SOJENJE

V krvi povzročitelja smrtne nesreče alkohol in zdravila

Objavljeno 10. november 2014 08.35 | Posodobljeno 10. november 2014 08.35 | Piše: Aleksander Brudar

Karl Kregar naj bi nesrečo v Mednem leta 2012 povzročil pod vplivom alkohola in zdravil.

Ljubljančan, star 36 let, in njegova hčerka sta ostala ujeta pod tovornjakom. Foto: Boris Šinigoj

LJUBLJANA – Na okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje Karlu Kregarju, ki je po prepričanju tožilstva 17. februarja 2012 v Mednem povzročil prometno nesrečo, v kateri je umrl 36-letni Ljubljančan. Posnetki in fotografije s prizorišča nesreče so marsikoga pretresli, saj je na mostu, ki prečka železniško progo, tovornjak z vlačilcem prebil ograjo in grozil, da bo v globino potegnil tudi renault clia, ki je ostal ukleščen pod njim. V njem sta ranjena na pomoč čakala 36-letni Ljubljančan in njegova osemletna hčerka, ki so ju morali iz zverižene pločevine rešiti gasilci. Tri dni po dogodku pa se je izkazalo, da so bile rane za Ljubljančana prehude, saj je umrl v bolnišnici.

Iz policijskih poročil je bilo mogoče prebrati, da se je tragedija zgodila potem, ko je okoli 10. ure v tovornjak trčil 70-letni voznik, ki je s citroënom C5 vozil iz Ljubljane proti Medvodam. Pri Mednem naj bi zapeljal na nasprotni vozni pas, nasproti pa mu je pripeljal tovornjak, ki je citroëna rahlo zadel, toda potem je tovorno vozilo zdrselo v levo na nasprotno smerno vozišče, po katerem je pripeljal 36-letni Ljubljančan.

Vozil pod vplivom alkohola in zdravil

Tožilstvo Kregarju očita povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti, v kateri je umrla ena oseba in za katero je zagrožena kazen do osmih let zapora in prepoved vožnje motornega vozila. Tožilka Karmen Erčulj je predlagala spremembo obtožnice, saj so se, kot je razložila, pojavila nova dejstva. »V predkazenskem postopku je bila ugotovljena nižja koncentracija alkohola, zaradi česar tožilstvo obdolžencu ni očitalo kršitve po 104. in 105. členu navedenega zakona (zakon o pravilih cestnega prometa, op. a.). Koncentracija je bila nižja, ker je bila kri odvzeta po storitvi kaznivega dejanja. Izvedenec Branko Ermenc je pojasnil, da je bila v času prometne nesreče v kilogramu krvi vsebnost alkohola od 0,58 do 0,74 grama. Tožilstvo nima razloga, da mu ne bi verjelo, saj gre za izvedenca medicinske stroke, vendar vseeno predlagam, ker izvedencu izrecno ta naloga ni bila naložena, da se postavi izvedenec alkoholometrične stroke,« je pojasnila tožilka in dodala, da omenjeni zakon določa, da je vozniku vožnja prepovedana, če ima ta v krvi več kot 0,50 g/kg alkohola in če je pod vplivom psihoaktivnih snovi.

Po besedah tožilke so Kregarju v krvi našli tudi sestavino zdravila sanval zolpidem, kar je v kombinaciji z alkoholom povzročilo zmanjšano sposobnost za vožnjo. Kregarjeva zagovornica Magda Vraničar je nasprotovala spremembi obtožnice, češ da je bilo tožilstvo z novimi dejstvi seznanjeno že pol leta in da je izvedenec sam določil višjo stopnjo alkohola. Zato je predlagala, naj ji da sodišče čas za pripravo odgovora na spremenjeno obtožnico in da se postavi nov izvedenec za ugotavljanje vsebnosti alkohola in drugih snovi v krvi. »Obdolženi nikoli ni povedal, kot navaja tožilstvo, kdaj naj bi vzel sanval, prav tako količina zolpidema na način, kot se ugotavlja za alkohol, ni bila nikoli ugotovljena,« je povedala Vraničarjeva.

Predtem je tožilka predlagala, naj nov izvedenec toksikološke stroke ugotovi vsebnost alkohola v Kregarjevi krvi, in upošteva dejstvo, da se je odvzem krvi zgodil slabi dve uri po nesreči, »kar logično pomeni, da je bila verjetna vsebnost alkohola predtem še višja«, in ali je vsebnost zolpidema v krvi vplivala na sposobnost vožnje obtoženca. Po besedah tožilke je imel v krvi 0,75 mg na liter krvi zolpidema »in je po oceni tožilstva ta okoliščina razščiščena, saj obdolženi ne zanika, da je vzel sanval«. Sojenje se bo nadaljevalo 10. decembra.

Deli s prijatelji