KOPER

V dvorani tihi, bolj zgovorni po mobitelih

Objavljeno 04. september 2012 12.28 | Posodobljeno 04. september 2012 12.30 | Piše: Iztok Umer

Sojenje preprodajalcem indijske konoplje, hašiša in kokaina

Fotografija je simbolična.

KOPER – Vsaj na začetku sojenja so se v molk zavili štirje obtoženi preprodaje indijske konoplje pa tudi manjših količin hašiša in kokaina. Na zatožni klopi so se zaradi zalaganja obalnih in tržaških odvisnikov znašli 27-letni Uroš Vežnaver s Škofij, 35-letni Izolan Mladen Buršič in 30- ter 32-letni Patrik Debernardi in Klemen Kokolj iz Gažona nad Koprom.

Po navedbah obtožnice je prvoobtoženi od 1. januarja 2010 do 10. junija 2011 Tržačanu Federicu Treuju prodal več kilogramov indijske konoplje in zaslužil najmanj 35.000 evrov. Treu jo je nato preprodal someščanu Pietru Bergagnu, pri katerem so tržaški varnostni organi zasegli štiri kilograme konoplje, 400 gramov hašiša in gram kokaina. Prav ta zaseg in izmenjava informacij sta naše kriminaliste spodbudila, da vzamejo pod drobnogled preprodajalce z naše strani meje, pri čemer so uporabili tudi posebne preiskovalne ukrepe, od prisluhov do tajnih opazovanj.

V sklepnih akcijah so pri vseh štirih obtoženih našli večje količine indijske konoplje in v Dobravi nad Izolo v najeti hiši našli laboratorij za gojenje te mehke droge, ki so ga uredili Buršič, Kokolj in Debernardi in v katerem je bilo 262 sadik in približno osem kilogramov marihuane. Od decembra lani sta Vežnaver in Buršič v priporu.

Travo je imel v spodnjicah

Ker se obtoženi na začetku sojenja niso hoteli zagovarjati, se je sodnik Matej Štros odločil, da bodo najprej predvajali posnetke prisluhov telefonskih pogovorov med obtoženci. Ti so namreč precej zgovorni, iz njih pa izhaja, da je bil najbolj dejaven prvoobtoženi Vežnaver, ki so mu obremenilno travo odkrili v avtomobilu, enkrat pod sedežem, drugič pa v spodnjih hlačah. V preiskavi je sicer dejal, da je mamilo prevažal za lastno uporabo, a to je ovrgla njegova pretirana zgovornost po mobitelu.

V predobravnavnem naroku so odvetniki obtoženih menili, da so italijanski varnostni organi Tržačanu nezakonito zasegli telefon in da so našim obtoženim začeli prisluškovati, preden so si pridobili ustrezno dovoljenje. Zahtevali so, naj sodišče iz spisa izloči domnevno nezakonito pridobljene dokaze, a sodnik Štros je to zavrnil, odvetnika Denis Zobarič in Branko Gvozdič pa sta se pritožila na višje sodišče. To o njuni pritožbi še ni odločalo.

Sojenje se bo nadaljevalo s predložitvijo dokazov.

Deli s prijatelji