HIŠNA PREISKAVA

V Lesnininem skladišču konoplja dobro uspevala

Objavljeno 05. avgust 2015 23.16 | Posodobljeno 05. avgust 2015 23.44 | Piše: Boštjan Celec

Kar 150 luči je božalo 529 sadik prepovedane trave, greli so jih grelci.

Policisti so bili obveščeni, da iz Lesnininega skladišča veje vonj po travi. Foto: PU Ljubljana

GROSUPLJE, LJUBLJANA – Vest je aprila v javnost lansirala PU Ljubljana: med hišno preiskavo na območju Grosupljega so policisti odkrili prostor, prirejen za gojenje konoplje. Zasegli so dva kilograma in pol že posušene, v tako imenovanem laboratoriju pa je raslo še 529 njenih sadik, ki so bile visoke okrog 120 centimetrov. Prostor za gojenje opojnih rastlin je bil opremljen po najmodernejših zapovedih, rastočo travo je namreč božalo vsaj 150 luči, greli so jo grelci, njen popolni razvoj pa je bil uravnavan tudi z napravami za nadzorovanje vlage in toplote. Poleg marihuane so sicer kriminalistom padli v roke še skuter gilera, ki naj bi veljal za ukradenega, več avtomobilskih delov za BMW in renault ter kar 480 stacionarnih telefonov znamke Polycom, za katere se je izkazalo, da so z neznanci izpuhteli iz nekega ljubljanskega podjetja. V zvezi z odkritjem so pridržali 33-letnika in njegovega 22 let starejšega pajdaša.

Poti so mlajšega Uroša Bradeška in starejšega Borisa Ostrovršnika pripeljale pred ljubljanskega okrožnega kazenskega sodnika Martina Jančarja. Prvi, prav on naj bi gojil konopljo in skrival ukradene reči, je s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde, odnesel pa jo je z dvema letoma tako imenovanega vikend zapora. Na sodišče se bo verjetno še vračal, saj so lastnike motornega kolesa (ocenjena vrednost je 2500 evrov) in telefonov, ki naj bi bili skupaj vredni 27.600 evrov, napotili na pot pravde.

Prišli so policijski kosci

In kakšna naj bi bila v celotni zgodbi Ostrovršnikova vloga? Z direktorjem Lesnine trgovina Stojanom Oštirjem je bojda sklenil pogodbo o začasnem najemu Lesnininega skladišča v Grosupljem, velikega 600 kvadratnih metrov, tega pa nato brez vednosti lastnika za 500 evrov na mesec oddal ravno Bradešku. Tožilka dr. Katarina Bergant je prepričana, da je Ostrovršnik ob obiskih skladišča občutil močan vonj po prepovedani travi, prav tako bi se moral čuditi, ker so mesečni stroški za električno energijo kar naenkrat narasli na vrtoglavih tisoč evrov. Ergo, dobro je torej vedel, s čim se v skladišču ukvarja Bradeško, zato mu tožilka očita pomoč pri kaznivem dejanju neupravičene proizvodnje prepovedanih drog in prometa z njimi.

Ker pa je Ostrovršnikov greh očitno manjši od Bradeškovega, je zanj predlagala milejšo kazen. V primeru priznanja krivde mu je ponudila 10 mesecev pogojnega zapora s preizkusno dobo dveh let. Toda 55-letnemu Ljubljančanu očitno ne pade niti na misel, da bi priznal, da je zares vedel za nelegalne rabote v Grosupljem, zato se je odločil, da bo vztrajal na zatožni klopi. Začetek sojenja je sodnik Jančar napovedal za 16. september, zaslišal bo predstavnika Lesnine, nekaj policistov in kajpak tudi Bradeška, ki se je s podpisanim sporazumom prelevil v kronsko pričo tožilstva. 

Deli s prijatelji