljšanju avtomobilskega zavarovanja z vprašanjem odgovoril na vprašanje, ali lahko proti kraji zavarujemo tudi vinjeto. Nekoč so bili tarča vlomilcev v avtih kasetarji in radii, že nekaj časa so na muhi airbagi, zdaj pa vroča roba postajajo vinjete. Ki jih seveda ni mogoče zavarovati proti kraji, ker niso del osnovne opreme, je domneval agent, ki ga stranke o tem doslej niso spraševale.

Policija tatvin ali vlomov v vozila sicer ne ločuje glede na ukradene predmete, je za Nedeljske novice pojasnil Vinko Stojnšek, tiskovni predstavnik Policijske uprave Ljubljana, vendar so pri podrobnem pregledu posameznih prijav razbrali, »da je PU Ljubljana (na območju mesta Ljubljana) v letu 2014 prejela vsaj 11 prijav kaznivih dejanj, pri ogledu katerih je bilo ugotovljeno, da je bila iz vozila odtujena že prilepljena vinjeta. V devetih primerih je bilo ugotovljeno, da so neznani storilci vlomili v vozilo (z razbijanjem stekla na vratih ali podobno) in nato na neznani način odstranili vinjeto. V dveh primerih pa so poškodovali vetrobransko steklo in nato vinjeto odtujili skupaj z delom vetrobranskega stekla.« Stojnšek je še povedal, da je bilo kar sedem primerov za Bežigradom, in sicer med Posavskega ulico in obvoznico, preostala omenjena kazniva dejanja pa so bila razpršena po glavnem mestu (Bežigrad, Moste, Vič). »Po navadi vlomilec v avto razbije šipo, vzame na primer torbico in zbeži, tu pa si je vzel čas.«

Vlomilci že vedo

Žrtev serijske kraje za Bežigradom je bil tudi Ljubljančan Bojan Volf. V četrtek, 6. marca, ponoči so vlomili v njegovega renaulta clia, parkiranega pred blokom na Šarhovi; razbili so sprednjo bočno šipo na voznikovi strani, odlepili (letno) vinjeto ter še pošteno razmetali avto, ko so iskali – in našli – vinjetni kupon, ki ga večina voznikov hrani v vozilu. Predložiti ga je treba, če zahtevamo nadomestno vinjeto ob poškodbi in zamenjavi vetrobranskega stekla, denimo.

No, kot nam je razložil Bojan, mu niti originalni račun s serijsko številko vinjete ni pomagal, ko je poklical na Dars v dobri veri, da mu bodo z računom in še s predloženim policijskim zapisnikom o kaznivem dejanju izdali nadomestno.

»Ob klicu v Darsov center sem dobil pojasnilo, da kljub zapisniku policije o vlomu v avtomobil in odtujitvi vinjete ter originalnemu računu s serijsko številko nisem upravičen do nadomestne. Dejali so še, da sem ta dan že petnajsti, ki kliče zaradi kraje vinjete. Vlomilci so v vseh primerih ukradli vinjeto, ki bi po standardih morala biti takšna, da je, ko je enkrat prilepljena, ni mogoče odstraniti za ponovno uporabo, saj bi se na njej ob odstranjevanju moralo izpisati NEVELJAVNO. Ker pa vlomilci, kot kaže, vedo, da ta zaščita ne deluje ter da jo je mogoče relativno enostavno odstraniti, ne da bi se na njej izpisal napis NEVELJAVNO, vlamljajo v avtomobile (praviloma izbirajo starejše) in povzročajo škodo izključno zaradi vinjet,« meni naš sogovornik, ki je bil zaradi vloma oškodovan za približno 300 evrov. Šipo je zamenjal, vinjete ne bo, se je odločil: »Vsa zgodba se namreč lahko ponovi.« Vzrok za nastalo škodo so po njegovem mnenju preslabe vinjete, ki bi morale biti narejene tako, da jih ob odstranitvi ne bi bilo mogoče znova uporabiti.

Na Darsu, na bolhi

Krajo vinjet so seveda zaznali tudi na Darsu. »Letos smo bili seznanjeni s približno desetimi takimi primeri, v prejšnjih letih pa je šlo zgolj za posamezne,« so med drugim zapisali v odgovoru na naša vprašanja.

Dars, d. d., za ukradeno vinjeto ne more izdati nadomestne, saj za to ne obstaja pravna podlaga, so pojasnili: »Če je bila prvotna dobro nameščena, se pri odstranitvi razveljavi. Žal se vsak dan srečujemo tudi s primeri, ko je že prvotni uporabnik ne namesti pravilno, ampak s pomočjo raznih sredstev, ki omogočajo, da jo je možno enostavno odstraniti in s tem prenašati z vozila na vozilo.«

Žrtvam svetujejo, naj jim čim prej sporočijo serijsko številko ukradene vinjete: »Le tako lahko preprečimo, da bi bila namesto nje izdana nadomestna. Če bi namreč kdo tako ukradeno vinjeto predložil v postopku izdaje nadomestne, bi o tem takoj obvestili policijo, ravno tako, če bi jo odkrili pri cestninskem nadzoru.«

Za konec smo pokukali še na spletni oglasnik bolha.com: vinjet skoraj ni na prodaj, zato pa je zanimanje za nakup zelo veliko, povpraševanja je za nekaj strani. »Hja, to le pomeni, da je trg z vinjetami živ,« se strinja tudi predstavnik policije. Na Darsu pravijo, da ni pravne podlage za izdajo nadomestne vinjete v primeru kraje. »Za zdaj še nimamo odgovora, kako so bile vinjete snete,« je povedal Vinko Stojnšek, tiskovni predstavnik Policijske uprave Ljubljana.

Zavarujte potniški del

»Ena izmed možnosti samozaščitnega ravnanja je vgradnja prostorskega varovanja vozil. Mnoga sicer imajo že serijsko vgrajen alarmni sistem, ki pa ne varuje potniškega dela vozila,« svetuje policija. »Voznike, ki poskušajo avtocesto uporabljati s preneseno oziroma razveljavljeno vinjeto, obravnavamo kot kršitelje, kot da je sploh nimajo,« pa poudarjajo na Darsu.

Deli s prijatelji