KOSILA SMRT

V gorah sta umrla najstnik in zdravnica

Objavljeno 12. december 2016 11.06 | Posodobljeno 11. december 2016 19.52 | Piše: Tomica Šuljić

Včeraj dopoldne planinka omahnila pod Olševo, popoldne še planinec na Škrlatici.

Tine je bil bolj športen tip, a že zaradi mladosti ni mogel imeti pretirano bogatih izkušenj v hribih. Foto: Facebook

RATEČE – Sončno vreme je minuli konec tedna v hribovje in visokogorje privabilo nemalo planincev, a žal so naše gore znova zahtevale smrtni davek. Ugasnilo je življenje 18-letnega Tineta Osolnika iz Ljubljane, ki se je v soboto povzpel nad dolino Tamar proti Srednji Ponci. Ta 2228 metrov visoki vrh je bil njegov cilj, kamor pa nesrečni mladenič ni prispel.

Gorske reševalce je poklical mladeničev oče, ker se sin ni oglašal na klice. »Oče je poklical, da ga dopoldne kličejo po telefonu, fant pa da je na poti v Tamar ter da se ne oglaša.« Mladeničev mobilnik je bil prižgan, a se kljub dosegljivosti signala Tine ni oglašal. »Potem smo se zorganizirali in začeli iskanje,« nam je povedal Marko Kopavnik, načelnik gorske reševalne službe Rateče.

Slab občutek

»Zbor v garaži TAKOJ, iskalna akcija Ponca,« je zapiskalo sredi sobote na pozivnikih članov gorske reševalne službe (GRS), med katerimi je bil gorski reševalec Jurij Jeršin, ki je začetek iskanja doživljal tako: »Občutek v želodcu je slab. Večina akcij na območju Ponc, kjer sem sodeloval, se je končala slabo. Vseeno upam, da bom danes popravil žalostno statistiko,« je zapisal ob začetku akcije, a zle slutnje so se izkazale za upravičene. Upanje in napori reševalcev so bili zaman.

Sprva so pregledovali pobočje po nadstropjih, a vse, kar so videli, so bili tropi gamsov. Nato je eden izmed reševalcev zagledal nesrečnikovo truplo: »Po zvezi nam je reševalec povedal, da sledi planinca, da pa je ravno v tistem trenutku izgubil sledi. Ko se je obrnil in pogledal po strmem grabnu, je zagledal truplo, in to ravno v trenutku, ko smo reševalca zagledali iz plovila,« je pozneje opisoval Jeršin. Ta se je skupaj z zdravnico spustil v bližino kraja nesreče: »Zdravnica lahko le potrdi žalostno dejstvo, da je še eno mlado življenje zapolnilo strani črne kronike, neizmerna žalost pa naša srca in srca svojcev. Truplo s težavo pripravimo za transport v helikopterski vreči, saj je strmina konkretna in z zaplatami poledenelega snega tudi za nas zelo nevarna,« je pozneje opisoval Jeršin.

»Fant je bil star 18 let, bil je bolj športen tip, a že zaradi mladosti ni mogel imeti pretirano bogatih izkušenj v hribih,« je še omenil Kopavnik.

S kranjske policijske uprave so o nesreči zapisali, da se je mladenič vzpenjal na vrh po »zahtevni gorski poti, vmes pa je zelo verjetno zdrsnil ali padel s poti. Popoldne so našli mrtvega nekaj deset metrov pod potjo, ki je delno prekrita s pomrznjenim snegom in zato zelo nevarna.« Bojan Kos s kranjske policije je še dodal, da okoliščine kažejo na gorsko nesrečo, o kateri policisti še zbirajo obvestila.


Spodrsnilo tudi zdravnici

Konec tedna so gorski reševalci še večkrat posredovali. Na Škrlatici sta se v soboto ob 16.05 zaplezala dva planinca. Posredovali so gorski reševalci iz Mojstrane in Rateč, ki so planinca s pomočjo vojaškega helikopterja rešili iz stene in ju prepeljali v dolino. Blizu Korošaških slapov nad vasjo Klemenčevo je nekaj po 10. uri na glavo ene izmed pohodnic na brezpotju in na zelo nevarnem terenu padla skala in jo hudo ranila. Kamniški gorski reševalci so planinko oskrbeli in jo z vojaškim helikopterjem prepeljali v dolino. Reševalci so jo prepeljali v bolnišnico. Ob 8.11 se je nad Doličem ranil planinec. Posredovali so bohinjski gorski reševalci, ki so planinca oskrbeli in ga z vojaškim helikopterjem prepeljali v jeseniško bolnišnico. Druga tragična nesreča minulega tedna pa se je zgodila v nedeljo: ob 10.49 je pod Olševo v občini Solčava spodrsnilo planinki, zdravnici z Raven na Koroškem, ki je padla v globino in se tako hudo poškodovala, da je na kraju dogodka umrla. Gorski reševalci GRS Celje in posadka helikopterja SV so jo prepeljali v dolino. A črni vikend se s tem še ni končal: ob 15.30 se je v severni steni Škrlatice na pobočju Velike Dnine v občini Kranjska Gora smrtno ponesrečil še en planinec. Tudi njega so v dolino odpeljali z vojaškim helikopterjem.

V. A., Š. A.

Videz vara

Okoliščine reševanja je plastično opisal Jeršin: »Vreme je lepo, vetra ni, odličen dan za hribe. Moti le deficit snega, ki ga v naših koncih v tem letnem času nismo vajeni.« A kljub vsemu, nadaljuje, videz kopnih hribov vara: »Zaplate snega so relativno redke, mačji kašelj, bi reklo laično oko, a te so neverjetno močno poledenele in zato zelo nevarne. Ponca je znana po izjemno strmih grabnih v prečki proti severu in po zelo strmem izstopu na Srednjo Ponco.«

Pogled na strmino in položaj trupla naj bi za izkušene reševalce razkrila vso dinamiko padca, usoden naj bi bil zdrs na poledenelem snegu, je še razkril Jeršin.

Tineta so po dvigu v helikopter prepeljali do Tamarja, kjer so ga do prihoda pogrebne službe po reševalski tradiciji položili v preddverje kapelice Marije Pomagaj.

Na Policijski upravi Kranj so poudarili, da so podobno smrtno nesrečo obravnavali prejšnji vikend v škofjeloških hribih. »Okoliščine so tudi takrat kazale na zdrs osebe, kar je eden od najpogostejših vzrokov za nesreče v gorah,« je opisoval Kos ter dodal, da je velika nevarnost zdrsov predvsem na zasneženih delih, kjer je sneg lahko pomrznjen.

Zadnja leta prava zima pride zelo pozno, pa je izpostavil reševalec Kopavnik: »Trenutno je na 2000 metrih toplo, potem se začne zares. Tam, kjer je sneg, je ponekod leden, drugod ga razmehča odjuga. Opozoril bi, da je – ne glede na to, da do tri četrt hriba pridemo brez težav – treba imeti opremo s seboj, da potem ni neprijetnih presenečenj.«

Deli s prijatelji