PAZLJIVO

Uporaba agregatov je lahko smrtno nevarna

Objavljeno 04. februar 2014 13.02 | Posodobljeno 04. februar 2014 13.03 | Piše: Ma. F.

Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom v Sloveniji letno umre okoli 10 ljudi.

Slika je simbolična.

LJUBLJANA – V nekaterih delih Slovenije žled in sneg še vedno povzročata številne težave pri oskrbi z električno energijo, zato nekateri uporabljajo prenosne električne agregate, ki jih poganja bencinski ali dizelski motor. Kot opozarjajo na Gasilski zvezi Slovenije (GZS), med delovanjem agregatov v motorju zgoreva bencin ali dizelsko gorivo, pri tem pa se sprošča tudi ogljikov monoksid, ki lahko povzroči zastrupitev.

Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije je zastrupitev s ogljikovim monoksidom v Sloveniji najpogostejša zastrupitev, zaradi katere v Sloveniji umre okoli 10 ljudi letno.

Kako pride do zastrupitve

Ogljikov monoksid pri vdihovanju ne draži sluznic, zato ga ne moremo zaznati in se pravočasno umakniti z  zastrupljenega območja. V pljučih se hitro vsrka v kri in nato porazdeli po celotnem telesu, kjer se veže na beljakovine, ki vsebujejo železo ali baker. Najpomembnejše beljakovine, na katere se veže, so hemoglobin, mioglobin in citokromoksidaza. Na hemoglobin se veže z 240-krat večjo afiniteto kot kisik in tako zmanjša kapaciteto hemoglobina za prenos kisika po krvi, kar povzroči pomanjkanje kisika v tkivih. Poleg tega ogljikov monoksid zavre tudi celično dihanje z zavrtjem delovanja citokromoksidaze. Zaradi pomanjkanja kisika in zavrtja celičnega dihanja so pri zastrupitvi najprej in najbolj prizadeti možgani.

Znaki zastrupitve so glavobol, slabost, bruhanje, omotičnost, utrujenost, zmedenost, motnje vida, zanašanje pri hoji, zaspanost, izguba zavesti in krči.

Deli s prijatelji