SOJENJE

Upokojeni ekonom krivde ne priznava

Objavljeno 24. avgust 2013 16.33 | Posodobljeno 24. avgust 2013 16.33 | Piše: Brane Piano

Zagovornik Mirka Krašovca v primeru Dvorec Betnava trdi, da trije, ki so krivdo že priznali, niso krivi.

Mirko Krašovec. Foto: Brane Piano

CELJE – Po junijski izločitvi sojenja od lani upokojenemu ekonomu mariborske nadškofije in predsedniku uprave škofijskega Gospodarstva Rast Mirku Krašovcu se je pred tričlanskim senatom pod vodstvom sodnice Romane Gradič začela še glavna obravnava proti Krašovcu.

Zagovornik Mirka Krašovca trdi, da trije, ki so krivdo že priznali, niso krivi

Ta je ob prihodu na celjsko sodišče novinarje prosil za razumevanje, ker obtožnice proti sebi ne bo komentiral, potem pa se je ob začetku glavne obravnave tako kot prej v ugovoru na obtožnico izrekel za nedolžnega: »Ker sem zavezan resnici in napeljevanja h kaznivemu dejanju nisem storil, dejanja ne priznavam. Zagovarjal se bom in to dokazal.«

Kot je znano, tožilec specializiranega državnega tožilstva Stanislav Pintar Krašovcu očita, da je septembra 2009 »psihološko« vplival na direktorica Dvorca Betnava Dragico Marinič in svojega pomočnika na Gospodarstvu Rast Antona Ekarta, da sta skupaj z uslužbencem Vegrada Karlom Bogatinom ponaredila dokumentacijo in z njo od ministrstva za gospodarstvo za Dvorec Betnava pridobila skoraj 1,8 milijona evropskih sredstev za oživitev dvorca. Pozneje, ko se je izkazalo, da Vegrad del sploh ni opravil, je bil denar leta 2011 vrnjen ministrstvu.

Eden izmed Krašovčevih zagovornikov, odvetnik Velimir Cugmas, je zdaj na obravnavi podal obsežen ugovor pravne narave, po katerem, če povzamemo, Krašovec očitanega ni zagrešil, a tudi če bi, tega ne bi bilo mogoče opredeliti kot kaznivo. Še več, po Cugmasu so bile pogodbe o sofinanciranju z ministrstvom takšne, da je bilo v interesu vseh prikazati tudi porabo še nevgrajenega materiala in evropska sredstva izkoristiti še v letu 2009. In naprej, po njegovem prepričanju ne Mariničeva, ne Ekart, ne Bogatin niso zagrešili kaznivega dejanja.

Zanimivo bo torej spremljati, kako bo Gradičeva obravnavala Cugmasov ugovor, saj so bili Mariničeva, Ekart in Bogatin že obsojeni, in sicer potem, ko so se s tožilcem sporazumeli o priznanju krivde.

Deli s prijatelji