PREISKAVA

Usodne limanice televizijca Voduška

Objavljeno 17. julij 2012 09.31 | Posodobljeno 17. julij 2012 09.31 | Piše: Primož Škerl

Na Trojanah se je ujel na limanice tajnega policijskega delavca.

Aleš Slapnik, pomočnik vodje celjskih kriminalistov, je na novinarski konferenci povedal, da so policisti v osmih dneh pripravili prijetje (foto: Primož Škerl).

CELJE – Celjski kriminalisti so včeraj brez omembe imen osumljencev navedli nekaj podrobnosti v zvezi s četrtkovo odmevno aretacijo ljubljanskega televizijca Vladimirja Voduška in velenjskega podjetnika Stanislava Gaberca. Kot je znano, so 49-letnega Voduška zaradi suma izsiljevanja prijeli na Trojanah v trenutku, ko je prejemal 50.000 evrov. Kaj kani storiti lastnik in urednik Info TV, so kriminalisti izvedeli na celjskem okrožnem državnem tožilstvu, kamor sta oškodovanca osem dni prej prišla zatožit domnevnega izsiljevalca.

»Gre za ustaljeno policijsko taktiko,« je na vprašanje o navideznem odkupu s tajnim policijskim delavcem in o tem, kateri denar je na Trojanah pobasal Vodušek, preden so se policisti vrgli nanj, odgovoril Aleš Slapnik, pomočnik vodje celjskih kriminalistov. Je šlo za označene bankovce ali dejanska sredstva oškodovanih podjetij? Šlo naj bi tudi za povsem ustaljene metode dela policije, ki nadaljuje preiskavo in še zbira dokazno gradivo, kar je bržčas tudi poglavitni razlog, da je preiskovalni sodnik Voduška in Gaberca med vikendom za mesec dni poslal na priporniško žimnico.

Zahteval odkup terjatev

Mozaik se počasi zapolnjuje. Vodušek naj bi pred dobrim mesecem poklical enega od oškodovancev – omenjajo Unior Zreče in Rimske Terme – in zahteval denar v zameno, da javno ne bi objavil podjetjema škodljivih informacij. Kakšne naj bi te bile, je policija že izvedela, saj je obrnila papirje obeh družb in našla listine, ki kažejo, kako sta družbi poslovali. Televizijec naj bi projekt zastavil širokopotezno. »Najprej je od obeh zahteval 350.000 evrov ali odkup njegovih terjatev v znesku 160.000 evrov. Nato je predlagal, da eno od podjetij z njegovo družbo sklene 360.000 evrov vredno pogodbo o oglaševanju,« pojasnjuje Slapnik. Vodušek naj bi stopnjeval pritisk v zvezi s plačilom, ki ga je zahteval čim prej, zato sta izsiljevani podjetji v družbi odvetnikov k tožilcem poslali svoja predstavnika, da bi izsiljevalca ovadila. Tožilci so telefonirali policistom, ti pa so se podvizali in v osmih dneh pripravili vse potrebno za prijetje Voduška in Gaberca.

Slapnik še pojasnjuje, da bi morali izsiljevalcu skladno z dogovorom v naslednjih dneh izročiti še 100.000 evrov, a so ga prej pospravili v marico, potem pa se napotili še po Velenjčana. »Ljubljančan se je zagovarjal zelo na kratko, češ da je šlo za čisto gospodarsko poslovanje. V hišni preiskavi na njegovem domu smo našli pištolo, za katero pa ima veljavno dovoljenje.« Gaberc naj bi se izgovarjal, da je bil samo Voduškov informator, a policija ga je že obravnavala ravno zaradi izsiljevanja. Tudi Vodušek ima kartoteko, vendar ne v Celju, temveč v Ljubljani, kjer so ga možje v modrem že imeli v postopku zaradi drugih kaznivih dejanj.

Visoke kazni

Na vrsti so tožilci, ki morajo pripraviti vse potrebno za vložitev obtožnice. Za zdaj velja policijska ovadba zaradi protipravno pridobljene premoženjske koristi (s silo ali resno grožnjo), za kar je zagrožen zapor do petih let, enaka kazen je zagrožena tudi za grožnje o razkritju podatkov, ki bi škodovali časti ali dobremu imenu, kar osem let zapora grozi, če dejanje storita dve ali več oseb z uporabo orožja ali na surov način, če pa bodo ugotovili, da gre za hudodelsko združbo, obema grozi do 10 let zapora.

Deli s prijatelji